Skocz do zawartości

Test FTT a użyte drożdże


Rekomendowane odpowiedzi

"szybki test fermentacji (FFT - fast ferment test) polega na przefermentowaniu niewielkiej ilości brzeczki nastawnej w osobnym pojemniku. W praktyce odbieramy niewielką ilość brzeczki, wystarczająca do pomiaru areometrem (można użyć brzeczki odzyskanej z osadów) i wlewamy ją do pojemnika po starterze z resztką drożdży. Przykrywamy, i trzymamy w cieple potrząsając od czasu do czasu. Po trzech dniach mierzymy gęstość przefermentowanego piwa, i to jest maksymalny limit do którego może dojść nasze piwo. Znajomość tej wartości pozwala nam prawidłowo zdiagnozować ew. niedofermentowanie piwa. Jeżeli z jakichś przyczyn nie mamy drożdży do tego testu, możemy użyć zwykłych suchych drożdży piekarniczych w ilości ok. pół łyżeczki - dadzą wynik z błędem do +/-0.5Blg."

-z wiki, wiec mniej wiecej jakis obraz bdziesz mial

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ile odpowiedzi tyle zdań :)

Nic to, po prostu zamrożę tę próbkę i gdy będę pobierał już do pomiaru BLG to zmieszam z rozmrożoną próbką.

W cieple powinny sobie szybko poradzić.

 

A dla testu starczy mi i na test z piekarniczymi - ot dla porównania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwarka zwracała mi tylko: "Brak wynikòw dla 'ftt drożdże piekarnicze'." Ale nie ważne...

 

W sumie w torebce po drożdżach, na dnie znalazłem kilka ziarenek drożdży w załamaniu - dosłownie kilka.

A co tam, wrzucę do próbki i zobaczę, czy to wystarczy dla startu - to tak kwestią tematu, który czytanym kilka dni temu, a w którym były proponowane dwie fiolki płynnych na zrobienie startera...

 

Po wrzuceniu ich do próbki - jakieś 100ml, od wczoraj wieczora do dziś pieni się aż miło i pyka intensywnie. Próbka przegotowana - butelka wysterylizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile się podzieliły - nie mówiły mi ;)

Wiem tylko że dziś stojąca w cieple próbka zaszczepiona dosłownie kilkoma ziarenkami z dna torebki po drożdżach kończy prace. Piana opada i przestało "bulkać" :) Później zbadam BLG...

 

Choć ten podział wydaje mi się, że choć by nawet 3 razy tylko, to życie polega na "dzieci po dzieciach" więc rodzić x3, dzieci x3, wnuki x3 itd itd... Więc po jakimś czasie ta kolonia już nie będzie tylko razy 3... No chyba że przyjmie się że drożdże paczkują jedynie "bezpłodnymi dziećmi", co raczej wydaje mi się mało prawdopodobne :) To w tedy na jednym pokoleniu jest koniec...

 

Inaczej wszelakie gatunki by już dawno wyginęły. Ale nie o tym chciałem dyskutować, a jedynie przeprowadzić test FTT, który wydaje mi się zakończony sukcesem...

 

Co z resztą potwierdza mi wcześniejsze winne doświadczenia. Kiedyś do 5l próbki nastawu na wino owocowe, dodałem jakiś 10-20ml pracującego wcześniej wina. Po jakichś 12h pracowała ta próbka aż miło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.