Skocz do zawartości

Pils - fermentacja i temperatura leżakowania w butelkach


Zyblik

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem też sytuację gdy Saisona 14°Blg zabutelkowałem przy 4°Blg no i musiałem upuszczać gazu' date=' bo raz, że bałem się granatów, a dwa, że nie dało się nalać piwa.[/quote']

Pwenie robiłeś na Wyeast 3724, one są zdradliwe, pod koniec fermentacji bardzo zwalniają i trzeba podnosić temperaturę na koniec nawet do 24 st.

Następny z numerkami. :)

 

Tak jak myślałem Saison. No to pudło, to były THG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeszcze raz wtrącę się do tematu pilsa.Mam pilsa od 4 grudnia w butelkach, fermentacja w 10-12°C(2tyg.) cicha w podobnej(2tyg.), rozlewane także w tej temp.Piwko idealnie klarowne, po 2 dygodniach temp. w piwniczce spadła do 3°C więc przeniosłem butelki w temp. 12°C na kilka dni w celu szybszego nagazowania.Wczoraj piwko wylądowało z piwniczce ponownie.Dziś widzę że nie jest już tak idealnie klarowne jak było do tej pory:(

Moje pytanie do seniorów warzenia: czy to normalne że po miesiącu od zabutelkowania i przebywaniu piwka w tych temp. wystąpiło dopiero zmętnienie na zimno?Czy jest to skutek tego że przeniosłem je na 4 dni w temp 12-13°C i czy już takie mętne zostanie.Z góry dziękuję za odpowiedzi. Ale się napisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma miesiąc więc jak na pilsa to trochę za szybko na picie.Pytam bo jestem początkujący i chciałbym wiedzieć w czym problem a nie wydziwiam.Chcę wiedzieć czy popełniłem gdzieś błąd , ale z odpowiedzi powyżej nic ciekawego się nie dowiedziałem, ale dziękuję za zainteresowanie i wyczerpującą odpowiedź:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma miesiąc więc jak na pilsa to trochę za szybko na picie.Pytam bo jestem początkujący i chciałbym wiedzieć w czym problem a nie wydziwiam.Chcę wiedzieć czy popełniłem gdzieś błąd , ale z odpowiedzi powyżej nic ciekawego się nie dowiedziałem, ale dziękuję za zainteresowanie i wyczerpującą odpowiedź:)

to nie porter żeby czekać pół roku , jak jest nagazowane to spożywaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie również nie przeszkadza :) Ciekawi mnie tylko dlaczego zmętniał po miesiącu.Trzy tygodnie stał w 3°C i był idealny ,zmętniał po 4 dniowym pobycie w temp.12°C i po powrocie do 3°C .Skoro to normalne to OK, to tylko chciałem wiedzieć.Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panem, nie jestem ale odpowiem (chyba powinnam sobie to w podpisie umieścić :lol:).

7°Blg przy tak dużym ekstrakcie początkowym to nienajgorsze odfermentowanie. Ja potrzymałabym tego portera ze 3 tygodnie na cichej, a później do butelek oczywiście z glukozą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panem, nie jestem ale odpowiem (chyba powinnam sobie to w podpisie umieścić :lol:).

7°Blg przy tak dużym ekstrakcie początkowym to nienajgorsze odfermentowanie. Ja potrzymałabym tego portera ze 3 tygodnie na cichej, a później do butelek oczywiście z glukozą.

Ups... Dori przepraszam. Dziękuję za odpowiedź. 3 tygodnie na cichej trochę glukozy i w butelki.Czy po cichej Blg ma spaść do jakiejś wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po cichej Blg ma spaść do jakiejś wartości?

Na to pytanie nikt precyzyjnie Ci nie odpowie. Tak jak napisał Pieron odfermentowanie zależy m.in. od zacierania. Jeśli potrzymasz to piwo wystarczająco długo na cichej to powinno Ci odfermentować do końca. Może zatrzymać się na tych 7°Blg , a może zejść do 5°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kontynuacja wątku. Jestem zielony w dolnej fermentacji.Porter 24Blg po 3 tyg. zszedł do 7Blg. Zlałem na cichą. Kiedy i przy jakim Blg butelkowac? Dodac glukozę?

Przy jakim °Blg butelkować tego Ci nie powiem tak jak moi poprzednicy, ale ze względu na °Blg początkowy

to na cichej potrzymałbym co najmniej miesiąc w 9-10 °C . Do refermentacji dałbym maks. 6 g glukozy na 1 L piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to na cichej potrzymałbym co najmniej miesiąc w 9-10 °C .

Bez przesady z ta cichą' date=' dwa tygodnie wystarczą. I nie w 9-10°C tylko 2-3°C. Wtedy to ma sens.[/quote']

A czytałeś o jakim piwie mowa? To nie jest 12tka, tylko porter 24°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.