Skocz do zawartości

RIS i AIPA z własnej receptury - pytanie o gęstwę, drożdże i ocenę receptur.


Rekomendowane odpowiedzi

Lotu Trzmiela uczyłem się tylko na gitarze - faktycznie trudny.

 

A na poważnie, to jestem otwarty na propozycje co do innych piw. Po prostu AIPA mi smakuje. Pale Ale wyszło mi przyzwoite i chciałem uważyć coś atrakcyjniejsze w obrębie stylu.

Co do RISa, to miałem uważyć Porter, ale nie mam gdzie fermentować w niskiej temperaturze. I tak padło na RISa.

Trudne piwa? Komplikuje sobie życie z tworzeniem receptur? Pewnie tak. Ale ambitny jestem z natury i trudne rzeczy sprawiają mi więcej frajdy.

 

BTW, to niektórzy byliby chyba najbardziej zadowoleni, gdybym kupił puchę Brewkita, zagotował i siedział cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pierwsze kilka warek jest dobre na zrobienie piw tak, żeby coś wyszło a nie żeby osiągnąć jakieś cuda wianki. Trzeba się nauczyć i zrozumieć proces, potem można bardziej eksperymentować. To czy użyje 3 czy 5 chmieli ma mniejsze znaczenie niż to, czy to przefermentuje w 17°C czy w 22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem uważyć Porter, ale nie mam gdzie fermentować w niskiej temperaturze. I tak padło na RISa.

Porter nie wymaga niskiej temperatury fermentacji, tu np. fajna receptura:

http://perfectpint.blogspot.com/2012/02/brew-day-session-porter.html

 

BTW, to niektórzy byliby chyba najbardziej zadowoleni, gdybym kupił puchę Brewkita, zagotował i siedział cicho.

Fajnie że jesteś ambitny, ale ambicja nie polega na rzucaniu się z motyką na słońce. Daj sobie czas na "duże" piwa a zacznij od czegoś prostego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj,z aipa to można mieć problem jak już się całkowicie spierdzieli sprawę (totalinfekcja) lub  do bólu karmelowych słodów, inna sprawa to użycie w piździec chmieli,na pierwszy raz bez sensu,choć i tak będzie kolega wniebowzięty ;).

Ris to też nie jakiś ewerest  piwowarstwa,normalne mocne, ciemne piwo,żadna filozofia,trzeba tylko dobrze przefermentować,najlepiej żeby nie wylazło .

A że nie ogarnia  wydajności...,skąd możne wiedzieć co mu wyjdzie jak nie sprawdzi na paru warkach,słabych i mocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie opinie.

AIPE jednak zrobię z przepisu:

http://www.piwo.org/blog/25/entry-57-297-american-ipa/

Fajnie byłoby zrobic swoja recepturę, ale faktycznie - te chmiele były ustawiane trochę w ciemno. Czytałem wprawdzie wiele, ale może jednak jeszcze zrobię z przepisu.

 

Na RISa kupie chyba zestaw z HomeBrewing, chyba, ze macie jakieś sprawdzone dobre przepisy.

 

I tutaj pytanie o drożdże. Warto zainwestować w płynne na te dwie warki, czy kupić dwie saszetki suchych?

Jeśli suche to wzialbym chyba US-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz w przystępnej formie recepturę:

http://www.piwo.org/topic/12977-grand-prix-american-ipa-cz-dzielak-25l/

Ja kopiowałem na US-05. Zresztą większość warek robię na suchych bo za rzadko warze żeby płynne się kalkulowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, jednak się poddałeś joonecky? Szkoda, trzymałem kciuki. :)

 

Czy do AIPA mam dać obie paczki, zebrać gęstwe i dać do RISa?

Jeśli to jest standardowa 20 litrowa warka 16 blg, to jedna paczka drożdży wystarczy.

Do RISa dajesz potem gęstwę w odpowiedniej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do RISa podobno trzeba dwóch paczek. Czyli do AIPA dodaje 1 paczkę, zbieram gęstwe, którą dodaje do RISa. I wtedy dodaje też zrehyratyzowaną drugą paczkę?

Jak zbierzesz gęstwę to drugiej paczki już nie będzie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.