Skocz do zawartości

pszeniczne I warka z zacieru


Rekomendowane odpowiedzi

za wiki

 

44* - przerwa ferulikowa, w tej temperaturze wytwarzany jest kwas ferulikowy, który pomaga w uzyskaniu goździkowego aromatu w weizenach, i w tych piwach ta przerwa jest często stosowana (10-20 min). Jej skuteczność jest dyskusyjna, wydaje się, że dla uzyskania widocznego efektu trzeba by ją wydłużyć do godziny - dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13. Schładzasz do temperatury najbezpieczniej w graniczy 16-22 stopnie i dodajesz drożdże.

 

szerokie te granice. warto je trochę rozumieć i w pszeniczniaku pracować przez całą fermentację na temperaturze.

o ile górna jest wysoko i lepiej je nie przekraczać o tyle dolną można spokojnie obniżyć nawet do 12'C. wiedz, że jak sypniesz drożdżami poniżej optymalnej ich pracy to się ostro zestresują i wyjdzie sporo bananów w aromacie. im niżej tym więcej. w trakcie namnażania temperaturę należy stopniowo podnosić. myślę, że najlepiej to do 19'C lub trochę niżej - zależy ile chcesz goździka.

 

Ciekawe, na moich drożdżach weizenowych jest napisane że produkują banany właśnie w wysokich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, na moich drożdżach weizenowych jest napisane że produkują banany właśnie w wysokich temperaturach.

No tak - a czy nie może tak być?

 

Ja to rozumiem tak, że generalnie stres u drożdży można wywołać właśnie poprzez pracę w nieoptymalnych temperaturach - zarówno niższych jak i wyższych. A to właśnie to jest źródłem m.in. bananów. Dlatego też dobrym sposobem wydaje się być zadawanie drożdży do pszeniczniaków w niskiej temperaturze (np. 10-12C) i fermentacja np. w 20C.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawe, na moich drożdżach weizenowych jest napisane że produkują banany właśnie w wysokich temperaturach.

Co to za drożdże

 

 

Np. Gozdawa BW11:

http://gozdawa.com.pl/p/1529/45/drozdze-bavarian-wheat-11-drozdze.html

"Temperatura fermentacji 16-26 ºC.

Temperatura optymalna fermentacji 22-25 ºC.

Celem otrzymania specyficznych posmakow charakterystycznych dla piw pszenicznych, fermentacja w warunkach domowych powinna przebiegać w górnej dopuszczalnej temperaturze.

Posmaki bananowo-estrowe temperatura fermentacji powyżej 24°C."

 

Ale też WB-06:

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/drozdze/gorna_fermentacja/safbrew_wb-06

"Zalecana temperatura fermentacji: 12-25°C (optymalnie 18-24°C, im bliżej górnej granicy tym więcej nut bananowych w piwie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe, na moich drożdżach weizenowych jest napisane że produkują banany właśnie w wysokich temperaturach.

No tak - a czy nie może tak być?

 

Ja to rozumiem tak, że generalnie stres u drożdży można wywołać właśnie poprzez pracę w nieoptymalnych temperaturach - zarówno niższych jak i wyższych. A to właśnie to jest źródłem m.in. bananów. Dlatego też dobrym sposobem wydaje się być zadawanie drożdży do pszeniczniaków w niskiej temperaturze (np. 10-12C) i fermentacja np. w 20C.

 

 

Ja znam teorię że octan izoamylu jest produkowany w wyniku namnażania drożdży, nie stresu, stąd stosuje się underpitching przy pszeniczniakach. Spekuluję że w wyższej temperaturze drożdże się chętniej/szybciej mnożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. Gozdawa BW11: http://gozdawa.com.p...11-drozdze.html "Temperatura fermentacji 16-26 ºC. Temperatura optymalna fermentacji 22-25 ºC. Celem otrzymania specyficznych posmakow charakterystycznych dla piw pszenicznych, fermentacja w warunkach domowych powinna przebiegać w górnej dopuszczalnej temperaturze. Posmaki bananowo-estrowe temperatura fermentacji powyżej 24°C."

 

Gozdawa jak zwykle pisze co mu ślina na język przyniesie.

Najlepsza temperatura do fermentacji piw pszenicznych, to 20° otoczenia, więc 22°- 23° w wiadrze, i to tyle jeśli o temperatury chodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najlepsza temperatura do fermentacji piw pszenicznych, to 20° otoczenia, więc 22°- 23° w wiadrze, i to tyle jeśli o temperatury chodzi. 
 Ja twierdzę że najlepiej to 18°C , ale start z ok 16°C i koniecznie z underpitchingiem, ale ja się mało znam  ;) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja twierdzę że najlepiej to 18°C , ale start z ok 16°C i koniecznie z underpitchingiem, ale ja się mało znam

no właśnie, nie znasz się, robisz pszenice a potem wmawiasz wszystkim że ci nie wyszła :P

:smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.