Skocz do zawartości

Lekkie, jasne piwo


TKF

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy mi na stworzeniu nie przesadnie gorzkiego piwa o lekkim, rześkim aromacie. Posługując się programem brewtarget wymyśliłem coś takiego (dodam że robię z ekstraktów z chmieleniem):

 

2 puszki WES jasny (chciałem dać jedną super jasnego, ale coś nie widzę ostatnio nigdzie) = 3,4kg

 

Citra 20g 10'

Cascade 20g 40'

 

Drożdże: chwilowo nastawiam się na S-04

 

Chmiele w granulacie - wolę szyszki, ale tych chyba inaczej nie dostanę :(

 

Chmiele wybrałem... bo tak :) Nie mam jeszcze dużego obeznania w odmianach, chciałem zobaczyć co i jak z tymi - no i lekkie owocowo-cytrusowe aromaty dodałyby moim zdaniem rześkości całości. A ilości wyliczyłem z brew targeta jako składnik podając ekstrakt coopers light 3,4kg (jakiś inny, lepszy zamiennik dla WESów?) i celując w lekką goryczkę. Pokazuje mi 28 IBU dla 20 litrów w które celuje. Ale teoria teorią, program programem... Będzie coś z tego, czy namieszać w chmielach? Wolałbym raczej zmieniać ich ewentualną ilość, ale jak się ze sobą gryza, no to trudno :)

 

EDIT: Ze względów technicznych chmielę na dwa razy w garnku 8 litrowym, i dopełniam wodą w fermentorze - wydaje mi się że przez nieco większą gęstość chmielonego nastawu należy użyć więcej chmielu - tylko o ile? W garnku na starcie mam około 7,5 litra cieczy, w tym jedną puszkę 1,7kg ekstraktu

Edytowane przez TKF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno dawac sie 10-20 % wiecej chmielu jesli robi sie HGB wiec wydaje mi sie ze jak sypniesz 11g Citry i 22g Cascade razy 2 garnki to powinno wystarczyc. WES jasny jest chyba najciemniejszym jasnym sposrod jasnych ekstraktow(50-60 EBC chyba). Jesli chcesz cos jasniejszego to sprobuj bruntala jasnego (15-25 EBC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 7,5l w garnku w godzine gotowania odparuje pewnie z 2l plus straty w chmielu zostanie Ci 4,5l brzeczki w jednym garnku. Razem bedziesz mial 9l wiec pewnie bedziesz musial dolac drugie tyle zeby miec 18L warke i ok 12BLG a to juz jest HGB. Jesli sie myle to niech ktos bardziej doswiadczony poprawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, i radzisz użyć łącznie 20g citry i 40g cascade, tak? Prosiłbym o rozwinięcie dlaczego akurat taka zmiana. Ale trochę przesadzasz z tym odparowywaniem :) Ostatnia warka przed dolewką wody wyniosła 11 litrów

Edytowane przez TKF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, i radzisz użyć łącznie 20g citry i 40g cascade, tak? Prosiłbym o rozwinięcie dlaczego akurat taka zmiana

 

Aaaa sorry moj blad zle przeczytalem sobie gramy sypnij po 11g tego i tego, a nawet 12g bedzie ok moim zdaniem. Jedyne co moze bym proponowal to przesuniecie chmielenia na aromat na ostatnie 5 min, ale to juz kwestia dla bardziej doswiadczonych piwowarow ode mnie ;)

 

Pozdrawiam i zycze udanej warki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dysponuję jedynie sterownikiem temperatury w postaci okna :)

 

Myślałem obecnie po prostu nad jakimś bezstylowcem typu ekstrakt jasny plus jakieś chmiele, tylko czy takie i w takich ilościach dadzą pożądany efekt? Trzeba zrobić coś na lato, z nadejściem jesieni mam już ciekawsze plany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koelsch.

 

Bardzo dobre piwo ale wymaga dosć długiej cichej  w niskiej temperaturze, z czym może byc problem . No chyba ,że się mylę :)

 

Nie tyle cicha, co bardziej lagerowanie - z tego co wiem to właśnie tak to robią browary niemieckie, a piwo po tym zabiegu potrafi mocno upodobnić się do Pilsa. Fermentacja idzie w stosunkowo wysokich temperaturach, a potem piwo jest lagerowane w niskich (2-5C bodajże).

 

Jako, że nie miałem warunków, a piwo od razu wyszło mi bardzo klarowne, to odpuściłem przelewanie na cichą i lagerowanie. Poleciałem na jednym wiadrze 19 dni w 18C i od razu butelki - drożdże MJ M10 Workhorse. Efekt był naprawdę zadowalający - piwo zniknęło tak szybko, że się zastanawiałem, czy gdzieś jednej skrzynki w piwnicy nie posiałem.. :) Na pewno powtórzę i to niedługo - musi być gotowe na majówkę!

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację , lagerowanie :)

Ja zrobiłem tak że po burzliwej przelałem na "cichą" i  wiadro poprostu wystawiłem na dwór ( oczywiście odpowiednio zabezpieczone ) bo temperatury akurat były poniżej 8 st. postało tak 3 tygodnie i w butelki. Też było klarowne prawie jak pils ,również szybko zeszło. Napewno powtórzę to piwo w przyszłym roku , chyba że wcześniej postaram się o lodówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prosiłbym inaczej - zweryfikowanie chmielenia zawartego w pierwszym poście. Czy nie za mało?

Nic nie musisz zmieniać, otrzymasz takie piwo, jakiego oczekujesz.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.