Skocz do zawartości

Milk Stout - pierwsze zacieranie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chciałbym zasięgnąć porady, u bardziej doświadczonych.

Planuję zrobić swoją pierwszą warkę z zacieraniem, wybrałem sobie gotowy zestaw słodów, wybór padł na milk stouta.

Zestaw jest na 10 litrów:

- Strzegom słód pale ale - 1,5 kg

- Strzegom słód pilzneński - 0,5 kg

- Strzegom jęczmień prażony - 0,15 kg

- Strzegom słód czekoladowy ciemny- 0,2 kg

- Strzegom słód barwiący - 0,15

- płatki owsiane błyskawiczne - 0,2kg

- laktoza - 0,25 kg

- Chmiel goryczkowy Pilgrim (UK) - 20g

 

Kupiłbym dwa takie i zrobił 20 litrów, tylko tu zaczyna się problem, czy wystarczy mi do zatarcia tego 16 litrowy garnek? Maksymalnie takim dysponuję.

 

Kolejne pytanie, to czy będą do tego się nadawać drożdże gozdawy Pure Ale Yeast 7? Takimi dysponuję, więc nie musiałbym nic kombinować, ponadto za jakiś tydzień mógłbym zebrać gęstwę, a warzenie stouta zacznę warzyć za około 2 tygodnie.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 16l garnku to trudna sprawa, może kup 2 kg słodu pale ale, od 500g do 1000g słodów palonych (500g na 10l to całkiem sporo), paczkę 500g płatków i 500g laktozy, zatrzyj w garnku i dodaj ekstrakt słodowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też brałem pod uwagę taką opcję, żeby zatrzeć część, tak jak napisałeś powyżej i dodać do tego ekstrakt.

 

W sumie to miałem też w pierwszym poście to napisać czy nie byłoby to lepszym rozwiązaniem. heh. Tak się składa, że mam ciemny ekstrakt słodowy z browpolu, więc chyba się nada?

 

co do garnka to niestety na razie taki musi zostać, na przyszłość mam plan zakupić sobie jakiś około 30 litrów, ale to jak napisałem, późniejszy plan, ten na razie musi starczyć.

 

edit.

 

To mam jeszcze jedno pytanie, żeby już nie zakładać nowego tematu. Ile mógłbym zrobić litrów w takim 16 litrowym garnku z zacieraniem, żeby nie dodawać np ekstraktów itp? Może póki mam ten garnek, to właśnie zrobię tylko z zacieraniem i tyle np 10 litrów piwka. Co radzicie?

Edytowane przez mateuszkozak34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sam zaczynałem warzyć to też miałem mały garnek ~18L, 20L piwo robiłem spokojnie. Wystarczy, że normalnie zatrzesz w tej 16L, przefiltrujesz, wysłodzisz i zapełnisz 16L, reszte dasz do innego mniejszego garnka i nachmielisz proporcjonalnie mniej albo normalnie do większego całość chmielu i laktozy, jak baling się nie zgodzi to możesz rozcieńczyć albo nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.