Skocz do zawartości

Piwo "chlebowe"


Fredd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ja używam enzymów gorzelniczych do uzyskania cukru z chleba. cukier dodaję przed butelkowaniem w ilości 200g na 18 litrów.

 

adwokat

Kurcze, akurat aronia dojrzewa w tempie ekspresowym, a cała siwucha "wyszła" - dramat po prostu, więc o ile dotąd zacier fermentowałem na winnych drożdżach, tym razem do cukrówki dałem gorzelnianych. Gorzelnianie dają czadu, 1h na rozmnożenie, zadane do cukrówki i po kolejnych 3h jest już niezła czapa i fermentacja.

 

Stąd moje pytanie, możeby razowca z wysłodkami z jakiejś warki przefermentować gorzelnianymi. Pozornie pomysł bez sensu, ale gorzelniane są jak Turbodynomen - zasuwają tak szybko, że wszelka infekcja nie nadąży, nie dają drożdżowego posmaku o ile nie zamieszać z dna.

 

PS. na Litwie kupiłem prawdziwego kwasa - "Gira" oficjalnie miał 2 % alkoholu, radośnie wlałem w siebie takiego kwasa będąc kierowcą w upał 33 C a potem "wesoło" się jechało- nigdy więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zakupiłem sobie kwas chlebowy - produkt z Rygi z Łotwy. Wszedłem na stronę producenta i czytam skład:

 

Skład:

Woda, cukier, ekstrakt słodu żytnio - jęczmienngo, drożdze, CO2, regulatory kwasowości, przeciwutleniacze:

kwas cytrynowy (E330),

kwas mlekowy (E270),

kwas askrobiowy - witamina C (E300).

 

Wartość odżywcza w 100ml:

Tłuszcz - 0g

Węglowodany - 8,6g

Białko - 0g

Wartość energetyczna - 34 kcal/210kJ.

 

http://www.kwas-chlebowy.pl/?m=prod&s=ryc

 

I jak o tym myśleć?? Typowe piwo żaden kwas chlebowy. Ale smak bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedziałbym nawet że tu ekstrakt jest głównie z cukru, co też tak średnio pasuje do piwa... Nazwa kwas pozostała pewnie z przeszłości jak nie było normalnych drożdży tylko zostawiało się to na powietrzu żeby się zainfekowało i potem przekisiło. Teraz można by dodawać bakterii, albo więcej kwasów żeby nabrało mocnego kwaśnego smaku, ale w dzisiejszych czasach ludzie wolą napoje słodkie i kwaśny im bardzo przeszkadza więc się trochę to dopasowało do dzisiejszych czasów. Chociaż jest podobieństwo do piwa, ale to taki baaardzo daleki kuzyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazwa kwas jest adekwatna- dodano ich aż 3 rodzaje :D

a do piwa mogły by być przydatne drożdże :D a napoje słodowe o nazwie kwas to raczej brzeczka niż piwo :):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiony tematem zakupiłem właśnie kwas krajowy.

http://www.kwaschlebowy.eu/produkty.html

 

Skład:

Uzdatniona woda

Wyciąg z chleba żytniego

Cukier

Drożdże

 

W smaku bardzo dobry. Tamten także był dobry ale to nie to. Czuć chlebkiem, smak bardzo ciekawy. Zakupiłem także wersje o smaku jeżynowym z dodatkiem jeżyn. Niestety mi niepodeszła jak tamta ale pewnie zrobili tą wersje dla kobiet. Wszystko dobrze ale 3,99zł za 0,33 l to trochę przesada, więc zacznę robić swój. Cały czas chodzi mi po głowie jakiś zamiennik piwa bo podpiwek mi nie podszedł.

Pani ekspedientka zdziwiona była po co mi aż tle butelek :D

Zdradziła mi mały sekrecik! Powiedziała mi że w restauracji mieszają to z piwem i podają. Właśnie pije mieszańca z Lechem bo akurat mi pod rękę podszedł.

Takiej mikstury jeszcze nie piłem (mieszanka po połowie w wersji jeżynowej) i powiem że nie wiem jak to określić w smaku może "piwna oranżada", czuć że bąbelki przechwyciły kwas chlebowy natomiast wszystkie substancje walczą o kubki smakowe.... ciekawa ta miksturka :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio zrobiłem wg. takie przepisu:

 

Składniki

 

* 25 dag żytniego chleba

* szklanka cukru

* 5 dag rodzynek

* 1 dag drożdży

* cytryna

 

Etapy przygotowania

 

W rondlu zagotować 5 l wody. Chleb pokroić na kawałki, podsuszyć w piekarniku lub tosterze. Zalać gorącą wodą, ostudzić.

 

Dodać drożdże i cukier, wymieszać, odstawić w ciepłe miejsce na 12 godz. Przecedzić.

 

Do butelek wrzucić rodzynki i po kawałku cytryny, zalać kwasem.

 

Odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny.

Moje pytanie bo jakoś nie mogę zrozumieć, robiłem na drożdżach piekarniczych. Wyszedł mi żel w smaku super kwaśnym! Dlaczego? No troszkę przedłużyłem moczenie chleba o niecałą dobę, ale chyba to nic nie powinno mieć do czynienia...

Edytowane przez fabians
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.