Skocz do zawartości

Yerba mate w piwie


szamankfc

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem jedyny styl który by pasowało to standard lager albo cream ale. Dużo ryżu tak z 25 procent, do tego goryczką tak z 20 ibu. Gęstość początkowa 10-12 blg. Inaczej obawiałbym sie ze smak mate by gdzies sie zgubił w tle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedyny styl który by pasowało to standard lager albo cream ale. Dużo ryżu tak z 25 procent, do tego goryczką tak z 20 ibu. Gęstość początkowa 10-12 blg. Inaczej obawiałbym sie ze smak mate by gdzies sie zgubił w tle.

ko; styl się dopasuje ja myślałem raczej o plisie ale jestem otwarty na propozycje :) . ale kiedy zapodać yerbe i ile, problem jest złożony powyżej 75 stopni cencjusza mate daje tyle goryczy że język daje dęba. ja sobie myślałem że na 20l zapodam coś około 200g podczas chłodzenia przy t75 stopni i przed przelaniem zakończę yerbowanie. to takie moje ostrożne rozmyślenia.

ps. yerba poza smaczkiem daje jeszcze kofeinie więc efekt po spożyciu może być ciekawy :)

ps2. no dobra przyznam się miał to być pils za ciereany na mocno wytrawny :beer:

Edytowane przez szamankfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaryzykował infekcję i zrobił coś takiego. Schłodził brzeczkę po chmieleniu (tylko na goryczkę tak mniej więcej 15-20g jakiegoś dobrego chmielu goryczkowego)do 80°C i dodał yerbę. Tylko ile? Wydaje mi się, że jak na cieńki napar, ale w wypadku 20 litrów to trzeba sypnąć już troszkę (strzelam, ze 20 łyżek, 100g?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra a teraz wasz apetyt wzrośnie co powiecie na dodatek wiórek z Palo Santo. Właśnie napisałem za pytanko do http://www.materkowo.com może da się załatwić zobaczymy.

co do yerbowania przy 80c to może być za wysoko wiem że ta temperatura zabija większość mikro organizmów które mogły by nam zasyfić piwko jednak przy tak wysokiej temperaturze obawiał bym się "sparzenia zioła"

Edytowane przez szamankfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestę smakoszem yerby od kilku lat, choć mimo wielu prób jakoś bez szczypty cukru się nie obchodzę, więc dodanie

samej mate może wpłynąć na piwo zbyt gorzkim smakiem jak dla mnie. Zalecana temp zaparzania to ~80 °C, choć nie raz nie chce mi

się czekać tych 5 min to zalewam wrzątkeim, a gdy to jest już kolejne zalanie to zawsze wrzątkeim, bo temp i tak spada.

Yerbę można też na zimno przygotować czyli teoretycznie można by jej dosypać dopiero na cichej.

Jako kolejną warkę myślę nad dodatkiem kawy, bo lubię jej smak a trafiłem na stronkę o piwach smakowych http://wnoz.up.wroc.pl/sknbrow/piwa%20smakowe.htm ale nie piszą ile tego dać.

Edytowane przez bronek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z fermentatora zejdzie 2 warka (nazwa taj warki to ciemna blondynka) to przeniosę browar (Cicha kobieta) do pracy i wtedy 3 warkę zajerbuje może nawet poświecę moje stare matero z Palo Santo na wiórki.

Wareczka będzie z 1.7 wes jasne i 1.7 wes jasne na chmielone drożdże prawdopodobnie s-33 co do sposobu jerbowania to się jeszcze zastanowię.

 

Materkowo odpisało brak polskich znaków ponieważ materkowo przesyła prosto z Argentyny

Sa specjalnie juz ciete wiorki z palo santo, prosze o informacje jakie ilosci pana interesuja.

 

ja na razie się wstrzymuje z zakupem brak kaski

Edytowane przez szamankfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zostałem zniechęcony do całej sprawy :smilies: cytuje:

"Przegladalam forum piwne, odradzam dodawanie yerby do warzenia piwa ( nie wiem czy dobrze okreslam produkcje piwa)

Yerby w ogole najlepiej nie mieszac z alkoholem, grozi to czestymi wizytami do miejsca gdzie nawet krol piechota chodzi. W argentynie jak ognia unika sie mieszania alkoholu i mate.

Pozdrawiam serdecznie!

Paula"

 

co nie zmienia faktu że kiedyś spróbuje wiórek z palo santo

Edytowane przez szamankfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E wie wierz we wszystko co piszą. Może ja mam jakiś inny organizm,ale bardzo często piję piwo ( swoje :-) ) i yerbę no nie w 1 kuflu ale prawie jednoczasowo i nic mi nie jest a powiem więcej dobrze mi jest i wtedy i potem. Może te argentyńskie koncernowe piwa im nie służą?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam, odświeżam wątek, planuję uwarzyć piwo z dodatkiem yerby i stąd pytanie czy ktoś coś takiego popełnił? interesuje mnie ile yerby dać na 20l piwa oraz jak zminimalizować goryczkę. Chcę uwarzyć piwo z wysokim udziałem pszenicy, podzielić na dwie części i poprzez dodanie odpowiednich dodatków, uzyskać American Yerba Wheat (chmiel 100g/10l na 15min) oraz Yerba berliner (kwas mlekowy lub lacto). wstępnie planuję zrobić Terere z przegotowanej wody z lodem i dolać do piwa po fermentacji. mam nadzieję że dzięki temu uzyskam świeży aromat i niską goryczkę.

Niestety nie znalazłem zbyt wiele informacji w internecie, a myślę że temat jest interesujący. Wiem że Lubrow wypuścił 2 piwa z yerbą ale nie miałem okazji ich pić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 24.10.2016 o 11:32, Smul&Sons napisał:

Witam, odświeżam wątek, planuję uwarzyć piwo z dodatkiem yerby i stąd pytanie czy ktoś coś takiego popełnił?...

 

Jesli interesuje cie niepiwo na bazie yerby to ja robie regularnie i moge podac przepis. Mi smakuje :)

 

R.S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 25.08.2018 o 18:32, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

 

Jesli interesuje cie niepiwo na bazie yerby to ja robie regularnie i moge podac przepis. Mi smakuje :)

 

R.S.

Hej, to po kolejnych dwóch latach przypomnę się w temacie. Jak dodajesz yerbe? Na koniec gotowania czy na cichą? Jak planuję dolać wywar tuż przed butelkowaniem tylko zastanawiam się nad ilością. Ile Ty dodajesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Gdzie ta stara receptura :)

 

70g Yerba wsypałem do 5l wrzątku, zostawiłem do rana. Dodałem 250g cukru i drożdże do cydru.

Po czterech dniach dodałem 6g chmielu Mosaic (granulki). Po kolejnej dobie filtrowanie i butelkowanie.

Wyszło coś całkiem smacznego...

 

Druga wersja:

Yerba 25g, zielona herbata 5g, Target 5g. Wszystko do wrzątku 5l i zostawić na noc.

Rano odfiltrować badyle, dodać 200g cukru i drożdże. Butelkowanie po 6 dniach.

Też całkiem dobre... Mam zanotowane, że było trochę za dużo goryczki ;)

Cel około 2% alko, nie wiem ile dokładnie wyszło...

 

Powodzenia

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja z kolei dodaję ok. 250g na 22l po schłodzeniu do 75-80st i zostawiam tak w wannie albo na balkonie. Próbowałem wersji z podmiana 50g na smakowe wersje yerby (pomarańcza i cytryna), z dodatkiem trawy cytrynowej (dodana razem z yerba) i z zestem z cytryny dodanym na cichą (wcześniej zalany ginem).

 

Piwo wszystkim bardzo smakuje już po miesiącu od zabutelkowania, choć tez wszyscy potwierdzają, ze prawdziwy efekt wow pojawia się dopiero po 3-4 miesiącach.


Używam pajarito, ale zastanawiam się nad spróbowaniem verde mate (bez dymnego posmaku) w czymś a’la IPA albo wręcz odwrotnie - palonej do jakiegoś stouta (czekoladowe nuty z palonej mogą być bardzo ciekawe). Próbował ktoś z Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 2.01.2021 o 16:45, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Hej

Gdzie ta stara receptura :)

 

70g Yerba wsypałem do 5l wrzątku, zostawiłem do rana. Dodałem 250g cukru i drożdże do cydru.

Po czterech dniach dodałem 6g chmielu Mosaic (granulki). Po kolejnej dobie filtrowanie i butelkowanie.

Wyszło coś całkiem smacznego...

 

Druga wersja:

Yerba 25g, zielona herbata 5g, Target 5g. Wszystko do wrzątku 5l i zostawić na noc.

Rano odfiltrować badyle, dodać 200g cukru i drożdże. Butelkowanie po 6 dniach.

Też całkiem dobre... Mam zanotowane, że było trochę za dużo goryczki ;)

Cel około 2% alko, nie wiem ile dokładnie wyszło...

 

Powodzenia

 

Jakub

Hej

Całkiem przypadkiem zobaczyłem ten temat i chyba już wiem co niedługo uwarzę. Nawet nie sądziłem, że można Yerbę wykorzystać jako dodatek. 

 

Czy te drożdze do cydru są jakieś konkretne? Jaka temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ten wątek to jednak ma swoją specyficzną dynamikę ?

 

wrzucam receptury, które wcześniej przesłałem na priv

 

tu podejście z ekstraktów:

2,5l ekstraktu jasnego bruntal

1kg słodu żytniego + 1 kg słodu karmelowego czerwonego strzegom 40-60 ebc (zacierane infuzyjne 60’ w 66-68st)

 

Chmiel 

oktawia 10g na 60’

Cascade 20g na 20’

Centenial 20g na 5’

Yerba mate 250g na whirlpool

Trawa cytrynowa 45g na whirlpool

Citra 25g na whirlpool

 

Ok. 13,5blg

 

Drożdże s-04 zadane 11.08.2020 g. 19.15

18.08.2020 w okolicach 20 st.

 

Po tygodniu w ok16-18 st blg spadło do ok. 6

 

fermentor wylądował w lodowce na 14 st.

 

24.08.2020 blg bez zmian od tygodnia (6blg)

 

27.08.2020 dodane pół szklanki skórki z cytryny zalane ginem

 

30.08.2020 blg spadło do 5,5

 

01.09.2020 zabutelkowane 20l z 150g glukozy

 

A tutaj z pełnym zacieraniem:

 

Zasyp:

2kg pilzneński

1kg pale ale zero

1kg żytni

1kg karmelowy 30

 

Zacieranie jednotemperaturowe 66-68st 90min mash-out 78st 10min

 

Filtracja stanęła na koncowce (było jakies 11,5blg), poprawka była 

 

Chmielenie:

Sybilla 10g 60’

Cascade 20g 10’

Iunga 20g 0’

 

Przy 70-80st 250g yerba mate pajarito + 50g guarani naranja

 

Chłodzone na balkonie

 

Po odfiltrowaniu 22l 11,5brix

 

11.12.2020 g. 12.20 zadana gęstwa s-04 10 łyżek, napowietrzne blenderem, temp. 22 i w dół (o 15 było 20)

 

13.12.2020 g. 11.00 temp. 15,5-16st. Fermentacja w toku

 

16.01.2021 zabutelkowane 21l z miarka glukozy na 0,5l blg 2,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 28.04.2021 o 01:02, AndrzejJanusz napisał:

Ten wątek to jednak ma swoją specyficzną dynamikę ?

 

wrzucam receptury, które wcześniej przesłałem na priv

 

 

tu podejście z ekstraktów:

2,5l ekstraktu jasnego bruntal

1kg słodu żytniego + 1 kg słodu karmelowego czerwonego strzegom 40-60 ebc (zacierane infuzyjne 60’ w 66-68st)

 

Chmiel 

oktawia 10g na 60’

Cascade 20g na 20’

Centenial 20g na 5’

Yerba mate 250g na whirlpool

Trawa cytrynowa 45g na whirlpool

Citra 25g na whirlpool

 

Ok. 13,5blg

 

Drożdże s-04 zadane 11.08.2020 g. 19.15

18.08.2020 w okolicach 20 st.

 

Po tygodniu w ok16-18 st blg spadło do ok. 6

 

fermentor wylądował w lodowce na 14 st.

 

24.08.2020 blg bez zmian od tygodnia (6blg)

 

27.08.2020 dodane pół szklanki skórki z cytryny zalane ginem

 

30.08.2020 blg spadło do 5,5

 

01.09.2020 zabutelkowane 20l z 150g glukozy

 

A tutaj z pełnym zacieraniem:

 

Zasyp:

2kg pilzneński

1kg pale ale zero

1kg żytni

1kg karmelowy 30

 

Zacieranie jednotemperaturowe 66-68st 90min mash-out 78st 10min

 

Filtracja stanęła na koncowce (było jakies 11,5blg), poprawka była 

 

Chmielenie:

Sybilla 10g 60’

Cascade 20g 10’

Iunga 20g 0’

 

Przy 70-80st 250g yerba mate pajarito + 50g guarani naranja

 

Chłodzone na balkonie

 

Po odfiltrowaniu 22l 11,5brix

 

11.12.2020 g. 12.20 zadana gęstwa s-04 10 łyżek, napowietrzne blenderem, temp. 22 i w dół (o 15 było 20)

 

13.12.2020 g. 11.00 temp. 15,5-16st. Fermentacja w toku

 

16.01.2021 zabutelkowane 21l z miarka glukozy na 0,5l blg 2,5

Wczoraj popełniłem swoją pierwszą Yerbowa, ale dałem 630g na 40l i filtracja chmielin zwolniła ? chyba przesadziłem, ale zobaczymy. Używałem głównie Yerby Papaja Moringa i trochę chimarrao. Dam znać jak wyszło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.