Skocz do zawartości

Jak zrobić wzorcowe AIPA?


udarr

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ogarniam jeszcze tych kalkulatorów rozbudowanych, póki co ten do VOL jest zrozumiały. Okej bo składam zamówienie na sprzęt i surowce. Wracam do kwestii chmielenia. Rozumiem, że łącznie 200g gotowanie + na zimno będzie ok? Kwestia jeszcze jak rozdzielić proporcje między gotowaniem a chmieleniem na zimno? Co sądzicie o czymś takim? Totalny freestyle co do cyfr. Rodzaj starałem się dobrać na zasadzie najpierw goryczkowy, potem niby uniwersalny, na końcu aromatyczny + aromatyczny na zimno.

 

60' chinook 50g

30' citra 50g

5' centennial 50g

+ na zimno 50g centennial

 

Zastanawiam się może citre dać na 15' żeby za długo się nie gotował bo ma sporo alfa-kwasów, nie chcę 100 ibu bo o ile ja się w tym lubuję to osoby, które poczęstuje piwkiem już nie koniecznie. Ile w ogóle to może mieć ibu pi razy drzwi?

 

edit : Jeszcze może amarillo bym dodał na zimno, w sumie to kierowałem się koncepcją adamskyego co do stworzenia piwa o bardziej owocowych nutach. Tylko wtedy zostanę z 2x25g resztek więc to chyba kiepski pomysł. To może po 25g centennial i amarillo na 5' i potem po 25 tak samo na zimno?

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na warkę podwójną, np. 2x22 to goryczka będzie ok, ale mi w kalkulatorze wyszło 133 IBU.

policz sobie goryczkę np tutaj - wystarczy wpisać ilość chmielu, ilość alfakwasów, "pellet" z listy w razie granulatu. Do tego z lity OG, powiedzmy 60.

 

Sugeruję:

60' Chinnook 20g

20' Citra 20g

10' Citra 20g

1' Cenntenial 25g

 

z kalkulatora jakieś 56 IBU, ale realnie na pewno większe ponieważ przy chłodzeniu też dostajemy goryczkę. Zakładam, że chłodzenie będzie w wannie, więc dojdzie pewnie z 10 IBU albo i więcej. Jeśli będziesz chłodził chłodnicą dodaj 5' do czasów chmieli na smak i aromat.

Na cichą bardzo dobrze sprawdza się Amarillo. Dodaj 25-50g Amarillo + 25-50g Citra na 4-7 dni w zależności od temp chmielenia "na zimno" im niższa tym bliżej 7 dni im wyższa, np pokojowa - 4 dni. Z Amarillo i Citra otrzymasz bardzo słodki aromat, więc jeśli nie chcesz słodyczy w aromacie to sięgnij po bardziej żywiczne, leśne chmiele.

 

Nie wiem jak koledzy wcześniej sugerowali, ale AIPA dla początkującego wg mnie powinna mieć sporo karmelu, który przykryje ewentualne błędy, a takie na pewno będą. Jakieś 0,3-0,4kg karmelowego w przedziale barwy 30 - 150 powinno się znaleźć.

 

Ja pewnie nie jestem nawet w połowie drogi do wzorcowego AIPA. Piszecie, że to generalnie proste piwo, to ciekaw jestem jakie macie efekty. Już same czyste przefermentowanie jest trudne, nie wspomnę o odróżnieniu świeżych surowców od nieco mnie świeżych (mam na myśli chmiel). Ponadto kwestia utlenienia, które położyło mi aromat w nie jednej AIPA. No i woda. Twarda, z wysokim poziomem Magnezu kładzie każde IPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

joker, dzięki za odpowiedź bo dużo wniosła w moim myśleniu, trochę mnie zmartwił ten bardzo słodki aromat, myślisz, że jak na zimno zamiast amarillo+citra dam amarillo+simcoe to powinno coś zmienić? Chłodzenie póki co niestety na balkonie bo mam tylko kabinę prysznicową. Ile można przetrzymywać chmiel gr. i w jakich warunkach? Bo zostanie mi 10g citry, 25g centennial i 25g simcoe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200g chmielu na warkę 20l to takie sensowne minimum. Poniżej tego bym nie schodził.

 

Sypanie Citry w okolicach 30 minuty przy takiej ilości chmielu i przy braku chłodzenia ma niewielki sens. Większość olejków odparuje, więc z aromatu Citry zostanie tyle co nic. Trzymając się 50g Chinook, 50g Citry i 100g Centenniala, zrobiłbym coś w tym stylu:

60 min - Chinook 20g

15 min - Chinook 30g

5 min - Centennial 20g

flameout - Centennial 40g + Citra 20g (tą porcję sypiesz po zakończeniu gotowania, najlepiej po dodatkowym odczekaniu kilkunastu minut kiedy temp brzeczki spadnie w okolice 80°C)

na zimno - Centennial 40g + Citra 30g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, to doszedłeś już do etapu kiedy myślisz i kombinujesz za dużo. Po prostu uwarz to piwo. :)

 

Też to odczuwam niestety tak mam, że do wszystkiego podchodzę z maksymalną dbałością o szczegóły poza tym chyba nie zniosę porażki przy pierwszym piwie, musi się nadawać do picia :)

 

Jeśli mam korzystać z gotowych receptur to myślałem o tej http://www.wiki.piwo...iowski_(sziszi) nie jest skomplikowana i chmiele, które chciałem wykorzystać poza centennial, chociaż ogólnie mało tego chmielu jakoś mi się wydaje bo tylko 65g do gotowania, 20g przy chłodzeniu i 35g na zimno co daje łącznie tylko 120g co jest bardzo małą ilością w porównaniu do 200g, o których rozmawiamy. Z drugiej strony u mnie jest po prostu więcej na zimno więc może przy tym zrobiłbym podobnie.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę mnie zmartwił ten bardzo słodki aromat, myślisz, że jak na zimno zamiast amarillo+citra dam amarillo+simcoe to powinno coś zmienić? Chłodzenie póki co niestety na balkonie bo mam tylko kabinę prysznicową.

Tak, wg mojego gustu powinno być lepiej. Ale wybór między dobrym chmielem A i dobrym B to coś podobnego z tym ogórkiem o którym wyżej pisali koledzy ;)

Jeśli chłodzenie na balkonie to kiepsko. Przesunąłbym chmielenie i to znacznie jak pisze Adamsky. Choć ja przesunąłbym jeszcze o 5' chmielenie na smak/aromat bo taka brzeczka chłodzona powietrzem cholernie długo stygnie. Czyli goryczka: 50-60', smak/aromat 10', 1', aromat - whirlpool, czyli wsypać chmiel w momencie chłodzenia kiedy brzeczka będzie miała 70-80 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to nie będę się przejmował tym chmieleniem, zrobię z grubsza tak jak piszecie i zobaczymy co to będzie. Pojawił się inny problem. Pomieszczenie, w którym myślałem, że mam 16-17 stopni okazało się trochę cieplejsze, pewnie za sprawą rekuperacji i nawet pomimo braku ogrzewania tego pomieszczenia jest tam 18,5 stopnia, w gorszych momentach nawet 19 stopni. Czy to bardzo źle w kontekście fermentacji i leżakowania? Testuję właśnie otworzenie w tym pomieszczeniu okna na "rozszczelnienie", za kilka godzin zobaczę jaki to przyniosło efekt. Bo już zacząłem się obawiać, że muszę konstruować styropianową skrzynię z chłodzeniem. Mam nadzieję, że po rozszczelnieniu okna będzie te 17 stopni chociaż to już chyba będzie w porządku. W ostateczności jest jeszcze strych ale obawiam się, że tam może być bardziej lagerowa temperatura na obecny moment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, po wszystkich radach doszedłem do takiego czegoś :

 

Słód:

6kg Pale Ale Strzegom (chyba, że Waszym zdaniem warto dorzucić do np. Maris Otter od Fawcett Malsters)

 

Drożdże:

US-05

 

Chmiel:

Chinook, Centennial, Simcoe

 

Gotowanie:

60' - 20g Chinook

10' - 30g Chinook

0' - 30g Centennial

flameout 80°C - 20g Centennial + 30g Simcoe

na zimno - 50g Centennial + 20g Simcoe

 

BLG nie mam pojęcia jakie uzyskam, będę celować w 15%. Chłodzenie na balkonie dlatego chmiel na smak i aromat wrzucam później. Czy nie za mało te 20g na goryczkę? Ilość dodawanego chmielu starałem się tak dobrać żeby nie mieć żadnych odpadów i otwartych opakowań chociaż przy Simcoe będzie to nieuniknione więc może przy Centennialu też nie będę się szczypał i jakoś wyrównam te wartości. Dalej nie wiem czy na zimno dawać luzem czy w skarpecie ale jeszcze jest na to czas. Wg. kalkulatora dla nasycenia vol 2 przy 20l piwa w 18°C powinienem dodać ~90g glukozy, z racji, że używam 6kg słodu liczę, że może wyjdzie więcej piwa niż 20l. Nie wiem jeszcze kiedy dodać chmielu na zimno, ile dni przed końcem cichej? I ile w ogóle przeznaczyć na cichą?

 

edit : jednak chmielenie do poprawy, trochę poczytałem i chcę dodać na zimno 100g, poza tym chyba za mało na goryczkę żeby uzyskać jakieś ~60-65IBU

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Czy nie za mało te 20g na goryczkę?

Kalkulator prawdę Ci powie :)

 

 

 


Dalej nie wiem czy na zimno dawać luzem czy w skarpecie ale jeszcze jest na to czas.

Zdecydowanie luzem - skarpeta obniży skuteczność.

 

 

 


Nie wiem jeszcze kiedy dodać chmielu na zimno, ile dni przed końcem cichej? I ile w ogóle przeznaczyć na cichą?

100g+, na ostatnie 3-4 dni. Może pojawić się zmętnienie (warto zapoznać się z klarowaniem żelatyną albo je olać, jeśli nieprzeszkadza).

 

Trochę mało chmielu na smak jak na moje oko - skoro nie chłodzisz, to możesz sypnąć po dawce w 15, 5 i np. 0. Może dodać tego Simcoe na 5'? Z resztą - to kwestia indywidualna, co powiwar, to inna rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o chłodnicę do chłodzenia po gotowaniu czy o lodówkę do fermentacji? Niestety chłodnica zanurzeniowa na pierwszą warkę odpada bo to jednak dodatkowe 150zł, bez których też można uwarzyć piwo. Co do lodówki to 15 minut roboty więc jak trzeba to zrobię, póki co wychodzi na to, że trzeba będzie bo zszedłem do 18 stopni, teraz próbuję co się dzieje na strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, bez chłodnicy też uwarzysz dobre IPA, niczym się nie przejmuj. Przesuń wtedy chmielenie o 5 minut do przodu. Ja mam 3 chłodnice i czasami zimą chłodzę warkę w garażu, tak zupełnie dla jaj. Lodówka do fermentacji też jest zupełnie nie potrzebna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce robić sensowne piwo, to bez chłodnicy się nie obejdzie.

Można sobie poradzić bez problemu na początku, nie przesadzaj - jest trudniej po prostu trudniej. Oczywiście trzeba wziąć jakąś poprawkę na chmielenie (jak napisał Scooby).

Poza tym można wtedy pokombinować z np. chmieleniem whirlpoolowym + hop stand - na przerwach i tak tę chłodnicę musiałbyś "wyłączyć" :)

 

Ehh, na strychu jest 13 stopni na ten moment, w nocy pewnie schodzi niżej. Więc albo 18 stopni albo ~13 albo muszę coś zbudować do chłodzenia/grzania.

Dla US-05 13C w otoczeniu to idealna temperatura - akurat w wiadrze będziesz miał z 15-16C. Okryj kocem fermentor i po sprawie.

 

Ja ostatnio przesadziłem, bo wstawiłem wiadro na tych drożdżach do garażu, gdzie termometr pokazywał 10C - fermentować fermentowały, ale dosyć ospale. Najlepsze jest jednak to, że po fakcie dowiedziałem się, że termometr mi przekłamywał o 2,5C! W garażu było ok. 7,5C :D Pancerne są te drożdże :) Efekt? Diacetyl w piwie.

 

Przestań się tak wszystkim przejmować i zacznij warzyć - inaczej nigdy tego piwa nie zrobisz :D

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie chcę odwalić kaszanki bo prawdopodobnie piwo będzie wykorzystywane do oceny organoleptycznej przez moją promotor i inne szychy w ramach czyjejś pracy inżynierskiej a już jej zapowiedziałem, że zrobię to piwo :) W takim razie poobserwuję jeszcze jakie są wahania temperatury na tym strychu i jeśli znacznie nie odbiegają od tych 13 stopni to jeden problem z głowy mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że da się uwarzyć bez chłodnicy, pewnie że to będzie piwo conajmniej na poziomie jakości piw z browarów rzemieślniczych, nie przejmuj się Udaar tylko warz.

Browary rzemieślnicze robią 2-godzinne whirpoole po gotowaniu a potem zejdzie im godzina-2 żeby całą warkę przelać przez chłodnicę płytkową. Jak Udaar wystawi gar na balkon to po 2 godzinach warka będzire zimna także tym bym się najmniej przejmował.
Warz, Udar, warz! :D 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.