Skocz do zawartości

słód wędzony


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

może ktoś mi opisać sklepowy słód wędzony ?

chodzi mi o stopień uwędzenia, czy taki słód powinien pachnieć lekko wędzonką czy powinien posiadać intensywny aromat dymu ?

 

we wtorek lub środę planuję powędzić świnaka to i słód przy okazji do grodziskowego :)

 

a może ma ktoś doświadczenie w temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż doświadczenia nie mam, bo raz tylko robiłem piwo ze słodem wędzonym - dawał mocno wędzonką, bałem się, że piwo będzie niepijalne, ale okazuje się, że po zatarciu wędzony aromat łagodnieje, po fermentacji zamienia się w wędzony posmak.

 

Ja bym podzielił - pół uwędził na maxa, pół lekko podwędził. Tego swiniaka to w całosci będziesz wędził:)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wtorek lub środę planuję powędzić świnaka to i słód przy okazji do grodziskowego :)

 

a może ma ktoś doświadczenie w temacie ?

najlepsze byłoby wędzenie na zimno, słód przed wędzeniem lekko namoczony, wędzenie na płatkach bukowych ew. dębowych

no i przede wszystkim dostępny słód wędzony w sprzedaży to słód jęczmienny

a do grodziskiego używamy pszenicznego więc jeśli chcesz "oryginalnego" Grodzisza to

pszeniczkę musisz uwędzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Ja bym wędził normalnie nie przekraczając 60°C żeby nie doszło do karmalizacji (jeśli mówimy o wedzeniu swieżo zakiełkowanego słodu).

I w sumie tu bym się zastanowił czu wogóle wędzić mokry słód - jak wiadomo włożenie mokrych lub żle osuszonych wedzonek kończy się okopceniem a nie uwędzeniem mięsa. Wiec może najpierw suszenie bez wędzenia a następnie wędzenie.

No musisz popróbowac samemu :) - ja sobie tylko teoretyzuję.

 

Napisz jeszcze jak masz zamiar umiescic słod w wędzonu?

w jakiejś siatce, na sicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód wędziłem kilka razy, najlepszy efekt daje wędzenie uprzednio namoczonego słodu, wedzony suchy miał zdecydowanie mniej aromatu wędzonego a zmienił kolor i zrobił się leciutko jakby karmelowy. Wędzenie oczywiście w chłodnym dymie. Tu link do mojego tematu o wędzeniu słodu http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=71456&highlight=w%C4%99dzenie+s%C5%82odu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.