Skocz do zawartości

Lustrzanka cyfrowa - jaka?


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Córeczka mnie męczy od jakiegoś czasu, żebym jej kupił lustrzankę; niestety jest taka mnogość sprzętu (a i ceny niemałe), że nie moge się zdecydować na jakiś model. Na forum jest sporo fotografów - może poradzicie coś rozsądnej jakości w rozsądnej cenie? Prawie zdecydowałem się na Canona 350, ale z jaką optyką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem fanem Nikona :smilies:

Mam 40D i nie narzekam. Robi naprawdę fajne zdjęcia, tylko trzeba wiedzieć, jak go ustawić :) nawet na kitowym obiektywie (chyba coś 18-50mm). Kiedyś kupiłem go za 2k, a teraz można chyba za 1k :)

Canon 350 jest już dość "stary" i chyba w grę wchodzą tylko używane.

Rodzaj obiektywu zależy od rodzaju zdjęć, jakie będziesz robił . Dla zwykłego użytkownika wystarczy dołączony do zestawu. Coś lepszego to zoom ze stałym światłem np. 2.8. Jeszcze lepsze to ze obiektywy ze stabilizacją, tylko nie orientuję się, jak ma to zrobiony Canon, ale chyba ma stabilizację w obiektywie. Jeżeli większość zdjęć będzie wykonywana w trybie "Auto", to nie ma sensu kupować nic lepszego. Chyba, że chcesz eksperymentować z trybami z priorytetem przesłony, lub czasu, robić zdjęcia nocne, portrety, z lampą błyskową...

Jeśli sporo zdjęć będzie w pomieszczeniach, to dobrze jest mieć szeroki kąt.

Nie wiem, ile Twoja córka ma lat, ale lustrzanka jest dość ciężka i duża. Poradzi sobie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder, z tego co kojarzę, to Twoje dzieci jeszcze bywają w piaskownicy? :smilies:

Od jakiegoś czasu mam Nikona D60. Mogę śmiało polecić tę markę i ten model. Cena w okolicach 2000 PLN. Wydaje mi się, że D40 jest mniejszy i lżejszy, a możliwości podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam D80 i jestem zadowolony, wprawdzie jest już nowszy D90. Ale jak kolega napisał wcześniej, że Twoja córka jest bardzo młoda wiekiem więc odradzam taki sprzęt. Poleciłbym za to coś tańszego firmy SONY. Mam jeszcze dwa aparaty SONY jeden bardzo stary jeszcze na dyskietki zachowam go jako zabytek. Drugi to F 717 już takich nie robią, ale zdjęcia jakościowo i kolorystycznie z obu aparatów były bardzo dobre. Nie polecam PANASONIC, HP. wg mnie dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Nikon jest na fali :smilies: Cóż, przyjrzę sie i temu modelowi.

 

Córka ma 14 lat i ambicje artystyczne, nie potrzebuję kosmicznego aparatu, ale tez nie chciałbym żeby ją ograniczał, najprostsza lustrzanka z zoomem będzie w sam raz. Zresztą z tego co pamiętam z młodości, aparat kupowało się na długie lata; chyba, że teraz są bardziej plastikowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz żadnych obiektywów do któregoś z systemów, to nie ma żadnego znaczenia jakie lustro kupisz. Nikona nie znam, Canona używam, zdjęcia z Sony widziałem.

Kupując zestaw kitowy (z półki w sklepie) cudów się nie spodziewaj. Jeżeli taki zestaw kosztuje 2k zł a obiektyw 4-40k zł to o czymś świadczy. Do tego lampa (wbudowana do kitu), statyw, kilka obiektywów itp. Wszystkie zdjęcia będą wymagały obróbki na komputerze (potrzebujesz dobry monitor CRT lub b. dobry LCD)

Tak więc popatrz na obiektywy i peryferia. Body jest na końcu listy. Nie ma systemu jednoznacznie lepszego.

 

Obecnie kit Canon 450 z obiektywem 18-55 IS daje dobrą jakość za rozsądne pieniądze. Nie daj się namówić na "spacerzoomy" 18-200 Zrazisz się jakością.

 

Bart

Edytowane przez bart07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe, żeby nie było tu żadnego canoniarza!

No to ja się wypowiem: kup canona. ;)

Prawie zdecydowałem się na Canona 350, ale z jaką optyką?

Ja przez parę lat używałem eos300D i bardzo sobie chwaliłem. Parę tygodni temu musiałem się przesiąść na nowszy model (450D), ale poza tym co widoczne na pierwszy rzut oka (2x większa ilość pixeli) jeszcze za mało testów zrobiłem żeby móc cokolwiek powiedzieć.

A jaką optykę? Dołączany do zestawu 18-55 był kiepski optycznie. Teraz z 450D kupiłem również 18-55 ale dużo lepszej jakości i ze stabilizacją.

Drugi obiektyw jaki mogę polecić to stary 28-105 USM - używałem go jeszcze z analogowym canonem i bardzo dobrze mi się sprawdził z cyfrówką. Używany można kupić już za 400-500zł. Nowy 700zł

 

Tak więc kup córce używany 300D lub 350D do tego 28-105 i za 1000zł może się bawić do woli.

 

A na gwiazdkę albo urodziny możesz jej dokupić jakąś zewnętrzną lampę albo jakiś większy zoom (np sigma 70-300 APO DG)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupując Pentaxa - podepniesz z pełnym wykorzystaniem włącznie ze stabilizacją obrazu dowolny obiektyw M42 ( zenit) - od rybiego oka - do 500 czy 1000mm.

 

Nawet z takimi szkłami pełen pomiar parametrów naświetlania.

 

Polecam - bo od lat używam systemu - zarówno analogowego jak i cyfrowego.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilu userów tyle opinii, to i ja się dołączę :-)

 

ja mam bardzo dobre doświadczenia z nieprodukowaną już konica-minoltą (mam a w zasadzie miałem model 5D). teraz pierwszą alphe 100 - bezpośredniego następcę konici 5d mozna kupic za 1000 np. z dwoma obiektywami. niewątpliwą zaletą wszystkich modeli z tej serii jest stabilizacja w korpusie.

 

niestety moja minolta zaliczyla porzadną glebę i naprawa kosztuje wlasnie okolo tysiac ;) wiec się przymierzam do alphy. nowe alphy mają ponoć jeden z lepszych podglądów na żywo wśród lustrzanek.

 

teraz uzywam pozyczonego nikona d50 ze staloogniskowym obiektywem 50tką. sprzęt bardzo zacny, trzeba przyznac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)cudów się nie spodziewaj(...)Do tego lampa (wbudowana do kitu), statyw, kilka obiektywów itp. Wszystkie zdjęcia będą wymagały obróbki na komputerze (potrzebujesz dobry monitor CRT lub b. dobry LCD)(...)Zrazisz się jakością

O jakich my cudach mówimy ?

Czy każdy, który kupuje aparat robi zdjęcia na okładki gazet, do albumów krajoznawczych czy na bilboardy ?

Bart07, zejdź na ziemię ;)

Większość będzie robiła odbitki 10x15 i tyle !

A przy takich rozmiarach nie ma istotnego znaczenia, czy obiektyw jest kitowy, a monitor leciwy CRT. Zaręczam Ci, że większość pstrykaczy nie ma pojęcia o aberracji chromatycznej, winietowaniu czy podobnych rzeczach.

Ludzie po prostu chcą robić zdjęcia :P

 

PS. Do cyfrowych Nikonów też podepniesz wszystkie nikonowskie obiektywy wyprodukowane w ostatnich kilkudziesięciu latach. Czasami tylko będzie trzeba to i owo nastawić ręcznie. Obiektywy M42 też da się podpiąć :)

Edytowane przez 2artur2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ja wtrącę kilka groszy do tematu.

Jeśli chodzi o body to tylko canon lub nikon no i może sony, ja sam używam canona i jestem szczęśliwy, ale samo body to nie wszystko, przydałoby się jeszcze przyzwoite szkło i tu się zaczynają schody cenowe, wiadomo, że jakośc szkła rośnie wprost proporcjonalnie do ceny, ale tutaj myślę, że jest potrzebny kompromis w zależności od własnych umiejętności i oczekiwań. Wielu fotoamatorów pewnie się zgodzi lub nie, że wystarczy dobry obiektyw stałoogniskowy i zoom w nogach, ale dla wygody każdy chciałby miec dobry obiektyw ze zmienną ogniskową. Ja osobiście używam canona 50mm f 1,8(380 zł), oraz canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS(900zł) ze stabilizacją. Jednym słowem wybór nie jest prosty. :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do dzisiaj mam 2 praktki i obiektywy. Wtedy zdjęcia to była sztuka. Po pierwsze aby nie marnować filmu, który w pewnym okresie był nie do kupienia, drugie zrobić np przykład na ślubie takie zdjęcia, żeby sie teściowej podobały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o body to tylko canon lub nikon no i może sony,

A czemu pomijasz mój ulubiony system? Jakie argumenty za?

Jedyny w pełni zgodny z wszystkimi obiektywami z firmowym bagnetem od kiedy zaistniał na świecie - wciąż...

Czyli najlepsze, najjaśniejsze obiektywy sprzed wielu lat ( mój faworyt 50mm, światło 1,2)

 

Bezproblemowa współpraca z M42..

 

 

2artur2 - chyba jednak nie wszystkie - Nikon zmieniał bagnet.

 

Zaczyna się trochę wojna systemów - nieco jak dyskusja miezy domowymi, komercyjnymi i małymi browarami:P

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Córeczka mnie męczy od jakiegoś czasu, żebym jej kupił lustrzankę; niestety jest taka mnogość sprzętu (a i ceny niemałe), że nie moge się zdecydować na jakiś model. Na forum jest sporo fotografów - może poradzicie coś rozsądnej jakości w rozsądnej cenie? Prawie zdecydowałem się na Canona 350, ale z jaką optyką?

Bardzo dobry wybór. Mam go już 4 rok, jest to udana konstrukcja, migawka wytrzymuje więcej niż canon podaje na stronie producenta. Co do optyki to czym więcej wydasz tym lepszy obiektyw, podobno te z czerwoną obrączka i ?L? w opisie są najlepsze.

Osobiście używam 18-55/3,5-5,6 (KIT), zenitar 16mm, Helios 55m, jupiter 9, jupiter 37a czasami pożyczam sigmę 70-200/2,8 + dodatki. Drukuję zdjęcia w formacie A4.

Czasami marzy mi się zamienić plecak na małą torbę. Moje gnioty http://picasaweb.google.com/gagacek http://zlydotyk.fotolog.pl/

 

Zastanów się czy nie lepiej kupić hybrydę, która pozwoli Twojej córce na opanowanie techniki i zarazem określenie swoich przyszłych potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupując Pentaxa - podepniesz z pełnym wykorzystaniem włącznie ze stabilizacją obrazu dowolny obiektyw M42 ( zenit) - od rybiego oka - do 500 czy 1000mm.

 

Nawet z takimi szkłami pełen pomiar parametrów naświetlania.

 

Polecam - bo od lat używam systemu - zarówno analogowego jak i cyfrowego.

 

pzdr

flood

No to jest nas dwóch pentaxiarzy.

Ja mam od sierpnia Pentaxa k-m. Kosztował mnie 1680 zł z obiektywem 18-55 mm. Do tego mam z analoga szkło 50 mm ze światłem 1,4 ;)

 

Aparat całkiem fajny, trochę szumi przy czułości 800, dość mocno powyżej.

Największą zaletą, jak wspomniano wyżej, bogactwo obiektywów. Pentax to jedyna firma, która nie zmieniła systemu mocowania szkieł. Jedyne co będzie potrzebne przy szkłach bez automatyki (priorytetu) potrzebna jest przejściówka.

A! Aparat kupiłem w porę. Euro RTV Agd w sklepach miał go za 1799 zł, a w internetowym sklepie za 1680. Była to wówczas cena niższa niż na allegro. Musisz patrzeć na stronę euro.com.pl, bo aparaty w cenach promocyjnych pojawiają się tam na chwilę, dosłownie 2-3 dni.

 

A skoro to córka chce lusterko to polecam http://www.euro.com.pl/lustrzanki1/pentax-k-m-da-18-55-mm-edycja-limitowana.bhtml hahaha

 

Inna sprawa. Przy obecnym stanie aparatów można też przyjąć inną metodę kupowania. Sprawdzić, który najlepiej leży w ręce (dosłownie i jeśli chodzi o menu)

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupując Pentaxa - podepniesz z pełnym wykorzystaniem włącznie ze stabilizacją obrazu dowolny obiektyw M42 ( zenit) - od rybiego oka - do 500 czy 1000mm.

 

Nawet z takimi szkłami pełen pomiar parametrów naświetlania.

 

Polecam - bo od lat używam systemu - zarówno analogowego jak i cyfrowego.

 

pzdr

flood

Zgadzam się z opinią. Jeżeli chodzi o wykorzystanie starej dobrej optyki to pentax nie ma sobie równych.

Polecam tanią puszkę pentaksa z obiektywem kitowym (jeden z lepszych kitów na rynku) . Jeżeli fotograf nabierze wprawy i zacznie dokuczać niedoskonałość kita to na allegro jest cała masa obiektywów stałoogniskowych.

Za 200-300 złotych można dostać oryginalne szkła Pentaksa, które jakością dorównują najlepszym obiektywom. Są dwie różnice: kilkakrotnie tansze i brak autofocusa.

 

Pozdro flood nie wiedziałem, że jest jakiś pentaksiarz na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, a pomyśleć, że jeszcze niedawno człek nie miał takich problemów Zenith 12XP do tego obiektyw 135 mm i było git.

 

Ale wtedy trzeba było myslec gdy się robiło zdjęcie. ;)

Teraz też trzeba myśleć, żeby zrobić dobre zdjęcie. Nawet średnim formatem można bezsensu wypstrykać film i mieć dobrej jakości nic nie warte zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co będzie potrzebne przy szkłach bez automatyki (priorytetu) potrzebna jest przejściówka.

Hm? do czego?

 

Przejściówka to do M42 jest potrzebna, do bagnetowych nic.

 

Ja mam ist DS2 i K10D - niezwykle rzadko włączam tak wysokie czułości, jak dla mnie ich wstawianie jest niepotrzebne. Przy antyshacku mozna to czasem nadrobić zawsze. W trudnych warunkach - automat do czułości, z określeniem maksimum.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz też trzeba myśleć, żeby zrobić dobre zdjęcie. Nawet średnim formatem można bezsensu wypstrykać film i mieć dobrej jakości nic nie warte zdjęcia :beer:

No nie wiem. Widzę jak znajomi trzaskają po 500 zdjęć z wyjazdu a później wybierają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.