Skocz do zawartości
Pierre Celis

[Lepsze piwo] ILE ALKOHOLU JEST W PIWIE?

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie niejeden z nas zastanawiał się ile tak naprawdę alkoholu ma piwo, ile alkoholu zawierają np. dwa wypite 6-procentowe piwa. Wydaje się, że odpowiedź jest prosta. Przecież na etykiecie jest napisane 6%. Ale w praktyce nie jest łatwo wyobrazić sobie ile to tak naprawdę jest. Trudność sprawia fakt, że procenty odnoszą się do czystego, 100-procentowego etanolu, którego przecież nie pijamy. A z drugiej strony 4, 5 czy 6 procent nie wydaje się dużo, to przecież małe liczby. W praktyce nie jest więc łatwo uzmysłowić sobie ile właściwie alkoholu konsumujemy pijąc jakieś piwo. Potrzebujemy jakiegoś punktu odniesienia, a czysty alkohol czy spirytus nim nie są.

 

Na potrzeby naszego uzmysławiania sobie ile alkoholu jest w piwie przyjmijmy więc prostsze założenie i zapytajmy się: Ile wódki jest w piwie? Wódka jako czysty 40-procentowy alkohol jest łatwo dostępna, pewnie niejedna osoba czystą wódkę piła, będzie więc łatwiej wyobrazić sobie wielkość i moc alkoholu, jaka jest w piwie.

 

Na potrzeby naszych rozważań przyjmijmy, że wypijamy dwa piwa o zawartości 6% alkoholu mierzone standardowo dla piwa czyli objętościowo. Dwa piwa dają nam dokładnie 1 litr trunku, wyliczenia są więc prostsze. 6% alkoholu w 1000 ml piwa to dokładnie 60 mililitrów czyli ponad ćwierć standardowej szklanki. Aby z 6-procentowego czystego alkoholu, mocniejszego nawet niż spirytus osiągnąć 40-procentową wódkę musimy rozcieńczyć go wodą.

 

Możemy posłużyć się różnymi kalkulatorami, jakie są w sieci, domowym sposobem przemnożyć ilość etanolu x 2,5 albo zastosować prosty wzór:

 

((Ma / Mp) - 1) x Oa

 

Gdzie:

Ma = moc alkoholu %

Mp = moc pożądana %

Oa = objętość alkoholu l

 

Wychodzi:

 100/40=2,5-1=1,5*0,06=0,09 l czyli 90 ml.

 

Oznacza to, że aby osiągnąć 40% alkohol mając 0,06 l (60 ml) czystego alkoholu musimy dolać blisko 0,09 l (90 ml) wody.

 

Razem wyjdzie nam 0,150 l czyli 60% objętości standardowej szklanki 250 ml lub 30% objętości butelki wódki 500 ml.

 

Zobaczmy więc ile wódki jest w dwóch piwach o deklarowanej zawartości alkoholu 6%:

 

DSC_0708.JPG

Całą szklankę lub połowę butelki wódki będziemy mieli we krwi jeżeli wypijemy 4 butelki piwa o zawartości alkoholu 5%.

Cztery piwa 10% zastąpią całą butelkę wódki, albo nawet mniej niż 4, gdy uwzględni się fakt, że im czystszy alkohol tym wolniej się on wchłania http://www.browar.biz/forum/images/smilies/br/kac.gif.

 

Czytaj całość na blogu autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×