Skocz do zawartości

Barley wine śmierć drożdzy


Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaki, macie już spore doświadczenie, nie dopatrujecie się tu błędu fermentacji? Moim zdaniem gęstwa nie jest lekarstwem na zaistniałą sytuację, ilość suchych drożdży na tę warkę została dobrana prawidłowo, a jeśli kolega kolejny raz znów weźmie gęstwę i zada do brzeczki 28°C 30BLG? Jak sądzicie gdzie będzie dopatrywał się znów problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno było za ciepło, na burzliwej bym się starał nie przekroczyć 20, przy drożdżach o czystym profilu 18. Nie wiem czy to zabiło drożdże, w sumie też nie wiem jak taka temperatura zmienia intensywność pracy, ale obstawiam że drożdże pracują po prostu szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat czytam artykuł codera o drożdżach belgijskich

 

Ale powyżej 29°C większość szczepów przestaje pracować i już nie wznawia pracy po obniżeniu temperatury. Drożdże belgijskie nie lubia spadków temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, macie już spore doświadczenie, nie dopatrujecie się tu błędu fermentacji? Moim zdaniem gęstwa nie jest lekarstwem na zaistniałą sytuację, ilość suchych drożdży na tę warkę została dobrana prawidłowo, a jeśli kolega kolejny raz znów weźmie gęstwę i zada do brzeczki 28°C 30BLG? Jak sądzicie gdzie będzie dopatrywał się znów problemu?

 

Ja się tam dopatruję masy błędów ;) nie tylko przy fermentacji :) O ile o tyle drożdże są dobrze uwodnione, to nie podoba mi się dodawanie ich do brzeczki 28C 30blg ile to musi stygnąć do 20C? Mówi, że przez pierwsze 24 h coś się działo coś fermentowało, a może już jest po burzliwej? Osad na bokach fermentora też napisał, że jest... Drożdże mogły zacząć fermentacje w tych załóżmy 28C, później chłodzone doznały szoku i przerwały fermentacje! Opadły na dno i tyle, dlatego ważne jest zadawanie drożdży w temperaturze fermentacji, oraz druga ważna rzecz, wahania temperatury nie powinny być za duże. A jak chcemy zmieniać temperaturę to w górę nie w dół. Tu nic innego nie pomoże jak czas... Mogą one jeszcze wznowić fermenację ale ręki nikt uciąć sobie nie da. Najlepiej zrobić pomiar jakoś nie inwazyjnie i zobaczyć co tam się dzieje, jeżeli  koledze Karlos ten Barleywine ściąga sen z powiek, bez tego żadna radu tu nic nie pomoże! Oprócz jednej zostawić w spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję to, co napisałem wyżej - jeżeli chcemy fermentować piwo np. w 15C, to raczej nie uwadniamy drożdży w wodzie 30C (albo inaczej - uwodnić sobie możemy, ale musimy pamiętać, aby te uwodnione drożdże przed zadaniem do brzeczki 15C ostudzić do max 20C - to jest te 5C różnicy o których pisałem).

 

Sama temperatura brzeczki przy zadaniu drożdży znacznie zbyt wysoka - 28C w tak ekstraktywnym piwie to "trochę grubo" - bardziej bym tu w jakieś 18C celował.

Generalnie część instrukcji jest do bani, tak jak zauważył b.dawid - może nie wszystkie, ja jednak mam raczej słabe przejścia z tymi papierami :)

Zdecydowanie lepiej sugerować się praktyką bardziej doświadczonych kolegów z forum.

 

Generalnie zadanie w 28C zabić drożdży nie powinno, ale szok ze stresem był na pewno :) Raczej ciężko się spodziewać dobrych efektów końcowych.

Co zrobić? Chyba poczekać (powiedzmy do jutra) i zobaczyć, czy pojawi się piana na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robiłem takich mocarzy na drożdżach suchych (na gęstwie z suchych tak), ale jak na moje oko, to w takiej temp i takim ekstrakcie, to wszystko powinno po prostu wybuchnąć pianą na metr, a kolega wspomina, że tylko coś tam siędziało przez dobę. A skoro żadnej ewakuacji drożdży nie było, to ja bym obstawiał, że drożdże poddały się z powodu zbyt wysokiego ekstraktu.

Fotka obecnego stanu wiele by wyjasniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie daje ci spokoju to piwo to dokonaj pomiaru, bo tak to każdy może gdybać, a równie dobrze fermentacja główna mogła się już zakończyć, jak i utknąć.

A porady na temat tego co zrobić, będą w każdym z tych wypadków zupełnie różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że w razie śmierci drożdży, której jestem już pewien możliwa jest refermentacja?

Kolego tobie się pomóc nie da... Dwie strony tłumaczymy, że drożdże śpią nie są martwe, a ty dalej swoje! Wróć do poprzednich postów przeanalizuj je, zrób pomiar blg i wróć tutaj wtedy doradzimy ci coś, a tak to wróżymy z kuli!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakiej mocy-BLG najwyższej wcześniej warzyłeś piwa? odpowiedz. cdn

pisał w jednym z postów wcześniej że RISa miał ...chyba 24 blg
Faktycznie, klikanie w tym temacie nie ma sensu bo Karlos ma doświadczenie w mocnych piwach. Myślałem, że to skok na głęboką wodę. Może za jakiś czas zrobię takiego mocarza- mózgotrzepa wędzonego, wpakuję mu pół litra zdrowej pysznej gęstwy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie fermentowałem piwo 19blg na drozdzach z Gozdawy. Przefermentowały dosyć szybko do 4 blg to po pierwsze a druga sprawa to to, że pod czas pierwszych dni godzin fermentacji to piana nie była zbyt obfita w porówaniu np. do US-05. I rownież szybko opadła. Lecz fermantacja trwała, sukcesywnie Blg schodziło do tych 4stopni


Więc ja niewiem na co jeszcze czekasz - robić pomiar następny jutro bądź po jutrze, może jeszcze coś tam się dzieje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne Blg 10,ale musze się przyznać, ze spanikowałem widząc, ze nic się nie dzieje i dodałem Bayanusy G-995. W zasadzie przy refermentacji win stosowałem zasadę coś a la pasteryzacji, czyli uśmiercania obecnych dorżdzy poprzez podgrzanie wina do temperatury powyżej ich tolerancji.

Tutaj tego nie zrobiłem.

A czy wy przy refermentacji jakoś przygotowujecie brzeczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.