Skocz do zawartości

Cydr z musu ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Moj problem polega na tym że zamiast soku mam mus z jabłek,wiem ze powinien być sok ale sokowirówka odmowiła współpracy.

Za tydzien zamierzam odcedzić cydr,tak by pozostał sam sok i dodać drożdze.

Mus jest gęsty i nie wiem czy cos z niego bedzię,może wymieszać z przegotowaną wodą i wtedy odcedzić ?

 

Czy drozdzę do cydru na 15-20litrów dadzą radę z 22litrami ?

Narazie stoi sam mus (bez drożdzy)czy przez rurkę powinny przechodzić bombelki ?

 

Proszę o pomoc.Pierwszy raz robię coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak wygląda ten mus. Doświadczenia z cydrami nie mam zbyt wielkiego, ale może w czymś pomogę.

 

Jeśli masz jak to pomierz ile masz cukru w tym musie (Blg/Brix). Drożdże spokojnie dadzą radę. Nie wiem w jakiej temperaturze trzymasz mus, ale za tydzień to on sam może podjąć próbę przefermentowania (dzikie drożdże). Zdecydowanie polecam wykorzystanie enzymów pektolitycznych (np. Pektopol). Najwydajniej działają w ok 50°C +-10°C, ale w ciepłym pokoju też da radę, choć będzie trwało to kilka razy dłużej.

 

U mnie próby zrobienia cydru na mętnych sokach skończyły się mętnym cydrem, który nie chce się klarować. W dodatku ciągle pachną drożdżami, które prawdopodobnie zawieszone są w cieczy przez mętność.

 

 

Jeśli ten mus jest gęsty to spróbowałbym trochę rozcieńczyć go gorącą wodą, dodać pektopol i zobaczyć czy pozwoli to na chociaż częściowe sklarowanie. Bez prasy będzie bardzo ciężko wycisnąć cały sok z musu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli już nie odcadzać dolać przegotowanej wody wymieszać i dodać drożdzę(lub Pektpol) plus pożywka

Wybacz że tak pytam ale w czym ten Pektpol będzie lepszy od drożdzy ?Pektpol do soku i moszczu w buteleczce ?

Temperatura 21"C

Dodam zdjęcie poglądowe,

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b7ebe21f95c6d0a6.html
Edytowane przez pawel9093
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli masz jak to pomierz ile masz cukru w tym musie (Blg/Brix)

mierzenie Blg "spławikiem" jest bez sensu ,jak to jest tak gęste to będzie duże przekłamanie

jedynie co to może pomóc przefiltrowanie tego ,ale to sporo roboty  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mierzenie Blg "spławikiem" jest bez sensu ,jak to jest tak gęste to będzie duże przekłamanie

Oczywiście wrzucenie spławika do takiego musu jest bez sensu. Wyszedłem z założenia, że nie je to sama papka i stąd "jeśli masz jak".

 

Poczytaj co to pektopol i jak działa. Nie jest to zamiennik drożdży. Lepiej zadać go przed zadaniem drożdży.

Jeśli to jest takie gęste to może lepiej zrobić z tego dżem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokowirowka juz działa wiec ten mus wielokrotnie przez nia przelałem i efekt jest naprawde nie zly,wszystko płynne i wychodzi fajny soczek,kolejno cały ten sok trafił do banaka cukier w gotujacej wodzie drozdze i pozywka.Bombelki leciały ,po upływie 30 min juz nie widze zadnych bombelkow w rurce,czy to zle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co cukier ? raz robiłem cydr i myślałem że to 100% sok ma być ,niektórzy wody słyszałem że dodają jak jest bardzo słodki sok,i drożdże dodałeś do tego gorącego syropu cukrowego ,bo tak z opisu wynika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj bład cukier rozrobiłem w gotujacej wodzie a wody dodałem przed tym wszystkim jak jeszcze miałem gęsty mus w celu rozrobienia.Drożdze i pozywke dodałem po wszystkim.Dziwnie to wszystko wyszło ale licze na trochę szczęścia.Na koniec dopisze że problemu z fermentacją już nie mam wszystko pracuje a za tydzień sprawdze jak smakuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.