Skocz do zawartości

Imperial Stout


Rekomendowane odpowiedzi

W weekend zamierzam uwarzyć pierwszego Imperial stout, wcześniej chciałbym konsultować recepturę.

Co myślicie?

 

Zasyp

12,0 kg pilzneński

1,0 kg czekoladowy

1,0 kg karmelowy

0,6 kg jęczmień plony

0,4 kg barwiący

1,0 kg płatki owsiane

1,0 kg pszeniczny

 

Chmiele

60 gr Magnum 60'

60 gr Lubelski 30'

60 gr Lubelski 0'

100 gr kawy 0'

 

Zacieranie w 65 st C,

Refermentacja roztwór cukru i 100 gram kawy

Drożdże, gęstwa S0-4 lub US-05

 

Chciałbym uzyskać 32 litrów gęstości 22-24 BLG. Warkę podzielić na pół i do jednego fermentatora dorzucić 500 gr laktozy

 

Do tej pory używałem drożdży suchych, jak już wspomniałem mam gęstwę s04 i us05. Zastanawiam się czy warto kupić jakieś płynne Irish/London Ale? Czy różnica jest kolosalna? Bo sensorykiem nie jestem więc może ta gęstwa będzie ok.

A może dać sobie spokój z kawą? nie chciał bym za by piwo było za kwaśne, a nie mam dostępu do żadnych szlachetniejszych gatunków .

Co o tym myślicie?

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstwa po S-04 będzie w porządku, piwo może być trochę kwaskowe od palonego (zasyp ok), nie wiem jaką masz wodę

i kiedy chcesz dodać palony. W związku z tym nie dawałbym kawy do gotowania, a jedynie podczas zlewania do butelek dodałbym ok 1/3 filiżanki espresso z ekspresu ciśnieniowego ok 10 ml/ butelka 0,5l (robiłem tak i nie ma żadnych kwaśnych posmaków w piwie a aromat bardzo przyjemny). Ewentualnie możesz dodać słód kawowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Jurand ma rację. Nie dodawaj kawy na koniec gotowania, a nawet przy wyłączonym palniki. Ostatnio zbierałem trochę informacji na temat kiedy i w jakiej postaci najlepiej dodać kawę do piwa. Okazało się , że najlepsze efekty daje cold brew coffee, czy jakoś tak :). Chodzi o to, że świeżo zmielona kawę zalewamy sterylna, wystudzona woda i tak trzymamy przez 24 h. Po tym czasie tak przygotowana kawę dolewamy przy butelkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej kawy i cold brew, to tak: mielić grubo, a czas od 12h do 3 dni nawet. No i czystość! Tyle czasu trzymsna kawa może podłapać zapachy z powietrza, z drugiej strony zakręcać szczelnie nie można, bo CO2 musi mieć ujście. Polecałbym spróbować i pobawić ot tak, do picia ;) zanim wleje się to w piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kawą dam sobie spokój, może dodam przy rozlewie do kilku butelek w ramach eksperymentu.

 

A jaki z tymi drożdżami, mam gęstwę z s04 i us05.

Warto kupić jakieś lepsze płynne? Czy może nie ma to sensu.

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.