Skocz do zawartości

BLG pierwszej warki


gregi1

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj nastawiłem pierwszą warkę z brewkit IRISH STOUT -  Coopers zaraz po przelaniu do fermentatora i dolaniu wody (zrobiłem tylko z 20 l całość) miałem BLG na pozimoe 10. Czy to nie jest za mało?

 

Dalej wszystko wygląda jak powinno być bo w nocy usłyszałem, że drożdże zaczęły pracować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nastawiłem pierwszą warkę z brewkit IRISH STOUT -  Coopers zaraz po przelaniu do fermentatora i dolaniu wody (zrobiłem tylko z 20 l całość) miałem BLG na pozimoe 10. Czy to nie jest za mało?

 

Dalej wszystko wygląda jak powinno być bo w nocy usłyszałem, że drożdże zaczęły pracować :)

Nie jest. Mógłby mieć nawet 9 i też byłoby dobrze. Wszystko zależy od osobistych preferencji. 9- 12,5 Blg, o ile się nie mylę, to są widełki dla tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem do tego Ekstrakt słodowy jasny WES (płynny) - 1,7 kg.

Coopers + Ekstrakt + 2 l wody zagotowałem, później do fermentatora i kolejne 18 l wody. 

Drożdże do kubeczka z wodą i następnie do fermentatora.

 

 

Jakie blg powinienem się spodziewać po zakończeniu fermentacji?

 

Da się jakoś wyliczyć alkohol w tym piwko za pomocą blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Coopers + Ekstrakt + 2 l wody zagotowałem, później do fermentatora i kolejne 18 l wody.

1,7kg Coopers + 1,7kg WES + 2 l wody + 18 l wody = 20 litrów brzeczki? Coś tu nie tak :)

 

Ile wszystko gotowałeś i ile odparowało?

Prawdopodobnie nie masz 20 litrów, tylko ok. 25. A wtedy, przyjmując że brewkit i ekstrakt płynny mają po 80% cukrów, sprawa wygląda tak:

80% * 3400gr = 2720gr /tyle dostałeś cukrów z brewkita + ekstrakt/

2720gr / 25 l = 109 gr/l -> 10,9 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A to rozumiem, że jak dodajemy coopers + wes to mam to traktować jako jaką ilość płynów ? :)

Ja w prostym przeliczeniu wyżej potraktowałem to jako 3,4kg = 3,4 litra - wiem, że to nie jest dokładne, bo ekstrakt ma dużą gęstość, a więc jednocześnie mniejszą objętość na wagę. Gdzieś był przelicznik, że pucha ekstraktu to 1,466 litra - można więc przyjąć, że 2x 1,7kg ekstraktu = 3 litry.

 

Wystarczy, że gdzieś wlałeś więcej wody i ekstrakt poleciał w dół (np. zamiast 18 litrów do fermentora dodałeś 19-20l).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odświeże temat, bo tak się cieszyłem i chyba zapeszyłem, bo wczoraj wróciłem do domu i ani słychu ani widu o bulgotaniu w rurce fermentacyjnej. Czy to normalne.

Warke nastawiałem wieczorem przed wczoraj (26.02) w nocy ruszyła fermentacja, wczoraj wieczorem wróciłem do domu i już jej nie ma (w sensie nie widze i nie słyszę bulgotania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odświeże temat, bo tak się cieszyłem i chyba zapeszyłem, bo wczoraj wróciłem do domu i ani słychu ani widu o bulgotaniu w rurce fermentacyjnej. Czy to normalne.

Warke nastawiałem wieczorem przed wczoraj (26.02) w nocy ruszyła fermentacja, wczoraj wieczorem wróciłem do domu i już jej nie ma (w sensie nie widze i nie słyszę bulgotania)

Obojętnie co wyczytasz, nie zaglądaj do środka przed upływem tygodnia. I czy będziesz widział ruchy w rurce, czy też nie.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po 7 dniach sprawdziłem BLG było 4. Czy mam trzymać je jeszcze w fermentatorze czy może już zlewać do butelek.

Niestety wyjdzie słabe to piwko :(

 

BTW. Spróbowałem i rewelacja w smaku... brak kwasowości i lekko gorzkawe na końcu.

Edytowane przez gregi1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po 7 dniach sprawdziłem BLG było 4. Czy mam trzymać je jeszcze w fermentatorze czy może już zlewać do butelek.

Niestety wyjdzie słabe to piwko :(

 

BTW. Spróbowałem i rewelacja w smaku... brak kwasowości i lekko gorzkawe na końcu.

Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia, ale jeszcze bym potrzymał kilka dni. 60% odfermentowania to trochę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziś po 7 dniach sprawdziłem BLG było 4. Czy mam trzymać je jeszcze w fermentatorze czy może już zlewać do butelek.

Zmierz ponownie za 3 dni - jak Blg się nie zmieni, to zlewaj/butelkuj.

Trzymając piwo nieco dłużej w fermentorze nic nie ryzykujesz (dłużej w granicach rozsądku - potem w piwie mogą się stać wyczuwalne efekty autolizy drożdży).

 

Druga sprawa - czy zlewać na fermentację cichą?

Zdania są mocno podzielone - ja rzadko to robię, zwykle od razu butelkuję, ale trzymam "na burzliwej" dosyć długo (górna fermentacja zwykle ok. 3 tygodni).

Na cichą zlewam, kiedy:

- piwo jest mało klarowne,

- chcę szybko pobrać gęstwę do następnego piwa,

- chmielę na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to jeszcze potrzymam chwilę. Mam nadzieję, że nie zapeszę, ale jeśli jeszcze nie mam infekcji to mam nadzieję, że jej już nie będzie. (dziś do sprawdzenia zlałem odrobinę przez kreanik)

 

@ThoriN raczej nie będę zlewał na cichą, bo nie mam warunków i to pierwszy brewkit :) Może po 3-4 tak zrobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiadro stało w super higienicznym pomieszczeniu skoro zdecydowałeś się zlewać przez kranik? Jak nie, to zanim to zrobisz drugi raz zastanów się ile tam w tym kraniku przez ten czas namnożyło się wszelkiego dobra, szczególnie teraz gdy już w kraniku są pozostałości po zlanym piwie, czyli wyżerka dla różnych "brzydali"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.