Skocz do zawartości

Kopiowanie "Call me Simon"... prośba o zweryfikowanie receptury


vpatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - przez weekend miałem okazję skosztować "nowego" piwa z Pinty Call me Simon i powiem szczerze, że wyjątkowo mi zasmakowało. Chętnie podjąłbym próbę skopiowania, ale niestety moja wiedza na temat budowania receptur jest znikoma. Mam więc nadzieję, że z waszą pomoc uda się ułożyć recepturę zbliżoną do "Simona". Planowana objętość warki to ok 20 l (lub 25 l - w zależności ile wyniesie zasyp).

 

słody Weyermann®: pale  ale, wiedeński, Caramunich® Typ III, melanoidynowy, żytni, palony jęczmień, ekstrakt słodowy jasny; chmiele (USA): Columbus, Amarillo, Mosaic; drożdże Fermentis S-04.

 

styl: Imperial Irish Red Ale
ekstrakt: 19,1°
alkohol: 6,9 % obj.
IBU: 78

 

Jakieś sugestie odnośnie proporcji?

 

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/Irish_Red_Ale_(Czerwony_top%C3%B3r),_Krzysztof_Fidler_(Infam)

 

Gotowa odpowiedź znajduje się w WIKI. 

Wystarczy zmodyfikować ilość słodów i chmielu do swojej objętości, a że ma to być imperial więc dać tych słodów odpowiednio więcej.

 

Jak chcesz koniecznie robić z tych słodów co napisałeś to na bazie w/w przepisu twórz swój własny, być może stworzysz coś lepszego niż pierwowzór, to zaleta domowego piwowarstwa.

Edytowane przez mariucha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może mnie wtedy jeszcze nie było na forum, ale skoro tak mówisz, to pewnie tak jest. Innym rozwiązaniem może być rzut oka na składy gotowych zestawów w sklepach piwowarskich i na ich podstawie stworzyć coś swojego, ewentualnie poszukać na forach obcojęzycznych. Możliwości jest naprawdę dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, lecz nie chodziło mi o uwarzenie piwa w stylu IIRA, lecz próbę skopiowania konkretnego piwa, a tu zaczyna się problem, bo wiedza zbyt mała. Także jeśli ktoś miałby wiedzę jak tą konkretna recepturę ułożyć, to czekam na dalsze sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do Simona raczej pisać nie zamierzałem i nie zamierzam... :) Natomiast podążając za sugestiami spróbowałem ułożyć własną recepturę. Z uwagi na fakt, iż do tej pory korzystałem z gotowych zestawów prosiłbym o jej zweryfikowanie.

 

Planowana objętość 25 l, wg BS IBU 70,7, BLG 21,17 (o ile dobrze powpisywałem dane do BS, bo przyznam, iż nie mam doświadczenia w zabawie z nim)

Pale Ale 5 kg

Monachijski 2kg

Żytni 2 kg

Melanoidowy 1 kg

Carramunich 1 kg

 

zacieranie 66-67s 60 min, 72s 10 min, 78s 5 min

 

Chmiele:

60' - Chinook 25 g

30' -amarillo 30 g

15' mosaic 30 g

10' citra 30g

5 ' mozaic, citra i amarillo po 20 g

 

NIe wiem, czy nie lepiej będzie zmniejszyć ilość chmieli do gotowania i część dorzucić na zimno- tu czekam na sugestie. Poza tym nie wiem, czy w/w receptura nie będzie bardziej pasowała jako Double Aipa, tutaj też czekam na opinie bardziej doświadczonych kolegów.

 

Jako drożdży planowałem użyć gęstwy po milk stoucie (nie wiem, czy mogę po tym stylu, więc tu kolejne pytanie do was) i na koniec korzystajć z okazji, proszę o zweryfikowanie receptury na milk stouta.

 

Obj 25 l wg BS BLG-14,66, IBU 21,7

Pale Al 5 kg

Pilzneński 1 kg

Czekoladowy 1 kg

cararoma 0,5 kg

 

zacieranie: tu przyznam się nie wiem jakie będzie najkorzystniejsze

 

chmiel: 60' perle 30g

laktoza 750 g

 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

strasznie dużo karmelowego. 300g potrafi ostro przyciemnić 20l warkę a i tak już robi się z tego karmelowo-tostowy ulepek. Jesteś pewien, że chcesz użyć całego kilograma?

 

a, właśnie.

Który monachijski i który caramunich?

Edytowane przez alechanted
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź- składniki zakupiłem (MIlk Stout uwarzony), w przyszły czwartek zabieram cię do IIRA.

 

Zamiast Monachijskiego 2kg ma być wiedeński

caramunich to Weyermann typ III

 

Po konsultacjach melanoidowy zmniejszyłem do 0,2, więc cała receptura wygląda następująco:

Słody:

Pale Ale 5 kg

Wiedeński 2kg

Żytni 2 kg

Melanoidowy 0,2 kg

Carramunich 1 kg

 

 

Chmiele:

60' - Chinook 25 g

30' -amarillo 30 g

15' mosaic 30 g

10' citra 30g

5 ' mozaic, citra i amarillo po 20 g

 

Prawdopodobnie zmniejszę też ilość chmieli do 60 IBU (czyli odpowiedni zamiast po 30 g amarilo, mosaica i citry- sypnę po 20 g)

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10% karmelu i do tego słód melanoidynowy, chyba będzie słodko. 20% wiedeńskiego też dołoży trochę ciastkowego, słodkiego odczucia. Ja to bym wręcz podciągnął te IBUsy, w takiej sytuacji. Choć z drugiej strony może żyto wprowadzi nieco wytrawności.

 

Ta przerwa w 72C, przy takim zasypie, też może zbędna? Sądzę, że opcja Wyspiański wyspiarska w 66C wystarczy.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Nie wiem jak vpatyk, ale ja miałem finał w B2015. Receptura poniżej, może się przyda.

 

PARAMETRY:

Pojemność: 11L
BLG: 21
IBU: 70 (dawka na pełne gotowanie 45 IBU)

Zacieranie: 67C/60 min + wygrzew

Gotowanie: 90 minut

Drożdże: FM Irlandzkie ciemności

ZASYP:

2,700 kg (62,4%)           Pale Malt (Weyermann)
0,500 kg (11,5%)           Munich I (Weyermann)
0,500 kg (11,5%)           Wheat Malt, Pale (Weyermann)
0,300 kg (6,9%)             Rye Malt (Weyermann)
0,150 kg (3,5%)             Karmelowy czerwony (Strzegom)
0,100 kg (2,3%)             Karmelowy 150 (Strzegom)
0,050 kg (1,2%)             Karmelowy 300 (Strzegom)
0,030 kg (0,7%)             Carafa Special III (Weyermann)

CHMIELENIE:

20,00 g               Iunga [11,00 %] - First Wort 90,0 min    

10,00 g               Citra [13,50 %] - Steep/Whirlpool 30,0 min
10,00 g               Mosaic [12,00 %] - Steep/Whirlpool 30,0 min  
10,00 g               Nelson Sauvin [11,40 %] - Steep/Whirlpool 30,0 min

25,00 g               Citra [13,50 %] - Steep/Whirlpool 0,0 min
25,00 g               Mosaic [12,00 %] - Steep/Whirlpool 0,0 min  
25,00 g               Nelson Sauvin [11,40 %] - Steep/Whirlpool 0,0 min

15,00 g               Citra [13,50 %] - Dry Hop 10,0 Days      
15,00 g               Mosaic [12,00 %] - Dry Hop 10,0 Days
15,00 g               Nelson Sauvin [11,40 %] - Dry Hop 10,0 Days

Pierwszy dodatek chmielu na aromat został dodany w momencie wyłączenia palnika i "wirowany" bez chłodzenia 30 minut. W tym czasie temperatura brzeczki spadła do ok. 80C. Dodany został drugi dodatek i także "wirowany" 30 minut. Dopiero potem brzeczka poszła do chłodzenia.

UWAGI:

  1. Słusznie prawią Ci, którzy mówią, że goryczka goryczce nierówna. Późne dodatki, co prawda wg. BS2 wniosły jakieś tam IBUsy, ale sumacyjna goryczka wyszła poniżej moich oczekiwań. Od serii warek na Birofilię przestałem w ogóle brać pod uwagę IBU wnoszone po gotowaniu. Prawda pewnie będzie gdzieś po środku :). Także warząc piwo raz jeszcze dałbym więcej chmielu na pełne gotowanie.
  2. Kolorek wyszedł ładny, ciemno czerwony. Myślę jednak, że możnaby spróbować bez Carafy.
  3. Ktoś powie, że chmielu poszło jak do DIPA. Może i tak, ale aromat wyszedł ładny i utrzymuje się do dziś. Myślę jednak, że możnaby nieco obniżyć ilość wyjściową, bo teraz patrzę, że faktycznie poszło dość sporo ;). Skłaniałbym się ku dawkom po 10 gr. na każdym etapie.
  4. Drugi raz zacierałbym może nieco niżej i użył wyżej odfermentowujących drożdży.
  5. Mój kumpel, który przetestował więcej kraftów niż ja widziałem w ogóle na oczy, twierdzi, że lepsze od Simona :beer:.
Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem jak vpatyk, ale ja miałem finał w B2015. Receptura poniżej, może się przyda.

 

PARAMETRY:

 

Pojemność: 11L

BLG: 21

IBU: 70 (dawka na pełne gotowanie 45 IBU)

Zacieranie: 67C/60 min + wygrzew

Gotowanie: 90 minut

Drożdże: FM Irlandzkie ciemności

 

ZASYP:

 

2,700 kg (62,4%)           Pale Malt (Weyermann)

0,500 kg (11,5%)           Munich I (Weyermann)

0,500 kg (11,5%)           Wheat Malt, Pale (Weyermann)

0,300 kg (6,9%)             Rye Malt (Weyermann)

0,150 kg (3,5%)             Karmelowy czerwony (Strzegom)

0,100 kg (2,3%)             Karmelowy 150 (Strzegom)

0,050 kg (1,2%)             Karmelowy 300 (Strzegom)

0,030 kg (0,7%)             Carafa Special III (Weyermann)

 

CHMIELENIE:

 

20,00 g               Iunga [11,00 %] - First Wort 90,0 min    

 

10,00 g               Citra [13,50 %] - Steep/Whirlpool 30,0 min

10,00 g               Mosaic [12,00 %] - Steep/Whirlpool 30,0 min  

10,00 g               Nelson Sauvin [11,40 %] - Steep/Whirlpool 30,0 min

 

25,00 g               Citra [13,50 %] - Steep/Whirlpool 0,0 min

25,00 g               Mosaic [12,00 %] - Steep/Whirlpool 0,0 min  

25,00 g               Nelson Sauvin [11,40 %] - Steep/Whirlpool 0,0 min

 

15,00 g               Citra [13,50 %] - Dry Hop 10,0 Days      

15,00 g               Mosaic [12,00 %] - Dry Hop 10,0 Days

15,00 g               Nelson Sauvin [11,40 %] - Dry Hop 10,0 Days

 

Pierwszy dodatek chmielu na aromat został dodany w momencie wyłączenia palnika i "wirowany" bez chłodzenia 30 minut. W tym czasie temperatura brzeczki spadła do ok. 80C. Dodany został drugi dodatek i także "wirowany" 30 minut. Dopiero potem brzeczka poszła do chłodzenia.

 

UWAGI:

  1. Słusznie prawią Ci, którzy mówią, że goryczka goryczce nierówna. Późne dodatki, co prawda wg. BS2 wniosły jakieś tam IBUsy, ale sumacyjna goryczka wyszła poniżej moich oczekiwań. Od serii warek na Birofilię przestałem w ogóle brać pod uwagę IBU wnoszone po gotowaniu. Prawda pewnie będzie gdzieś po środku :). Także warząc piwo raz jeszcze dałbym więcej chmielu na pełne gotowanie.
  2. Kolorek wyszedł ładny, ciemno czerwony. Myślę jednak, że możnaby spróbować bez Carafy.
  3. Ktoś powie, że chmielu poszło jak do DIPA. Może i tak, ale aromat wyszedł ładny i utrzymuje się do dziś. Myślę jednak, że możnaby nieco obniżyć ilość wyjściową, bo teraz patrzę, że faktycznie poszło dość sporo ;).
  4. Drugi raz zacierałbym może nieco niżej i użył wyżej odfermentowujących drożdży.
  5. Mój kumpel, który przetestował więcej kraftów niż ja widziałem w ogóle na oczy, twierdzi, że lepsze od Simona :beer:.

 

 

Dzieki na pewno skorzystam ;)

W zasypie Pinta uzyła słodu melanoidynowego, dlaczego nie brałeś go pod uwagę w swoim zasypie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.