Skocz do zawartości

Butelki - jak rozpoznać czy zwrotna czy bezzwrotna.


JaKuba

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu szukałem informacji jak rozpoznać czy butelka jest zwrotna czy bezzwrotna. Nie znalazłem zbyt wiele informacji, dlatego zakładam ten wątek dla rozjaśnienia gdy nie mamy już etykiety na butelce. Aktualnie wzory niektórych butelek są bardzo podobne i czasami trudno rozpoznać czy butelka jest z cienkiego szkła czy z grubego. Nie pomaga również rodzaj szyjki.

 

Oto mój poradnik: Najłatwiej sprawdzić butelkę - po jej wadze.

 

Butelka 0,5 l

cienkie szkło - 260 - 270 gramów

grube szkło - około 320 gramów

butelka NRW - około 360 gramów

 

Butelka 0,33 l

cienkie szkło - około 200 gramów

grube szkło - około 260 gramów

 

 

Niestety butelka zwrotna nie równa się od razu butelce w grubym szkle. Na przykład Browar Fortuna używa butelek zwrotnych z cienkiego szkła.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

zacząłem sprawdzać butelki po wadze, w poszukiwaniu butelek z grubszego szkła , które mógłbym wykorzystać do piwa domowego nie obawiając się grantów .
i tu też moje kilka pytań : 

czy butelka 0,5 l ważąca około 300 g   to można uznać , że jest to butelka z grubego szkła ?
czy butelka po imperatorze bałtyckim z pinty ( nie wiem jaki to typ butelki ) 0,33 l warząca około 310 g to też jest butelką z grubego szkła ?

czy butelka bączek po zacnym 0,33 (bączek ) warząca 245 g jest butelką z grubego szkła ? 

te pytania są dla tego ponieważ butelka zwrotna wcale nie równa się butelce z grubego szkła.

ps. tak wiem , można piwo lać do cienkich tylko trzeba dobrze odfermetnować piwo i dobrze rozprowadzić cukier do refermetacji , ale jak wiadomo ostrożny dwa razy ubezpieczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dodam, że butelki zwrotne/grubościenne nie zawsze są lepsze. Nasze jeszcze obejdą (choć nie jest to reguła), ale te z Niemiec czy Czech są często tak mocno wyeksploatowane, że ich wytrzymałość jest dyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat w stylu "zamienię granat na fontannę" :) Nie lepiej to zrobić wszystko jak należy?

Czasami trzeba wykonać piwo o mocnym nasyceniu. Temat jest raczej na zasadzie 'co tam napiszecie'. Najmocniejsze wg moich doświadczeń są zwrotne czeskie lub niemieckie butelki podobne do naszej Łomży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.