Skocz do zawartości

Zbyt duża goryczka. Czym skorygować?


QQRQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Warzyłem w niedziele IMPERIAL IPA 20 BLG; z tym, że tylko w teorii. W praktyce, zakładając, że mój spławik BIOWINU nie oszukuje wyszła zwykła IPA 14,5 BLG. Chmieliłem sporo ok 90-100 IBU, bo goryczka miała być zrównoważona wysokim ekstraktem. Martwię się teraz, że piwo będzie zbyt gorzkie. Czy jeśli podczas rozlewu okaże się, że moje obawy mają podstawę, to czy mogę jakoś skorygować ilość cukrów resztkowych w gotowym piwie np. dodając do refermentacji oprócz sacharozy maltodekstrynę lub laktozę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy mogę jakoś skorygować ilość cukrów resztkowych w gotowym piwie np. dodając do refermentacji oprócz sacharozy maltodekstrynę lub laktozę?

a nie myślałeś o dołożeniu do brzeczki fermentującej ekstraktu słodowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jedyne rozwiązanie jakie widzę w takim przypadku, to dodanie puchy ekstraktu słodowego 1,7 kg rozpuszczonej w 2-3 litrach wody... Powinno teoretycznie zmniejszyć odczucie goryczki i zwiększyć objętość piwa. Nie wiem czy dekstryny coś same pomogą, zwiększą ci pełnię i słodycz samą piwa, a goryczka może pozostać ta sama w odbiorze, nie widziałem do tej pory żeby ktokolwiek robił tak na forum, natomiast częste jest praktykowane przy mocnych piwach (Barleywine, RIS i Bragott oraz mocne belgi) dodawanie podczas fermentacji właśnie ekstraktu słodowego i ewentualnie syropów inwertowanych/karmelowych, powinno to rozwodnić trochę piwo, zwiekszyć ekstrakt i moc, i obniżyć trochę goryczkę. Natomiast laktozy nie ma najmniejszego sensu, wprowadza ona uczucie słodyczy do piwa ale nie kontruje to goryczki, występuje to bardziej w posmaku piwa. Ogólnie na twoim miejscu ja bym sobie odpuścił już grzebanie przy tym piwie, a poprawił/przypilnował to następnym razem... Żeby więcej się tak nie machnąć.

 

Tak z ciekawości się spytam jeszcze jakim cudem się tak aż program mógł pomylić? Między 20 a 14,5 blg jest spora różnica, takie rzeczy jednak lepiej kontrolować w trakcie procesu jak nie jesteś pewien ile wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak z ciekawości się spytam jeszcze jakim cudem się tak aż program mógł pomylić? Między 20 a 14,5 blg jest spora różnica, takie rzeczy jednak lepiej kontrolować w trakcie procesu jak nie jesteś pewien ile wyjdzie ;)

To nie program się pomylił tylko piwowarowi wyszła słabsza wydajność od zakładanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rozumiem 1-2 blg mogła wyjść mniejsza wydajność ale nie o 6,5 blg :D Przecież to jest zauważalne nawet już w konsystencji brzeczki... Dlatego lubię refraktometr jak czegoś pewien nie jestem robię sobie szybki pomiar i ewentualnie koryguję resztę jeżeli odbiega zbyt dużo od tego co zakładałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest zauważalne nawet już w konsystencji brzeczki.

Chyba że się ma na koncie 5 warek. Ja wątpię czy bym "na oko" zauważył, dlatego przed gotowaniem mierzę i czasem koryguję ilość chmielu na goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie mała uwaga: gotuje w garku 17L metodą HGB - dolewam wodę do zadanej pojemności w fermentorze). Więc w założeniach miało być tak:

 

WARKA #6

 

IMPERIAL IPA

 

Produkty:

słód pilzneński STRZEGOM - 2 kg

słód monachijski I STRZEGOM - 1 kg

słód karmelowy pszeniczny STRZEGOM - 1 kg

ekstrakt suchy - 0,5 kg

ekstrakt płynny (PROFIMATOR) 65Bx - 2 kg

glukoza - 0,5 kg

 

Chmiel:

Chinook (13,4%aa) - 100 g

Amarillo (8,3%aa) - 100 g

Simcoe (12,9%aa) - 100 g

 

Drożdze: S-04 - 2 szaszetki

 

Planowany ekstrakt: 20 BLG (22L) (po wpisaniu tego w PPPP w arkusz "ekstrakt" zakładając 20L gotowego piwa wyszło BLG 20,02)

 

 

Zacieranie BIAB w coolerze: 4 kg słodu + 15 litrów wody o temperaturze: 70 stopni. Temperatura zacierania: 64 stopnie - 60 minut. Infuzja: dolewam 5 L wrzątku (temperatura docelowa: 70 stopni - 30 minut. Wysładzam wodą o temp. 80 stopni do uzyskania 15-17 litrów brzeczki. (15L o 12,5 BLG wyszło bez wysładzania i tu jest pierwszy pies pogrzebany: PPPP podaje, że powinienem uzyskać z 4 kg słodów 2470 g cukrów a w rzeczywistości wyszło 1970 g) Zagotowuje i trzymam przez 30 minut. W 30 min. wrzucam chmiel (pierwsza porcja). Gotuje kolejne 15 min i dodaje ekstrakty i glukozę. Gotuje kolejne 15 min po drodze dodając chmiel na 5 min (druga porcja). (po wyłączeniu palnika zostało 15L brzeczki o BLG 26 - i to się zgadza jeśli przeliczy się to z ilości cukrów i objętości roztworu) Po wyłączeniu robię hop stand 30 minut i daje do chłodzenia.

Po cedzeniu uzupełniam wodą butelkową zimną do 22L i zadaje drożdże. (Po cedzeniu w fermentorze znalazło się 12L brzeczki wg wskazań podziałki na wiadrze; dolałem wodę 10L - po przeliczeniu wychodzi, że BLG końcowe mieszaniny to 14,2 BLG, ale podejrzewam, że podziałka na fermentorze oszukuje i odcedziłem więcej (w garze zostało ok litra chmielin i osadów) tak więc BLG będzie w okolicach 15)

 

Chmielenie:

Chinook (13,4%aa) - 25 g (30`)

Amarillo (8,3%aa) - 25 g (30`)

Simcoe (12,9%aa) - 25 g (30`)

Chinook (13,4%aa) - 25 g (5`)

Amarillo (8,3%aa) - 25 g (5`)

Simcoe (12,9%aa) - 25 g (5`)

 

Na zimno na tydzień przed rozlewem:

Chinook (13,4%aa) - 50 g

Amarillo (8,3%aa) - 50 g

Simcoe (12,9%aa) - 50 g

 
Niestety nie mam aktualnie ekstraktów, a zamawiania na szybko potrwa chyba za długo. Więc zostawię tak jak jest.
Pytanie dodatkowe: Czy wobec zaistniałej sytuacji zmniejszyć chmielenie na zimno?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zasypie 22L 15Blg oznacza wydajność ok. 25% :roll:

 

BTW, cos mi się tu nie zgadza, 15L 26Blg odpowiada 22L 18Blg (właściwie 17.7), a nie 15, chyba że przy "cedzeniu" (czymkolwiek by ono było) straciłeś 3L brzeczki.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zasypie 22L 15Blg oznacza wydajność ok. 25% :roll:

 

BTW, cos mi się tu nie zgadza, 15L 26Blg odpowiada 22L 18Blg (właściwie 17.7), a nie 15, chyba że przy "cedzeniu" (czymkolwiek by ono było) straciłeś 3L brzeczki.

 

I to jest właśnie dziwne. Bo po gotowaniu otrzymałem 15L brzeczki 26 BLG, co się zgadza z obliczeniami (ilość cukrów uzyskanych z zacierania i z ekstraktów oraz glukozy daje 15L o 26 BLG). Jak odcedzałem to zlałem do fermentora 12 L i dolałem 10 litrów czystej wody i to też się zgadza bo teraz mam 22 litry piwa na burzliwej. To co zostało zlałem do butelki PET i było tego ok 1 - 1,5 L, tak więc gdzieś mi wsiąkło ok 2 litrów brzeczki.

Wszystkie pomiary robiłem po ostudzeniu próbek do temperatury 20 stopni. Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że skala na fermentorze oszukuje oraz że w Biedrze dają więcej wody w butelce niż deklarowane 5L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się będzie zgadzać jeśli założymy, że fermentor oszukuje o dwa litry i w rzeczywistości mam 24 L piwa o BLG 15,2 (14L BLG 26 + 10L czystej wody)

 

Wydajno%C5%9B%C4%87.png

 

Ostateczny dowód będę miał po rozlewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.