Skocz do zawartości

Fermentor stożkowy DIY


Hans Klops

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawy patent. Niecierpliwi mnie tylko połączenie klejem epoksydowym..

 

To nie jest wielki problem.

Nie trzeba przecież wcale nadbudowywać dolnej butli poprzez doklejenie wierzchu z wąską gardzielą.

Uzysk dodatkowej pojemności nie jest znaczący.

IMHO znacznie korzystniej jest wyciąć w dnie dolnej butli szeroki otwór - uzyskując w ten sposób fermentor szerokogardzielowy ze stożkowym dnem.

 

Zasadniczym pytaniem/problemem jest to: czy stożkowe dno fermentora jest wystarczająco strome dla poprawnego działania fermentora tego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej skupiłbym się na poszukiwaniu butli bez "uchwytu", moim zdaniem cały misterny plan wykorzystania butli  jako stożkowy pojemnik, rozwalają te "półki" od uchwytu, na których zbiera się sporo gęstwy. Te butle które do tej pory widywałem, wszystkie miały ten uchwyt, możliwe że są dostępne i bez niego, tylko trzeb by namierzyć konkretnego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo fajny zbiornik - żal tylko, że nieprzezierny...

To jest w zasadzie niemalże gotowiec - wystarczy pozakładać odpowiednie krany.

Można by też odwrócić zbiornik poidła do góry nogami" co daje pewne dodatkowe możliwości, np. zastosowania nowego szerokogardzielowego wlotu i/lub włączenia i uszczelnienia za pomocą dławicy typowej armatury odprowadzającej w nagwintowaną tuleję otworu fabrycznie przewidzianego jako wlotowy. Armatura taka jest zwyczajowo wyposażona w śrubunki, które w połączeniu z np. kulowym zaworem odcinającym umożliwią łatwe odłączenie zbiornika odbiorczego osadów stałych.

 

To jest bardzo ciekawy kierunek działania i wydaje mi się, że da się uzyskać ciekawe rezultaty idąc tą drogą - proponuję rozdzielić wątki, żeby zapewnić klarowność wypowiedzi w odniesieniu do właściwych typów zbiornika bez konieczności opatrywania wypowiedzi każdorazowymi wyjaśnieniami, do którego zbiornika się one odnoszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu natknąłem się na takie rozwiązanie DIY http://hickeybrewing.site40.net/conical%20diy.htm

Tylko jak wygląda w praktyce sprawa klejenia tworzywa i czyszczenie okolic spoin to nie mam pojęcia.

 

Fajny zbiornik, ładnie to sobie chłop obmyślił.

 

Z tego co wynika z opisu, w podanym przykładzie tworzywo nie jest klejone, tylko jest łączone na gorąco lutownicą przy użyciu jako materiału łączącego - tworzywa tego samego typu pochodzącego ze ścinków (tzw. "spawanie tworzyw szt"). Ja osobiście nie mam zaufania do połączeń tego typu wykonanych w warunkach amatorskich.

Podczas zabawy z nastawem obciążenie szwów zalanego zbiornika tego typu wykonanego w zaprezentowanej technologii jest znaczne i wolałbym nie musieć rozmyślać nad skutkami ew. rozszczelnienia układu...

Osobną kwestią pozostaje sprawa realnych możliwości doczyszczenia nierównej powierzchni wewnętrznej "spawu" i ew. infekcji nastawów wchodzących z nią w kontakt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie cuś przerobić?

Panie"wungel" to je ;)

 

 

BTW pewnie to, albo takie poidło, to nie to samo, ale różnica w cenie (CCC)

 

Tochę burzy już na ten temat było.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! :)

 

Zadanie z ZPT:

Jak zmienić kąt stożka?

 

[Od razu podpowiadam, że modelarze lotniczy (i nie tylko) wiedzą, jak się wpływa na kształt obiektów wykonanych z tworzyw termoplastycznych - na przynajmniej kilka sposobów... ;) ]

 

Było już ze dwa lata temu - też było ze te butle się nie nadają ze względu na kont stożka.

EDIT camilos mnie uprzedził ;)

 

EDIT: Lusterko87 cuś mi się podwójnie zacytowało - usunąłem jedno lustrzane odbicie lusterka ;)

 

Edytowane przez Hans Klops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quot name=elroy' timestamp='1212134500' post='4229] Wesoly said Zły kąt stożka. Powinno być 65-70*. Do tego za mała pojemność. Moim zdaniem minimum to 70-100l. Nie warto. Fotki mojej warzelni gdzieś się walają na necie, mi na mojej picassa.

 

No i jedziemy do przodu...:)

Z powyżej cytowanego materiału (dzięki, Lusterko! :)) wynika, że wszystko jest "very ok", jeśli tylko pojemność jest wystarczająca.

Zatem:

Nie butla 18,9 i nie wiadro 33L - tylko np. beczka spożywcza 60-100-200L...

I nadal mamy do czynienia z tworzywem termoplastycznym... ;)

Czy któryś z kolegów zastosował już z powodzeniem do beczki spożywczej wyniesioną z modelarni lotniczej/szkutniczej wiedzę w zakresie formowania tworzyw termoplastycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hans otwartych drzwi nie wyważysz. Albo kupujesz plastikowego stożka w cenie ponad 530 zł od domowybrowarek.pl albo kupujesz z nierdzewki i/lub robisz własnym nakładem środków.

Możesz zrobić z tych baniaków po mineralce - tylko po co?

Albo tak jak piszesz

 

 

Czy któryś z kolegów zastosował już z powodzeniem do beczki spożywczej wyniesioną z modelarni lotniczej/szkutniczej wiedzę w zakresie formowania tworzyw termoplastycznych

Spróbuj! czekamy na efekty :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako szkutnik mogę powiedzieć tak, są żelkoty do kontaktu z żywnością, są żywice do kontaktu z żywnością i generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie stożki spróbowac robić, nawet mi to po głowie ostatnio chodziło, ale skoro jestem również spawaczem nierdzewki to jakoś plan odłożyłem na bok. Formę mógłbym zrobić, ale to niestety kosztuje ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hans otwartych drzwi nie wyważysz. Albo kupujesz plastikowego stożka w cenie ponad 530 zł od domowybrowarek.pl albo kupujesz z nierdzewki i/lub robisz własnym nakładem środków.

Możesz zrobić z tych baniaków po mineralce - tylko po co?

Albo tak jak piszesz

 

 

Czy któryś z kolegów zastosował już z powodzeniem do beczki spożywczej wyniesioną z modelarni lotniczej/szkutniczej wiedzę w zakresie formowania tworzyw termoplastycznych

Spróbuj! czekamy na efekty :]

Ajj, wajj...! ...a ja właśnie tak sobie myślę, że wszyscy tu wpadamy DOKŁADNIE w celu wyważania szeroko otwartych drzwi. Inaczej spotykalibyśmy się pod budką z "Harnasiem". Po co płynąć luksusowym eskimoskim kajakiem przez Atlantyk - skoro wszak są tanie linie lotnicze dla mas? :P

 

Jako szkutnik mogę powiedzieć tak, są żelkoty do kontaktu z żywnością, są żywice do kontaktu z żywnością i generalnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie stożki spróbowac robić, nawet mi to po głowie ostatnio chodziło, ale skoro jestem również spawaczem nierdzewki to jakoś plan odłożyłem na bok. Formę mógłbym zrobić, ale to niestety kosztuje ;-)

Jako spawacz możesz akurat z zrobić z nierdzewki galantą formę podciśnieniową do delikatnego termicznego przeformowania dna typowej spożywczej beczki... czyż nie? ;)

Cena nie gra roli... Spłacimy ci w skrzynkach piwa... :D

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.