Skocz do zawartości

Jak powielić piwo?


Msciwor

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio piłem piwo, które idealnie wpasowało się w mój gust: Shadow Pictures z Amager Bryghus.

Zastanawiam się jak stworzyć coś podobnego. Po przeszukaniu internetu nie znalazłem żadnych wskazówek dot składu piwa, więc pewnie będę musiał pójść drogą prób i błędów.

 

Z tego co piłem, najważniejszy był intensywny smak pełen owoców (tropikalnych, cytrusów). Czy wynika to tylko z chmielu? Czy słód/zacieranie ma znaczenie? Wiem, że mogę zacieraniem wpływać na wytawność/pełnie piwa, ale czy te smaki też są z tym związane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja RateBeer ma w tagach wymienione chmiele: #citra, #simcoe, #cascade, #amarillo, #centennial, #chinook, #ctz (Columbus/Tomahawk/Zeus), #herkules.

Nie wiem na ile można poważnie traktować takie zestawienie, ale zawsze to jakiś punkt wyjścia do dociekań...

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja RateBeer ma w tagach wymienione chmiele: #citra, #simcoe, #cascade, #amarillo, #centennial, #chinook, #ctz (Columbus/Tomahawk/Zeus), #herkules.

Nie wiem na ile można poważnie traktować takie zestawienie, ale zawsze to jakiś punkt wyjścia do dociekań...

 

Rzeczywiście nie zwróciłem uwagi na hashtagi. Dzięki.

Co do opisu piwa podanego przez browar, to na razie nie znalazłem nic konkretnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komercyjny opis masz wrzucony choćby ma ratebeer. Dokładnej receptury raczej nikt ci nie poda (browary się tym nie chwalą), ale gdyby podrasowali piwo jakimiś owocami to zapewne coś by o tym wspomnieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z recenzji wnioskuję, że ma sporo słodowego ciała. Zrób np. 20°Blg, daj troszkę (np. 10%) monacha, srogo nachmiel i zobacz co wyjdzie.

 

Ponieważ jest to piaskownica piwowarska, to zapytam, czy przez monacha rozumiesz słód monachijski? Jeżeli tak, to czy jakiś konkretny? Na podstawie wiki powiedziałbym, że pewnie 12-17EBC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drożdżach typu US-05 i 20blg to nawet monacha nie trzeba - i tak będzie miało sporo ciała.

 

Akurat tego Amagera nie piłem, ale wiem że potrafią zrobić solidne i aromatyczne IIPA (jak choćby Gluttony z The Sinner Series). Grassroots też się znają na robocie. Skopiować nie będzie łatwo, więc się na to na początku nie nastawiaj. Po prostu rób własne IIPA. Wskazówek na forum znajdziesz dość dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jasniejszy, ciemny jest bardziej chlebowy, ale jak zrobisz 100% pilsa to też będzie dobrze. Powielanie jest bardzo trudne, większości polskich browarów nie udaje się powielić poprzedniej warki mimo że znają dokładny przepis i używają tego samego sprzętu:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jasniejszy, ciemny jest bardziej chlebowy, ale jak zrobisz 100% pilsa to też będzie dobrze. Powielanie jest bardzo trudne, większości polskich browarów nie udaje się powielić poprzedniej warki mimo że znają dokładny przepis i używają tego samego sprzętu:D

 

Dobra uwaga :-)

 

Jeszcze jedno pytanie. Żeby piwo bylo bardziej treściwe myślę o krotkiej przerwie maltozowej (15 minut) i dluzszej dekstrynujacej (30 minut). Ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.