Skocz do zawartości

Przechowywanie drożdży - wilgoć


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

robiłem ostatnio piwo z połowy surowców i zostało mi pół opakowania drożdży, które mam zamiar teraz wykorzystać przy następnej warce - niestety były przechowywane w kiepskich warunkach (komórce) i przeszły wilgocią. Czy nadadzą się jeszcze do czegokolwiek? Nie będzie żadnego zakażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował. Drożdże przechowuje się w lodówce.

Dodam, że wyglądają normalnie, no ale nie wiadomo czy jakiś syf się nie dostał. Zamiast tego lepiej będzie wykorzystać chyba drożdże które mam jeszcze z fermentacji burzliwej? Bo w środę planuje zlać do butelek aktualną warkę, więc mógłbym wykorzystać drożdże z niej. Jaka orientacyjna ich ilość byłaby potrzebna na 10 L piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro "przeszły wilgocią" domyślam się, że były to drożdże suche, którym nie bardzo służy przechowywanie po otwarciu opakowania. Koledzy już Ci odpowiedzieli ale i ja dam radę ostatecznie zrobisz jak zechcesz. Użyj gęstwy po poprzednim piwie o ile rodzaj drożdży pasuje do stylu jaki będziesz robił, jak nie kup drugą paczkę świeżych drożdży. Ryzyko jest zbyt duże aby je w ogóle kalkulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Aby nie tworzyć kolejnego tematu podepnę się pod ten wątek a  mianowicie mam suche drożdże, które leżą nierozpakowane od koło 2 miesięcy w temperaturze pokojowej, czy takie drożdże mogą być użyte beż żadnego negatywnego wpływu na efekt końcowy czyli piwo? Wiem, że drożdże powinno się trzymać w lodówce ale dopiero niedawno się o tym dowiedziałem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie tworzyć kolejnego tematu podepnę się pod ten wątek a  mianowicie mam suche drożdże, które leżą nierozpakowane od koło 2 miesięcy w temperaturze pokojowej, czy takie drożdże mogą być użyte beż żadnego negatywnego wpływu na efekt końcowy czyli piwo? Wiem, że drożdże powinno się trzymać w lodówce ale dopiero niedawno się o tym dowiedziałem :D

Powinno być dobrze, na wszelki wypadek możesz zrobić starter.

Fermentis przy S04 podaje taką informację:

podczas transportu : produkt może być transportowany i przechowywany w temperaturze
pokojowej w okresie nieprzekraczającym 3 miesięcy, bez wpływu na jego właściwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie tworzyć kolejnego tematu podepnę się pod ten wątek a mianowicie mam suche drożdże, które leżą nierozpakowane od koło 2 miesięcy w temperaturze pokojowej, czy takie drożdże mogą być użyte beż żadnego negatywnego wpływu na efekt końcowy czyli piwo? Wiem, że drożdże powinno się trzymać w lodówce ale dopiero niedawno się o tym dowiedziałem :D

Następnym razem napisz dane produktu, potem analiza. Co pisze na opakowaniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedne to US-05 mają z 2 miesiące a drugie to Danstar Nottingham mają ok 5-6 tygodni (na opakowaniu jest napisane aby przechowywać w temp 5-10 stopni Celsjusza) a w moim pokoju gdzie były trzymane drożdże, od 3-4 tygodni jest temperatura ok 18C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.