Jump to content
Sign in to follow this  
Muchomorek

Nienapowietrzona brzeczka.

Recommended Posts

Cześć!

Na początku tylko się przywitam bo to mój pierwszy post:)
Uwarzyłem wczoraj pierwszą warkę piwa z zacieraniem, wszystko poszło świetnie, ale na końcu niestety zapomniałem napowietrzyć brzeczki.

Brzeczkę jedynie rozchlapałem wężykiem w fermentatorze i kilkukrotnie zamieszałem. Drożdże zadałem wczoraj o 23, dzisiaj o 8 rano piana miała centumetr wysokości. Teraz (17.00) ma piana 3 cm, jest gęsta i zbita. Nie zauważyłem prawie w ogóle gwałtownego wydzielania dwutlenku jak przy poprzednich moich warkach z brew-kitów- brak bulgotania, fermentor jest szczelny.

Pytanie jest takie. Zostawić to wszystko tak jak jest, czy spróbować teraz napowietrzyć brzeczkę mieszając ją?

Jeśli to pomoże: 18,5 litrów piwa, blg początkowe 14,7, drożdże US-05, termperatura to równe 20 stopni.

Będę wdzięczny za pomoc:)

Edited by Muchomorek

Cierpliwości! jak piana się zaczyna pojawiać to znaczy, że drożdże działają, ja przez cały czas napowietrzam tylko rozchlapując wężykiem tylko przy mocniejszych piwach dodatkowo przelewam kilka razy z fermentora do fermentora, i nigdy nie ma problemu z ruszeniem. Więc myślę, że wszystko będzie ok. 

fermentor jest szczelny

zwykle do czasu aż okaże się, że jest nieszczelny. zapomnij o bulgotniku - jest piana, jest impreza.

postaw coś na deklu tak że by woda w rurce nie była na jednym poziomie za kilka minut okaże się że jest równo i szczelność poszłaaaa

nie otwieraj,nie wietrz wiadra ,zapomnij o nim