Skocz do zawartości

Nagazowanie mocniejszych piw


Pinhead

Rekomendowane odpowiedzi

Uwarzyłem ostatnio IIPA 20 blg. Przy przelewaniu na cichą zauważyłem, że jest zdecydowanie gęściejsze od choćby 18 blg, którą też miałem okazje robić. Stąd pytanie czy takie gęściejsze piwa nagazowywać bardziej? Nigdy wcześniej nie uwarzyłem piwa o tak dużym ekstrakcie i patrząc na nie teraz obawiam się o jakąś sensowną piane. Może nie słusznie?

Edytowane przez Pinhead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20°Blg to nie jest ekstrakt aby był problem z nagazowaniem :)

 

 

Stąd pytanie czy takie gęściejsze piwa nagazowywać bardziej?

Raczej mocniejsze piwa są wysycone niżej ale to dużo zależy od stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no oczywiście, że nie jest. Chodzi mi o to, że gęstość piwa prawdopodobnie w jakimś stopniu hamuje powstawanie się piany. IPA ma być na pewno bardziej wysycone od jakiegoś RISA. Tylko czy sypać więcej cukru do 20 niź do dajmy na to 14?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już to wyższy alkohol pogarsza pianę.

Ja bym nie sypał, dla mnie piana jest drugorzędna, nie polepszał bym piany kosztem odpowiedniego odczucia w ustach :)

Pomijając już że wyższe nagazowanie tylko do pewnego momentu polepsza pianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem ostatnio IIPA 20 blg. Przy przelewaniu na cichą zauważyłem, że jest zdecydowanie gęściejsze od choćby 18 blg, którą też miałem okazje robić. Stąd pytanie czy takie gęściejsze piwa nagazowywać bardziej? Nigdy wcześniej nie uwarzyłem piwa o tak dużym ekstrakcie i patrząc na nie teraz obawiam się o jakąś sensowną piane. Może nie słusznie?

Nagazować normalnie ( o ile oczywiście jest odfermentowane w 100%; jeżeli nie jest i tak się przegazuje )

Zlać na cichą i pozwolić sklarować się. Chmielić na zimno. Rozlać.

 

Swoją drogą bez użycia niestandardowych słodów nie wierzę, że da się rozpoznać na oko różnicę w gęstości pomiędzy 18 a 20 Blg. Jeżeli jest widoczna, to albo miałeś zupełnie inny zasyp, albo piwo jest inaczej odfermentowane w stosunku do pierwszego, albo masz mnóstwo drożdży w piwie w stosunku do pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest różnica w odfermentowaniu o jakies 1,5 blg plus 2 blg w ekstrakcie początkowym. Ale dam sobie wszystko uciąć, że różnica jest zauważalna. Zasyp podobny w obu piwach, skądinąd oparty na Twoim IIPA. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też właśnie praktycznie tak samo. Klarowanie już dosyć zaawansowane było pod koniec burzliwej. No chyba, że mi się balingometr rozkalibrował.

Edytowane przez Pinhead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, może i tak było jak piszesz. W każdym bądź razie wracając do meritum, nagazowanie sugerowałbym takie samo - o ile poprzednie było ok i piwo jest odfermentowane w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.