Skocz do zawartości

Drożdże zrobiły mi kawał... mało śmieszny ;D


rosomak

Rekomendowane odpowiedzi

Nie bijcie jak coś pokręciłem :P .

Drożdże się namnożą, ale przy jakieś wartości tyle samo drożdży będzie umierało co powstawało (faza równowagi).

Taa, a wcześniej jest faza pobudzenia, faza opóźniona, przyrostu i zwolniona. Wszystko prawda, tylko nijak ma się to do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to się nie namnożą.

No takto. Ilu ludzi zmieści się na 50m2? 5000 da radę? Tych drożdży w 11g jest na prawdę dużo.

 

To zapodaj producenta drożdży suchych, które nawet po uwodnieniu zajmą od razu bez namnażania całą objętość kolby (2l). Wtedy przerzucam się od razu na tego producenta, szkoda czasu na startery będzie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie znasz?

http://www.fermentis.com/wp-content/uploads/2012/06/SFA_US05_PL.pdf

 

W paczce jest ok. 6,9*10^10 komórek drożdży.

 

Drożdże rozmnażają się do poziomu 1*10^7 no maks 1*10^8 komórek na ml.

 

Cała kolba to 2000 ml czyli po wrzuceniu sucharów uzyskuje się poziom 3,45*10^7 komórek na ml. Praktycznie maksymalny poziom. Przy takim poziomie i braku żarcia (ekstrakt starteru wciągną szybko) od razu pójdą spać.

 

 

P.S. do poziomu 10^8 komórek na ml drożdże rozmnażały mi się w laboratorium w warunkach tlenowych (pożywka dla drożdży cały czas napowietrzana na wytrząsarce) w cieplarce temperaturze 25°C.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

szkoda czasu na startery będzie

Na takie jak ty chcesz robić szkoda. Po co bez sensu mieszać drożdże.

Dzięki Biniu za obliczenia. Dawno to kiedyś liczyłem, ile razy można przedstawiać dowody.

Starter robi się z małej liości, najczęściej płynnych drożdży.

A jak chcesz się bawić to weź sobie suchary, uwodnij 0,2g i mieszaj 4 stopniowo do 3l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

W paczce jest ok. 6,9*10^10 komórek drożdży.

A jest to ilość gwarantowana, jest duże prawdopodobieństwo, że jest ich tam 20*10^9 jak już ktoś wcześniej wspomniał.

Zresztą zwykły kalkulator do drożdży też daje odpowiedź na te dywagacje.

 

Edytka: przestrzelone miliardy poprawiłem.

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się tu posługujecie różnicami ilości drożdży o rząd, ale z tego co zauważyłem to często jest dylemat: dać jedną saszetkę suchych czy dwie" a nie "dać jedną saszetkę suchych czy 10"

np ten kalkulator:

http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/#cells_per_gram

Dla standardowej warki (12blg, 20l) i ilości suchych (11.5g, nawet zakładając 20mld/g komórek)

mamy 230 mld komórek (0.88mln/ml/plato) a po rozmnożeniu na litrowym mieszadle 9 blg mamy 314mld (1,3mln/ml/plato) więc mamy ten 50% przyrost ilości drożdży, co np na lagera wygląda już dużo fajniej.

Ale faktycznie, nie korzystając z mieszadła efekt gęstości hodowli jest już osiągnięty i nic nowego nam się nie namnoży.

Ale już korzystając z kolby 2l i nie korzystając z mieszadła tak samo osiągamy ok 320 mld komórek (1,3mln/ml/plato). A kolega wyżej pisał o starterze 2l. Nie wspominając o wstawieniu go na mieszadło (517mld komórek, 2mln/ml/plato).

Przy okazji dostajemy drożdże uwodnione, świeżo rozruszane, wg mnie mogę szybciej zając się fermentacją.

To co napisałem to tylko teoria poparta wyżej wymienionym kalkulatorem, praktyki aż takiej dużej nie mam.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulatory, liczące przyrostom masy drożdży, są głupie (przynajmniej te, o których wiem) i nie uwzględniają maksymalnej gęstości drożdży jako bariery wzrostu. Tam nie zależy, czy zaczynasz propagować od 1 komórki czy od 10^10, zawsze przyrośnie CI ilości proporcjonalna do ilości pożywienia w starterze.

 

Podsumowując, Bieniu ma rację, taki starter da tylko osłabienie drożdży, nie ich namnożenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym kalkulatorze jak mamy za mały starter wyskakuje komunikat :

Starter does not create enough yeast cells. Increase starter size, change aeration technique, or do another step.

Dlatego się nim sugerowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za mały starter = przy danej technice napowietrzania/mieszania jest za mało cukru do wytworzenia potrzebnej biomasy. Moim zdaniem nie mówi to zupełnie nic o tym, czy jest zaimplementowany ogranicznik na gęstość komórek drożdżowych (a moim zdaniem nie ma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat drożdży nie będę się mądrzył, bo nie wiem. Zastanawia mnie inna sprawa. Ten, dodany przez Ciebie, kilogram cukru. Zrobiłem podobnie. No może miałem trochę mniej ekstraktów, bo 3,5 kilograma a nie 4,1 jak Ty, i na podniesienie blg dodałem kilo cukru. Piwo tak waliło bimbrem, że prawie nie nadawało się do picia. Na zasadzie "żeby się nie zmarnowało" rozdałem je znajomym żurom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.