Skocz do zawartości

Podpiwek mahen - czyli początki me.


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem wszystkim :)

Otóż nazywam się Konrad, i zawitałem na to forum by nauczyć się warzyć szlachetny trunek zwany Napojem Bogów.
Tj. Piwo.

Ale puki nie mam bądź co bądź odpowiedniego sprzętu do tego potrzebnego, postaram się poćwiczyć a innych napitkach.
I czekam obecnie na refraktometr wyskalowany w 0-32*Brix z ChRL. 
Więc startuję od Podpiwka Staropolskiego z Gozdawy z lekką modyfikacją:
 

- 10l wody filtrowanej przez osmozę

- 3g lubelskiego chmielu

- paczka podpiwka staropolskiego gozdawy ( potem zrobię z kawy kujawianka, a jeszcze potem ze składników od podstaw)
- Drożdże Gozdawa POKV
- 300g cukru kandyzowanego/inwertowanego na kolor bursztynowy 4g kwasku cytrynowego
- 200g cukru

- 2g liści stewii

Obecnie zaczyna sobie powoli bąbelkować.

Tak to wyglądało w paru krokach:

pSZa04.jpg

G6gbbX.jpg

68rETE.jpg

 

FSe8hM.jpg

Obecnie będę męczył podpiwki itp. ( gdyż piję to zamiast Coli, a to co w sklepie to tylko napoje o jego smaku >.> )
A za ten czas będę powoli gromadził potrzebny sprzęt do warzenia, fermentowania i butelkowania naszego boskiego napoju zwanego PIWEM :)

Pozdrawiam,
Konrad

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A za ten czas będę powoli gromadził potrzebny sprzęt do warzenia, fermentowania i butelkowania

 

Gar masz, fermentory również... Strzel jakiś oplot i ja nie widzę problemów by zacierać. Butelkowanie? Na początek nawet pożyczysz kapslownice od piwowara ze swoich okolic. Na pewno jakiegoś znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad brewkitem "Mangrove Jack Craft Series" myślę. ( tylko jeszcze kminie jaki)
Ale pierw chciałem podpiwka zrobić :P
A fermentatory to o praktycznej pojemności 10l są.

A co do sprzętu do butelkowanie itp. to kupuje pełny zestawik w kwietniu.
W sklepie twójbrowar.pl

-  Rotacyjna Myjka do butelek Double
-  Sterylizator do butelek ( ten taki naciskowy)
-  Suszarka na butelki
-  Kapslownica Grifo
-  Syfon Jumbo Regular
-  rurka do rozlewu
-  Star San HB
-  Termometr z sondą

I obecnie czekam na Refraktometr od małych chińskich rączek wyskalowany 0-32*Brix.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie - patrząc po avatarze - nie pamiętasz smaku podpiwaka za tak zwanych dawnych lat. Więc wszystko powinno być ok,ale osobiście polecał bym zmienić te drożdże na zwykłe piekarnicze - i to nie takie sypkie, ale zwykłe z kostki (kulka wielkości paznokcia wystarczy). 

Drożdże to połowa smaku podpiwka. Przerabiałem już piwne, winne, nawet gorzelnicze. Najlepszy smak podpiwku dawały zwykłe drożdże z kostki.

Podpiwek gotuję sam na bazie kawy (ewentualnie z garstką słodu).

 

Polecam następny przetestować z innymi drożdżami Nawet tak dla testu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to mój ojciec pamięta smak podpiwka ;)
A analizowałem trochę danych historycznych o podpiwku. ( za czasów najlepszego podpiwka drożdże piekarnicze były dostarczane przez browary ;)  )
 

A i drugi podpiwek w planie na:
-  Kawa zbożowa kujawianka 200g
-  10g lubelskiego
-  500g cukru
- nadal na drożdżach górnych POKV

Edytowane przez Sadowski25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kujawiankowego polecam dorzucić przy gotowaniu kilka rodzynek.

Na 5l garnek, jaki zazwyczaj gotuje (~4-4,5l) wsypuję małą garstkę. - Ot co ręką nabiorę w małą piąstkę z pojemniczka.

Często też dodaję jakieś przyprawy, fajnie zmieniają smak.

- 2 kulki ziela angielskiego, 1-2 goździki, ze dwa ziarnka kardamonu. Niekiedy i szczyptę tymianku, lub kilka kulek pieprzu.

Niekiedy w różnych kombinacjach te przyprawy. W sumie co dusza zapragnie :)

 

Teraz na Wielkanoc zrobię testowego ze śliwką.

 

A jak byś szybko chciał policzyć na ile procent chcesz podpiwek zrobić to pomocny może być wzór:

ilość(w litrach) * procent(chciany) * 17(stała - 17g cukru potrzeba na 1% alkoholu) = ilość potrzebnego cukru 

Przy czym 1kg cukru to jakieś 0.6l, więc o tyle mniej wody musisz dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na święta na bogato kupiłem popiwek z Gozdawy - dla testu. Podpiwek robiony z połowy porcji  (wybrany chmiel i przeważony osobno na połowę) z dodatkiem 20g kawy Kujawianka. Gotowany 15min. Zamiast czystego cukru domowy syrop kandyzowany, wedle tu zamieszczanych opisów (no mniej więcej) z 250g cukru - w umie wyszła pawie pełniutka szklanka syropu.

 

No i muszę powiedzieć że jestem zadowolony z rezultatu... 

Wprawdzie na początku ten kandyz dość mi się gryzł z tym podpiwkiem i raczej następnym razem po staremu zrobię normalny karmel. Nie mniej dziś kończę ostatnią butelkę i ten smak się zharmonizował i osłabł a podpiwek jest praktycznie jak u babci na Wielkanoc za szczenięcych lat...

 

Ten z Gozdawy dał mi więcej przyjemności picia, niż ten nowy kujawski z kostki, lub z samej kawy. Prawdę mówiąc przy takiej recepturze pozostaję na dłużej...

Więc nie żałuję kasy za przesyłkę :)

 

Ugotowany podpiwek zadany drożdżami, rozlewam w pety i  pracują sobie praktycznie do końca cukru - butelek nie zakręcam szczelnie - gaz sobie spokojnie z butelek uchodzi, niekiedy miło pogwizdując pod nakrętką.

 

Gdy praca się kończy zakręcam butelki i tak sobie stoją - butelki przepłukane i zdezynfekowane.

Gdy nabiera mnie ochota na podpiwek, dodaję cukru (6-7 miarek na PETa 1.5l)i wstawiam do chłodu - balkon lub lodówka, jak jest już cieplej.

Po dniu jest już wystarczająco podgazowany i nadal słodki jak być powinien podpiwek - chłód dobrze hamuje pracę drożdży i pozostaje słodycz. 

Uwaga przy dosładzaniu lubi się mocno zapienić w butelce, więc cukier małymi porcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na święta na bogato kupiłem popiwek z Gozdawy - dla testu. Podpiwek robiony z połowy porcji  (wybrany chmiel i przeważony osobno na połowę) z dodatkiem 20g kawy Kujawianka. Gotowany 15min. Zamiast czystego cukru domowy syrop kandyzowany, wedle tu zamieszczanych opisów (no mniej więcej) z 250g cukru - w umie wyszła pawie pełniutka szklanka syropu.

 

No i muszę powiedzieć że jestem zadowolony z rezultatu... 

Wprawdzie na początku ten kandyz dość mi się gryzł z tym podpiwkiem i raczej następnym razem po staremu zrobię normalny karmel. Nie mniej dziś kończę ostatnią butelkę i ten smak się zharmonizował i osłabł a podpiwek jest praktycznie jak u babci na Wielkanoc za szczenięcych lat...

 

Ten z Gozdawy dał mi więcej przyjemności picia, niż ten nowy kujawski z kostki, lub z samej kawy. Prawdę mówiąc przy takiej recepturze pozostaję na dłużej...

Więc nie żałuję kasy za przesyłkę :)

 

Ugotowany podpiwek zadany drożdżami, rozlewam w pety i  pracują sobie praktycznie do końca cukru - butelek nie zakręcam szczelnie - gaz sobie spokojnie z butelek uchodzi, niekiedy miło pogwizdując pod nakrętką.

 

Gdy praca się kończy zakręcam butelki i tak sobie stoją - butelki przepłukane i zdezynfekowane.

Gdy nabiera mnie ochota na podpiwek, dodaję cukru (6-7 miarek na PETa 1.5l)i wstawiam do chłodu - balkon lub lodówka, jak jest już cieplej.

Po dniu jest już wystarczająco podgazowany i nadal słodki jak być powinien podpiwek - chłód dobrze hamuje pracę drożdży i pozostaje słodycz. 

Uwaga przy dosładzaniu lubi się mocno zapienić w butelce, więc cukier małymi porcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Robienie podpiwka z "podpiwka" czy też kawy to ekonomiczne nieporozumienie...

 

Cena kawy Kujawianki to 2,70 za 200g (13,5zł/kg) a podpiwka, ~ 5,00 zł za 100g (50zł/kg!).

 

Ile za to można kupić słodu?

 

Jeżeli ktoś boi się zacierania, może użyć słodu zatartego w ziarnie.

 

A cykorii też można sobie dodać...

 

DZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A co ma wspólnego nieporozumienie z porównaniem podpiwka do piwa?

Toć to różne produkty końcowe.

 

Tego nie robi się ani z oszczędności, ani z racji problemów technologicznych.

 

 W cudzysłowu - herbata też tańsza od kawy, ale gdy chcę robię herbatę, a innym razem mam smak na kawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem wszystkim :)

 

Otóż nazywam się Konrad, i zawitałem na to forum by nauczyć się warzyć szlachetny trunek zwany Napojem Bogów.

Tj. Piwo.

 

Ale puki nie mam bądź co bądź odpowiedniego sprzętu do tego potrzebnego, postaram się poćwiczyć a innych napitkach.

I czekam obecnie na refraktometr wyskalowany w 0-32*Brix z ChRL. 

Więc startuję od Podpiwka Staropolskiego z Gozdawy z lekką modyfikacją:

 

- 10l wody filtrowanej przez osmozę

- 3g lubelskiego chmielu

- paczka podpiwka staropolskiego gozdawy ( potem zrobię z kawy kujawianka, a jeszcze potem ze składników od podstaw)

- Drożdże Gozdawa POKV

- 300g cukru kandyzowanego/inwertowanego na kolor bursztynowy 4g kwasku cytrynowego

- 200g cukru

- 2g liści stewii

 

Obecnie zaczyna sobie powoli bąbelkować.

 

Tak to wyglądało w paru krokach:

 

pSZa04.jpg

 

G6gbbX.jpg

 

68rETE.jpg

 

FSe8hM.jpg

 

Obecnie będę męczył podpiwki itp. ( gdyż piję to zamiast Coli, a to co w sklepie to tylko napoje o jego smaku >.> )

A za ten czas będę powoli gromadził potrzebny sprzęt do warzenia, fermentowania i butelkowania naszego boskiego napoju zwanego PIWEM :)

 

Pozdrawiam,

Konrad

 

 

Czy posiadasz moze jaką literature bądź atrykuły odnośnie produkcji podpiwka?? Potrzebyje do pracy inżynierskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Robienie podpiwka z "podpiwka" czy też kawy to ekonomiczne nieporozumienie...

 

Cena kawy Kujawianki to 2,70 za 200g (13,5zł/kg) a podpiwka, ~ 5,00 zł za 100g (50zł/kg!).

 

Ile za to można kupić słodu?

 

Jeżeli ktoś boi się zacierania, może użyć słodu zatartego w ziarnie.

 

A cykorii też można sobie dodać...

 

DZ

Witam posiadasz może proces technologiczny produkcji podpiwka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to mój ojciec pamięta smak podpiwka ;)

A analizowałem trochę danych historycznych o podpiwku. ( za czasów najlepszego podpiwka drożdże piekarnicze były dostarczane przez browary ;)  )

 

A i drugi podpiwek w planie na:

-  Kawa zbożowa kujawianka 200g

-  10g lubelskiego

-  500g cukru

- nadal na drożdżach górnych POKV

Witam posiadasz może proces technologiczny produkcji podpiwka???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Do Kujawiankowego polecam dorzucić przy gotowaniu kilka rodzynek.

Na 5l garnek, jaki zazwyczaj gotuje (~4-4,5l) wsypuję małą garstkę. - Ot co ręką nabiorę w małą piąstkę z pojemniczka.

Często też dodaję jakieś przyprawy, fajnie zmieniają smak.

- 2 kulki ziela angielskiego, 1-2 goździki, ze dwa ziarnka kardamonu. Niekiedy i szczyptę tymianku, lub kilka kulek pieprzu.

Niekiedy w różnych kombinacjach te przyprawy. W sumie co dusza zapragnie :)

 

Teraz na Wielkanoc zrobię testowego ze śliwką.

 

A jak byś szybko chciał policzyć na ile procent chcesz podpiwek zrobić to pomocny może być wzór:

ilość(w litrach) * procent(chciany) * 17(stała - 17g cukru potrzeba na 1% alkoholu) = ilość potrzebnego cukru 

Przy czym 1kg cukru to jakieś 0.6l, więc o tyle mniej wody musisz dodać.

 

Czy cukier w ogóle jest potrzebny w podpiwku? Po co się go dodaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.