Skocz do zawartości

Irish Red Ale ala Ares z Browaru Olimp pomoc w recepturze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakiś czas temu w moje ręce wpadł ARES z Browaru Olimp nie będę ukrywał ze bardzo przypadł mi do gustu.

Zacząłem szperać w sieci i na forum odnoście informacji i przepisu na takie właśnie piwko.

Postanowiłem zwrócić się do was koledzy i koleżanki o pomoc w ułożeniu takiej właśnie receptur.

Z danych producenta wynika ze w skład Aresa wchodzą słody: pilzneński, monachijski, karmelowy 600,jęczmień palony. Piwo obficie chmielone wyłącznie Iungą i Sybillą, ekstrakt początkowy 13 %,IBU 30, drożdże S-04

Chciałbym mieć zasyp na warkę 20l

Jestem jeszcze zielony jeśli chodzi o tworzenie swoich własnych przepisów a i BeerSmith jest jeszcze nie opanowany;/

Liczę na wasza pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z takim info to już właściwie kwestia 2 prób i będziesz miał.

 

Zacząłbym od takiego układu, 84% pilzneński, 13% monachijski, 2% karmel 600 i 1% palony jęczmień, 20g Iungi na 60' i 20g Sybilli na 15' (nie wychodzi "obficie", ale co poradzisz). Potem kalibracja i poprawki, a następne podejście już powinno być trafione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem :) myślę ze jeśli udałoby się uzyskać informacje z samego źródła było by super :) wiec liczę na twoją pomoc kolego panszpik :)


 

Zacząłbym od takiego układu, 84% pilzneński, 13% monachijski, 2% karmel 600 i 1% palony jęczmień, 20g Iungi na 60' i 20g Sybilli na 15' (nie wychodzi "obficie", ale co poradzisz). Potem kalibracja i poprawki, a następne podejście już powinno być trafione.

 

Skorzystam z twojej rady kolego zgoda , zobaczymy co z tego wyjdzie.

Oczywiście wszelkie podpowiedzi mile widziane

Edytowane przez jokatorun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od takiego układu, 84% pilzneński, 13% monachijski, 2% karmel 600 i 1% palony jęczmień, 20g Iungi na 60' i 20g Sybilli na 15' (nie wychodzi "obficie", ale co poradzisz). Potem kalibracja i poprawki, a następne podejście już powinno być trafione.

 

Przyjmując kolego twoje podpowiedzi wyszło mi coś takiego (według PPPP oczywiście jeśli nie popełniłem jakiś błędów )

BLG -13 Warka 22 litry,łączny zasyp 5,2 kg zacieranie w 20,1 litrach wody wysładzanie w sumie w 14 litrach

pilzneński -4,37 kg

monachijski- 0,68 kg

karmelowy 600 - 0,10 kg

jęczmień polony - 0,05 kg

Co do chmielenia to 20g Iungi na 60' i 20g Sybilli na 15' daje IBU na poziomie 39,8 wiec sporo w porównaniu do oryginału , zmieniając chmielenie na goryczka na 15 gram  mamy 32,3 wiec chyba ta wersja była by korzystniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest 40 IBU dla takiego chłopa dużego. :D

No może i masz racje :P tylko nie chciałbym żeby rodzinka wychowana na koncerniakach marudziła itp ;/ Czy ogólne proporcje w recepturze są ok ?? Bo jeśli nic się nie zmieni chciałbym w przeciągu tygodnia ogarnąć temat :) a słody trzeba zamówić i trochę na nie poczekać

Edytowane przez jokatorun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z takim info to już właściwie kwestia 2 prób i będziesz miał.

 

Zacząłbym od takiego układu, 84% pilzneński, 13% monachijski, 2% karmel 600 i 1% palony jęczmień, 20g Iungi na 60' i 20g Sybilli na 15' (nie wychodzi "obficie", ale co poradzisz). Potem kalibracja i poprawki, a następne podejście już powinno być trafione.

Całkiem blisko. Monacha dobrych kilka procent mniej na korzyść pozostałych (ostatnich po 1% więcej).

Chmielenie nieco inaczej rozwiązane, ale w browarze chmiel do whirlpoola daje niepomijalną porcję IBU ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Całkiem blisko. Monacha dobrych kilka procent mniej na korzyść pozostałych (ostatnich po 1% więcej). Chmielenie nieco inaczej rozwiązane, ale w browarze chmiel do whirlpoola daje niepomijalną porcję IBU

nie no super ;)

to może już nic nie pisz bo i tak wszyscy wiedzą, że jesteś zaje... fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.