Skocz do zawartości

Fermentor stożkowy DIY


Hans Klops

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jako spawacz możesz akurat z zrobić z nierdzewki galantą formę podciśnieniową do delikatnego termicznego przeformowania dna typowej spożywczej beczki... czyż nie? Cena nie gra roli... Spłacimy ci w skrzynkach piwa...

 

Pewnie bym mógł, ale jaki to ma sens? Typowa beczka nie będzie miała odpowiedniej jakości powierzchni, stożek poza kątem powinien mieć jeszcze odpowiednią gładkość ścianek. W stożku nierdzewnym w tym roku na pewno będę robił, materiał już czeka ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stożku nierdzewnym w tym roku na pewno będę robił, materiał już czeka ;-) 

 

To może zaproponuję jakąś ko-operację? ;)

A jaką średnicę pojemnika przyjąłeś w swoim projekcie?

Będziesz bazował na jakimś dużym KEG-u, czy zastosujesz co innego?

Czy ew. zwijasz cały cylinder z blachy?

Edytowane przez Hans Klops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cylinder z blachy, nie pamiętam średnicy, całość będzie miała ponad 60l, dwa zawory klapowe, dysza CIP, zawór bezpieczeństwa (~0,8 bar) i do tego chłodzenie wodą lodową ;-) no, może glikolem nie wodą. temperatura na leżakowaniu będzie tak dopasowana, żebyutrzymać odpowiednie nasycenie do konkretnego zaworu bezpieczeństwa. Chyba, że mi się zechce pokombinować i jakiś "swojski" saturator zrobię.

Nie mam wielkich potrzeb, więc taka mała pojemność mi wystarczy, ma być miło i przyjemnie O! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tak - przy takim programie jak twój, to mój zamyślany fermentor z przemodelowanej beczki - to coś jakby rakieta produkcji Bolka i Lolka... :D

60 L to po doliczeniu stożka pewnie wyjdzie z KEG-a 50L..

Ja planowałem celować w okolice 100(+)L... ale może rzeczywiście 60L na początek wystarczyło by.

Jak zdecydujesz się ujawnić planowaną średnicę cylindra, to może udałoby mi się dobrać gabarytowo coś z posiadanych zbiorników nierdzewnych (żeby nie bawić się w osprzęt na stanowisku wykonawczym dwa razy) i być może dasz się namówić na jakąś formę współpracy przy dobudowaniu do tego stożka?

Za jakimś rewanżem, rzecz jasna.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej - przy jednostkowych działaniach największa część fatygi jest konsekwencją jednostkowości działań - no, chyba że ktoś ma bardzo dużo czasu z którym nie ma co zrobić i chce "zrobić coś, czego nie ma nikt" :) W moim przypadku tak akurat nie jest, interesuje mnie urządzenie stosunkowo proste i utylitarne, które nie pochłonie jakiegoś kosmicznego budżetu... Na cuda/bajery przyjdzie czas z czasem, jak lepiej opanuję podstawy. Na razie im prościej - tym lepiej. Tak więc wracając do tematu współpracy: można podzielić się zadaniami np każdy z nas niekoniecznie musiałby zwijać i spawać cały cylinder, bo może miałbym do dyspozycji jakieś elementy struktury którą ty mógłbyś wykorzystać na swój użytek w zamian np wykonując jakieś prace na moim egzemplarzu - na tą chwilę np. gotowy zbiornik tej czy innej pojemności, typu duży KEG (ale niekoniecznie tylko KEG) i być może elementy stojaka... Ew jeśli wolisz - mógłbym od ciebie odkupić część/całość struktury fermentora gdybyś chciał na mój użytek zbudować to, czy tamto...  Najistotniejsze jest, czy w ogóle miałbyś chęć na wspólne dłubanie lub alternatywnie komercyjne wykonanie zbiornika stożkowego bądź jego elementów.. Fizyczna lokalizacja twoja czy moja ma najmniejsze znaczenie - spedycja dociera wszędzie bez problemu. Ja do Braniewa chwilowo nie mam planów podróżnych, ale jeśli byś był kiedy w Krakowie na kanikułach - można by przy piwie czy grillu pogadać o tym i owym. A w międzyczasie jest internet. Mogę rozmawiać tu albo na PW - jak ci pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje plany zawodowe wykluczają jakąkolwiek współpracę na tym poziomie, a jeśli idzie o hobbystyczne zastosowania to niestety nie podzielę się tak przyjemnymi zajęciami ;-) 

Być może ja też z nikim bym się nie podzielił "tym słodkim trudem" :P gdybym umiał i miał możliwość spawać stal nierdzewną - niestety, nie mam ani takich umiejętności, ani możliwości. Pewnie skończy się tak, że ostatecznie to ja przygotuję jakieś szablony i wytnę formy - a ktoś inny to pospawa. Być może ty masz wszystkie materiały niezbędne do realizacji twojego projektu na własnej półce w magazynie we własnej firmie - ja niestety nie - i to jest jeszcze jeden powód do nawiązania współpracy - z kimś, kto jest lepiej niż ja zorientowany materiałowo i dzięki temu będę mógł uniknąć doktoryzowania się z tematów zaopatrzeniowych jeszcze przed samym wejściem do warsztatu...

 

Trzymam kciuki za powodzenie twojego projektu i dziękuję za cenne rady, których mi udzieliłeś jak dotąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna rada ;-) Jak umiesz całość rozrysować na szablony, ale w jakimś programie CNC friendly, to pójdziesz do pierwszej lepszej firmy zajmującej się cięciem wodą lub laserem, i tam kupisz gotowe wykroje w całkiem przyzwoitej cenie... a dalej to już bajka ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna rada ;-) Jak umiesz całość rozrysować na szablony, ale w jakimś programie CNC friendly, to pójdziesz do pierwszej lepszej firmy zajmującej się cięciem wodą lub laserem, i tam kupisz gotowe wykroje w całkiem przyzwoitej cenie... a dalej to już bajka ;-)

No, tak.... mogłem się spodziewać. A jak będę miał konia do podkucia - to też w CNC-friendly, czy lepiej mu wrzucić te podkowy z ABS-u na drukarkę 3D? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.