Jump to content

Chmielenie


piwoo
 Share

Recommended Posts

Witam,

W czym gotujecie chmiel? Kupiłem zestaw surowców na homebreewing.pl i nie jestem pewny czy to chmiel w szyszkach, czy granulacie a na opakowaniu nie ma opisu. Jest to moja pierwsza warka z zacieraniem i chmieleniem, więc znawcą nie jestem, ale wydaje mi się "macając" że to jednak granulat. I tu pytanie: w czym to gotować? Czy rajstopy by się sprawdziły, ew. coś innego co udałoby się szybko wykombinować?

Link to comment
Share on other sites

Chmiel gotujesz razem z brzeczką więc dobrze jest to robić w garnku. Jak opanujesz technologię "WHIRPOOL" możesz chmielić sypiąc chmiel prosto do garnka, po skończeniu gotowania i ostudzeniu brzeczki mieszasz ją energicznie w garze w wyniku czego na środku gara zrobi się stożek z chmielu i ściętych białek, teraz pozostaje ściągnięcie delikatnie nachmielonej brzeczki wężykiem przy ścianie gara.

Opcjonalnie chmiel możesz wrzucać do gara w pończosze, ale nie wyeliminuje to osadzania się drobin chmielu na dnie gara i bez "whirpoola" się nie obejdzie, z tym, że śmieci w garze masz znacznie mniej. Podobny efekt uzyskasz stosując muślinowe woreczki do chmielenia do kupienia w sklepach.

Podsumowując roboty jest tyle samo przy każdym sposobie więc po co kombinować? Jedyna zaleta pończochy jest taka, że masz mniejsze straty brzeczki bo mniej syfu musisz oddzielić po gotowaniu, ale nie są to jakieś duże oszczędności.

Link to comment
Share on other sites

Ja od ostatniej warki gotuję chmiel w granulacie w tzw. Hop Spider lub Hop Blocker jak to nazywają amerykanie :). Sprawuje się świetnie. Naprawdę niewielka ilość chmielu przedostaje się przez worek. Bardzo ułatwia i przede wszystkim przyspiesza końcową filtrację brzeczki nastawnej. 

 

IMAG1844

Link to comment
Share on other sites

mat - a jak z przełomem? Zauważyłeś może czy nie jest aby czasem mniejszy? Fakt - próbka mała i jeszcze piwo piwu nie równe, ale jakbyś mógł jakąś w miarę sensowną statystykę przeprowadzić przy okazji...

Link to comment
Share on other sites

Słuszne pytanie jaras. Pierwsze próby odbyły się na CDA więc jak to w ciemnych piwa przełom był mało widzialny, ale był. Specjalnie na to zwróciłem uwagę. Przy następnej warce jasnego piwa napiszę coś więcej.

Edited by mat
Link to comment
Share on other sites

mat, dzięki za odpowiedź :)

 

 

Ja nałożyłem zdezynfekowaną pończochę na również zdezynfekowany durszlak i tak po schłodzeniu brzeczki pozbyłem się wszelkiego syfu.

Do tej pory robiłem podobnie z tym że używałem siateczki do chmielenia zamiast pończochy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.