Skocz do zawartości

kapsle


Rekomendowane odpowiedzi

Opinie o instrukcjach Gozdawy są ... kiepskie. Skorzystaj z kalkulatora, który podał kolega kordas. Zrobiony syrop cukrowy do refermentacji możesz dodać strzykawką bezpośrednio do butelek przed rozlewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Korzystam z jednego fermentora - od razu z kranem, zatem dla mnie lepiej niestety dosypać do butli 4g cukru.

Rozrób sobie 250ml syropu, użyj strzykawki 5ml (żeby nie patrzeć na skalę wciągasz pełną - będzie 6ml), syropu wystarczy na 40 butelek, wlewasz do każdej taką ilość i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje Gozdawa Dark Ale z koncentratem słodowym ciemnym (także Gozdawa) rozlane.

 

Fermentacja 10 dni (4 ostatnie BLG ok 5 i stoi)

Rozlałem do butelek po Żywcu i Kasztelanie

Cukier wg ASadam'a - zadany syrop cukrowy odmierzany strzykawką - użyłem 1:1 cukru białego i brązowego w ilości wg przepisu - 4g/0,5l - wiem troszkę dużo ale tak piszą tak zrobiłem :)

 

Problemy z Gretą rozwiązane wg uwag kolegów:

Zmieniłem kapsle na normalne - od Marxam-Enology - bo mam ich pod nosem

Kapsle wymoczone we wrzątku

Greta na kleszczach stalowych miała położone dwie warstwy taśmy izolacyjne - nie ślisgała się i ładnie kapslowała

Butle po kilku godzinnym wymoczeniu w detergentach i gorącej wodzie oraz dobrym wypłukaniu odkażone pirosiarczanem ok 40g/l przelewanym z butelki do butelki z ilości 0,5l

Teraz mam nadzieję że nie będzie granatów bo przepis zakłada 3-5 dni leżakowania w temp pokojowej

 

 

Tu pytanie czy nie za długo? 

 

 

Jeszcze raz dziękuję koledzy za pomoc i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz mam nadzieję że nie będzie granatów bo przepis zakłada 3-5 dni leżakowania w temp pokojowej Tu pytanie czy nie za długo?

Nie ma żadnego związku - nagazowanie przeprowadza się do momentu przerobienia przez drożdże całego cukru dodanego na refermentację.

Piwo przetrzymuje się w zimnie, ponieważ wolniej się utlenia. Pewnie jest jeszcze kilka innych zalet.

 

Jeżeli nie masz chłodniejszego pomieszczenia, to równie dobrze możesz to piwo trzymać w cieple przez np. pół roku. Jeśli tylko odpowiednio odfermentowało, dałeś odpowiednią ilość cukru do refermentacji i uniknąłeś infekcji, to po prostu nie ma możliwości aby naprodukować granatów.

 

Osobiście górniaki nagazowuję 10-14 dni, a lagery 3-4 tygodnie - w temperaturze fermentacji burzliwej. Potem piwka idą do zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granaty powoduje przestrzeganie instrukcji Gozdawy, np. tygodniowa fermentacja

 

Piwo trzymałem w fermentorze 10 dni  z czego 3 ostatnie mierzyłem BLG i było na poziomie 5 dla tego zdecydowałem się rozlać do butelek

 

Polecam ok. 2 tygodnie

 

 

Osobiście górniaki nagazowuję 10-14 dni

 

To ile potrzymać w temp pokojowej ~20C?

Przetrzymać wspomniane przez Was 2 tygodnie?

 

Gozdawa podaje 3-5 dni

 

Granaty powoduje przestrzeganie instrukcji Gozdawy, np. tygodniowa fermentacja

 

 

Sławek przestrzega przed ich recepturą....

 

Jest to już kolejna opinia o Gozdawie i podanych przez nich czasach. Jakie Wy koledzy polecacie i z czego to wynika? z doświadczenia?

 

Niektóre przepisy zalecają odstawienie po 1 dobie do ciemnego i chłodnego miejsca.

 

Wydaje się że szukam problemów i przysłowiowej dziury w całym ale nie chcę swojego pierwszego piwa zwyczajnie spitolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to już kolejna opinia o Gozdawie i podanych przez nich czasach. Jakie Wy koledzy polecacie i z czego to wynika? z doświadczenia?

To nie do końca kwestia Gozdawy - większość brewkitów ma spieprzoną instrukcję - a może nie tyle spieprzoną, co "bezpieczną" dla producentów. Piszą żeby fermentować w ponad 20C, pomijają wyliczenie/zawyżają ilość cukru przy butelkowaniu czy też dziwnie piszą o czasie nagazowania.

 

Z pomocą przychodzi właśnie forum. Tak, wynika to z doświadczenia wielu osób. Polecamy tak jak wyżej - potrzymaj w cieple 2 tygodnie i już - piwu to pewno nie zaszkodzi

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z pomocą przychodzi właśnie forum. Tak, wynika to z doświadczenia wielu osób. Polecamy tak jak wyżej - potrzymaj w cieple 2 tygodnie i już - piwu to pewno nie zaszkodzi.

 

 

Dzięki.

Tak też zrobię (chyba że żona mi powie :albo Ty albo Butelki, ktoś się na pewno wyprowadzi do piwnicy")  :cool:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!

Ja zauważyłem że Greta - którą pracowałem po około 10 warkach się nieznacznie wyrabia- może to być spowodowane rozsunięciem stalowych blach i słabszym trzymaniem butelki. Ja założyłem na dociski stalowe po dwie warstwy taśmy izolacyjnej. Poszło bez problemów - dwie warki zakapslowane.

Nie rozstawaj się z nią. Zawsze możesz ją sprzedać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedać, to tak jak bym sprzedawał samochód który, chyba jest sprawny. Wina ze złym kapslowaniem była w połowie po stronie tych złotych błyszczących kapsli a w połowie Grety. Niech leży. Podociskałem te złote błyszczące kapsle, innych nie było potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

KAPSLOWNICA STOŁOWA HEAVY

 

nazwałem ją MORDERCA KAPSLI. Gretą łacznie z porwanymi szyjkami tyle kapsli nie zniszczyłem co nią. Wystarczy lekko nietrafić i kapsel do wyrzucenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu celuję dobrze głowicą, i nie mam takiego problemu. Czasem magnes podniósł kapsel i jak butelka stała krzywo to potrafiło zgiąć, ale to może dwa przypadki takie miałem... A tak jak pisałem już trochę jej używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.