Skocz do zawartości

Mój wymiennik ciepła


jaroM6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po kilku latach oglądania,sprawdzania,czytania i zastanowień postanowiłem zbudować własny sprzęt do warzenia piwka

Chcę zrobić typowy układ boiler> kocioł zacierno-filtracyjny>kocioł warzelny

Kociołki będę robił we własnym zakresie z blachy nierdzewnej 2mm.

Dzisiaj zakonczyłem pracę nad pierwszym elementem zestawu czyli wymiennik ciepła

Wymiennik mojej konstrukcji,wewnątrz 26 metrów rurki fi 6x1 obudowa z blachy całość spawana tig-iem

myślę że taki wymiennik wystarczy planuję warki maksymalnie 70-80 litrów

Dołączam parę fotek z tego wykonania,proszę o jakieś opinie,porady.

Ja niestety zawiodłem się na forum,na moje pytania otrzymałem proste odpowiedzi typowe na forum

"""czytanie wiki nie boli"" "" szukajka nie boli'' itp

Więc zabrałem się za wykonanie swoich pomysłow.

post-11554-0-57236000-1426179058_thumb.jpg

post-11554-0-52799400-1426179066_thumb.jpg

post-11554-0-07170500-1426179074_thumb.jpg

post-11554-0-04104600-1426179083_thumb.jpg

Edytowane przez jaroM6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękna rzecz, ciekawe jak się spisze. zrób jakieś testy jestem ciekaw wydajności. 

 

a odpowiedziami się nie przejmuj, za kilkanaście warek sam będziesz się wkurzał jak przeczytasz czyjeś pytanie po raz setny :)

 

na każdym forum znajdzie się ktoś życzliwy kto rzetelnie odpowie i ktoś komu będzie przeszkadzać kolejny post z pytaniem na które odpowiedź jest w co drugim wątku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja niestety zawiodłem się na forum,na moje pytania otrzymałem proste odpowiedzi typowe na forum """czytanie wiki nie boli"" "" szukajka nie boli'' itp

 

To jeśli pozwolisz ja mam pytanie do Ciebie: do czego ma Ci to posłużyć i ja będzie wyglądać reszta instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja niestety zawiodłem się na forum,na moje pytania otrzymałem proste odpowiedzi typowe na forum """czytanie wiki nie boli"" "" szukajka nie boli'' itp

 

To jeśli pozwolisz ja mam pytanie do Ciebie: do czego ma Ci to posłużyć i ja będzie wyglądać reszta instalacji?

 

wymiennik będzie służył do schładzania brzęczki reszta instalacji tek jak napisałem powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wymiennik będzie służył do schładzania brzęczki reszta instalacji tek jak napisałem powyżej

 

Piszesz poważnie czy sobie żartujesz?

 

Widziałeś ceny wymienników płytowych?

 

A co do tego mają ceny wymienników płytowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz tak sobie myślę, że czas poświęcony na zmajstrowanie Twojego wymiennika + zużyte materiały, to byłby porządny wymiennik płytowy, którego wydajność na pewno będzie większa niż Twojego wymiennika. Twój wymiennik to tak coś pomiędzy wymiennikiem płaszczowo-rurowym a wymiennikiem typu JAD. Powierzchnia wymiany ciepła mała, gabaryty duże... Jeszcze nie widziałem, aby ktoś chłodził brzeczkę w takim wymienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz tak sobie myślę, że czas poświęcony na zmajstrowanie Twojego wymiennika + zużyte materiały, to byłby porządny wymiennik płytowy, którego wydajność na pewno będzie większa niż Twojego wymiennika. Twój wymiennik to tak coś pomiędzy wymiennikiem płaszczowo-rurowym a wymiennikiem typu JAD. Powierzchnia wymiany ciepła mała, gabaryty duże... Jeszcze nie widziałem, aby ktoś chłodził brzeczkę w takim wymienniku.

A więc czas jaki poświeciłem to dwa popołudnia,materiały raczej miałem na półce,wydajność myślę że wystarczy powierchnia wymiany ciepła to okolo 5m/2,do budowy skłoniło mnie to że mój wymiennik można idealnie utrzymać w czystości a do płytowego nie wejdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mój wymiennik można idealnie utrzymać w czystości a do płytowego nie wejdziesz

 

W jaki sposób chcesz go czyścić? Ze zdjęć wnioskuje, że wymiennik nie jest rozkręcany. Może się mylę...

 

nie jest rozkręcany,ale przez wlot można wsadzić wężyk i wymyć wszystko super,płytowego nie dasię tak wyczyścić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak katjusze. Najważniejsze we własnych konstrukcjach jest skuteczne działanie. Chętnie zobaczę kolejne sprzęty :)

Konczę pracę nad własnym sterownikiem kotła zaciernego,zostały ostatnie poprawki w oprogramowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie jest rozkręcany,ale przez wlot można wsadzić wężyk i wymyć wszystko super,płytowego nie dasię tak wyczyścić

 

Do mnie ten argument nie przemawia, ale OK teraz rozumiem co miałeś na myśli. Ja swój wymiennik płytowy czyszczę NaOH w obiegu zamkniętym. Odpalam pompkę i zapominam o sprawie. Od kiedy mechaniczne czyszczenie w browarze ma przewagę nad chemicznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie jest rozkręcany,ale przez wlot można wsadzić wężyk i wymyć wszystko super,płytowego nie dasię tak wyczyścić

 

Do mnie ten argument nie przemawia, ale OK teraz rozumiem co miałeś na myśli. Ja swój wymiennik płytowy czyszczę NaOH w obiegu zamkniętym. Odpalam pompkę i zapominam o sprawie. Od kiedy mechaniczne czyszczenie w browarze ma przewagę nad chemicznym?

 

Jakiej pompki,pompek używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

powierchnia wymiany ciepła to okolo 5m/2

 

Powiadasz 5m2 powierzchnia wymiany? A nie czasem 0,5 m2?

 

Tak Masz rację wkradł się bład  0,5m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mi też wygląda na bliżej 0,5m2 niż 5m2. (rurka fi10mm X 30cm X 66szt.= ok 0,6m2), ale to tak na "oko" z fotek.

 

Te same obliczenia przyjąłem. Patrząc na to, że za swój wymiennik zapłaciłem zapłaciłem 244 zł, a który ma 0,92 m2 powierzchni to lipa straszna. Poza tym przez wymiennik płaszczowo-rurowy trzeba przewalić zdecydowanie więcej wody niż w przypadku wymiennika płytowego.

 

Jednego czego zazdroszczę to umiejętności spawania nierdzewki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mi też wygląda na bliżej 0,5m2 niż 5m2. (rurka fi10mm X 30cm X 66szt.= ok 0,6m2), ale to tak na "oko" z fotek.

 

Te same obliczenia przyjąłem. Patrząc na to, że za swój wymiennik zapłaciłem zapłaciłem 244 zł, a który ma 0,92 m2 powierzchni to lipa straszna. Poza tym przez wymiennik płaszczowo-rurowy trzeba przewalić zdecydowanie więcej wody niż w przypadku wymiennika płytowego.

 

Jednego czego zazdroszczę to umiejętności spawania nierdzewki :)

 

Spawania nierdzewki można się nauczyć ja spawam już prawie 30 lat tigiem, jak coś to zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim trzeba docenić Twój fach w ręku i chęci.

Uważam, że konstrukcja warta zaryzykowania.

Wydajność powinna być ok. Oczywiście nie taka jak w wymienniku płytowym ... ale to właśnie budowa wymiennika płytowego, która powoduje tak dobrą wydajność, jest też jego największą wadą - ciasne kanały trudne do utrzymania w czystości i łatwe do zapchania przez chmieliny.

Twój wymienniku to taki kompromis, pewnie nawet jak zaciągnie trochę chmielin to przelecą bez problemu (mam na myśli granulat).

Może przy tej średnicy rurek uda się grawitacyjne przemieszczać brzeczkę to byś mógł wrzącą przepuścić w ramach sterylizacji.

 

Szkoda, że wcześniej nie wykonałeś swojej chłodnicy, podkradłbym Ci pomysł na wykonanie;)

a tak z uwagi, że nie chcę stosować wymiennika (niepotrzebne komplikowanie z pompkami i dodatkowe zabiegi przy dezynfekcji ... dużo z tym pierdz...a), 

to wykonałem taką chłodnicę zanurzeniową

post-9520-0-26803700-1426191743_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.