Skocz do zawartości

Najtdrudniejszy pierwszy krok


zielczi

Rekomendowane odpowiedzi

Widać wyraziłem się nieprecyzyjnie, przepraszam. Miałem na myśli "zaciemnia" w sensie "uniemożliwia poprawny odczyt". No, grunt że wyjaśnione zanim autor zaczął sypać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. receptury z alepiwo zacieranie dla słodów jasnych ma być aż do negatywnej próby jodowej bez przerw. Zatem wrzucać płatki razem ze słodami jasnymi?

Czy może znajdę gdzieś lepszą instrukcję zacierania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwą nazywa się czas, gdzie trzymasz zacier w stałej temperaturze, bez grzania. Od temperatury zależy, które enzymy pracują szybko, które wolno, które jeszcze wcale, a które już się zdenaturowały i po nich. Prawdopodobnie instrukcja przewiduje zacieranie jednotemperaturowe, czyli z jedną przerwą i tyle. Podgrzewasz zacier do określonej temperatury, robisz przerwę w grzaniu by enzymy popracowały (do negatywnej jodowej), wygrzewasz do filtracji. Takie buty? Jest to forma najprostsza, której jakoś nigdy nie stosowałem. Nie to żeby była zła, po prostu mi się nie zdarzyło. Jeśli chcesz tak robić, płatki zmieszaj ze słodem od razu, i daj nieco więcej wody do zacierania żeby ci się nie zrobiło za gęste, i tyle.

 

Oczywiście polecam http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_ziarna

 

Polecam też najpierw czytać, potem pytać ;p

Edytowane przez Mołot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem i tak, i tak, wielkiej różnicy nie widzę. Z tego co piszesz, instrukcja mówi o infuzyjnym, więc rób infuzyjne, chyba że będziesz wiedział, dlaczego chcesz robić inaczej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do płatków i ich kleikowania to należy wziąć pod uwagę to, jak wygląda proces zacierania oraz ile % lub wagowo płatków jest w zasypie. Jeżeli dość sporo to mimo, że są błyskawiczne, to dobrze jest przeprowadzić ich kleikowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawało mi to spokoju i trochę poszperałem. Kleikowanie płatków jęczmiennych następuje w temperaturze niższej (60-65) niż temperatura zacierania(67). Co zatem przemawia za wcześniejszym kleikowaniem? Druga kwestia to ilość zasypu, pamiętam aby zachować proporcje co do wody, jednak ile w ogóle tych płatków użyć?

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki mały off top, ale czy ktoś zauważył literówkę z temacie, czy wszyscy przeczytali ''najtrudniejszy''. Takie zboczeniec literowy  ze mnie... Jeszcze raz sorki za off top

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym nie kleikował, zwłaszcza jeśli będzie to paczka 200 czy nawet 400g. Może i nie wyekstrahujesz z nich absolutnie wszystkiej skrobi, ale nie musisz, ta odrobina która utknie w płatkach cię nie boli - z samych słodów masz już dostateczną ilość cukrów, płatki zupełnie nie po to dorzucasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo uwarzone,fermentuje. Wszystko poszło dość płynnie i bez problemów poza obsesją związaną z dezynfekcją (dalej nie czuje się pewny w tej materii) Wyszło 19,5l 16blg. Celowo nie dolewałem wody, zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziękuje wszystkim, którzy wypowiadali się w tym temacie i cierpliwie odpowiadali na moje pytania.

I tu zaskoczenie, mam kolejne!

Wg http://brewness.com/wyszło mi tylko 7 ibu - korzystałem z tego zestawu surowcowego  http://www.alepiwo.pl/?produkty/zestawy-surowcow/piwa-swiata/dry-stout.html Wiem że dry stout cechuje niskie nachmielenie, ale żeby 7 ibu?

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to wrzuciłeś  10 minut po tym jak się zaczęło gotować (i gotowało sie powiedzmy 50-60 minut), czy na ostatnie 10 minut? 

Samo pytanie wystarczyło by się ogarnąć. Poprawiłem, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu wątkach piszecie aby zapomnieć o piwie w trakcie fermentacji. Mi jednak to co dziś zobaczyłem nie daje spokoju. Czy tak to powinno wyglądać na 2 dzień fermentacji? a530e9d431ffc08cac5b5dbc8833517a.jpg

osad na dnie to drożdże? Temperatura na poczatku 19 stopni, obecnie 20,5. Sory taki mamy klimat w komórce

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zawsze tak wyglądały, i tylko jedno poszło w kanał. Ale poszło przez błonę tlenowca i smak...

 

Mój zacierany w sobotę Porter (czy może oatmeal stout?) wygląda teraz bardzo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.