Skocz do zawartości

Monachijskie Jasne (Munich Helles)


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że na tym piwie niejeden wyjadacz może się potknąć. Ten styl wymaga chyba idealnego balansu między słodem a chmielem i nie wybacza fermentacji i leżakowania w innych temperaturach, niż zalecane. Po pierwsze mało kto ma takie warunki do fermentacji, a po drugie sam zasyp chyba też nie jest taki oczywisty. Pilzeński, carapils, a może szczypta wiedeńskiego i zakwaszającego? Zacierane z dekokcją czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jas uwarzylem taki Helles zeszlej zimy, byl dobry:

 

4 kg Pilsen

0.34 kg Munich

0.34 kg Vienna

0.22 kg Cara-Pils Dextrine Malt

 

30 g Hallertau Hersbrucker 4.75% AA 60 min

8 g Hallertau Hersbrucker 4.75% AA 5 min

 

Saflager W 34/70

Helles jest piwem o sredniej slodowosci, niskiej goryczki i bardzo niskim poziome chmielu aromatycznego. Ja uzylem ok 8 g (0.25 oz.) na 5 min ale mozesz tez wcale nie uzyc chmielu aromatycznego, tylko goryczkowy na 60 min.

 

Innymi slowy Helles to sa "sikacze", tyle ze dobre sikacze (o ile takie lubisz).

 

Chyba najbardziej popularnym Helles na swiecie (chociasz nie najlepszym) jest Löwenbräu, wiec jezeli to piwo piles, to wiesz mniej wiecej jak Helles powinno smakowac.

 

Lowenbrau.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze charakterystykę piwa według European Beer Star:

kolor: słomkowy do złotego

goryczka: nie dominuje

treściwość: średnia, słodowa, często z minimalnie wyczuwalnym aromatem siarkowym wytwarzanym przez drożdże

chmiel: niektóre piwa mogą zawierać w smaku intensywny chmiel, jednakże jest on zawsze zrównoważony słodem, by zachować typowe cechy gatunku

karmel: brak

estry: brak

dwuacetyl: brak

ekstrakt: 11-12%

ekstrakt pozorny: 2-3%

alkohol: 3,7-4,1% wagowo, 4,6-5,1% objętościowo

goryczka: 16-25 EBC (Pilznery: 25-50 EBC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie różne receptury:

 

Niemiecka na 20l

 

- 4,3kg pilzneński

- 42 g chmiel aromatyczny

 

gotowanie 90 min po 10 minutach wrzucić chmiel.

 

goryczka 20 EBU

------------

Holenderska na 10l

 

- 1,6kg pilzneński

- 0,4kg pszeniczny

- 13g słód aromatyczny? (aromamout) (50EBC)

- 20g Hallertau na 60 min

- 7g Hallertau na 10 min

 

goryczka 24 EBU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Spróbowałem komercyjnego hellesa - Leikeim Kellerbier (z Almy), bardzo mi smakował, taka piwna oranżadka. Chmiel zupełnie nieobecny, jak w weizenie. Już widzę, że mojego hellesa przegoryczkowałem.... Ale to nic, uwarzę jeszcze jednego albo dwa, to będzie mój ulubiony lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem komercyjnego hellesa - Leikeim Kellerbier (z Almy), bardzo mi smakował, taka piwna oranżadka. Chmiel zupełnie nieobecny, jak w weizenie. Już widzę, że mojego hellesa przegoryczkowałem.... Ale to nic, uwarzę jeszcze jednego albo dwa, to będzie mój ulubiony lager.

Helles jest chmielony, tylko nie tak mocno jak pils. Myślę, że nachmielenie odpowiada polskim standardom.

Zgadzam się z darko, ze keller, to nie helles. Keller to zwickl, w Bambergu może być też zwany ungespundetes, choć to trochę naciągane, bo tam to i nawet ten helles może być ungespundetes. If you now what I mean.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeh, dla mnie Helles to po prostu europejski odpowiednik lagera amerykańskiego - innymi słowy sikacz. Co nie znaczy że sikacze są takie złe, zwłaszcza w bardzo ciepłą pogodę :smilies:

 

 

 

PS. Zauważ, jak harakterystyki Helles i Standart American Lager są do siebie podobne. Używaja tych samych chmieli, podobne IBU?s etc: http://www.bjcp.org/2008styles/style01.php#1d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keller to takie ichnie piwo domowe. Mönchshof Kellerbier z browaru Kulmbach smakował jak moje domowe ze słodu monachijskiego. Nawet moja żona potwierdziła, że tak samo niedobre :smilies:.

To prawda to nie jest wybitny przedstawiciel gatunku. Dla mnie keller to jeden z moich ulubionych stylów. A to, że smakuje jak domowe, to moim zdaniem komplement.

 

Porównywanie hellesa z american ligth lager to jest bluźnierstwo. Do hellesa nikt nie dodałby kukurydzy, czy ryżu, bo by mu prawica uschła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keller to takie ichnie piwo domowe. Mönchshof Kellerbier z browaru Kulmbach smakował jak moje domowe ze słodu monachijskiego. Nawet moja żona potwierdziła' date=' że tak samo niedobre :smilies:.[/quote']

To prawda to nie jest wybitny przedstawiciel gatunku. Dla mnie keller to jeden z moich ulubionych stylów. A to, że smakuje jak domowe, to moim zdaniem komplement.

 

Porównywanie hellesa z american ligth lager to jest bluźnierstwo. Do hellesa nikt nie dodałby kukurydzy, czy ryżu, bo by mu prawica uschła.

KOPYR przekonałeś mnie w przyszłym tygodniu coś na wzór hellsa spróbuję uwarzyć. Oczywiście bez kukurydzy i ryżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że są to piwa warzone sposobem domowym czy "wiejskim", leżakowane w niskich temperaturach często pod ciśnieniem atmosferycznym. Przeznaczone do picia na co dzień. Tak więc mogą należeć do Munich Helles jak i Munich Dunkel, choć BJCP klasyfikuje je w kategorii 23.Speciality Beer

 

edit: Jestem chyba w błędzie. Klasyfikacja Brewers Association opisuje ten styl jako niefiltrowany Alt i Koelsh: http://www.beertown.org/education/pdf/BA_Beer_Style_2009.pdf

Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że są to piwa warzone sposobem domowym czy "wiejskim", leżakowane w niskich temperaturach często pod ciśnieniem atmosferycznym. Przeznaczone do picia na co dzień. Tak więc mogą należeć do Munich Helles jak i Munich Dunkel, choć BJCP klasyfikuje je w kategorii 23.Speciality Beer

Tu możesz mieć rację. To jest bardziej wersja niefiltrowana i nisko nasycona CO2 niż konkretny styl. Chociaż nie do końca, bo to by się tyczyło bardziej ungespundetes. Teoretycznie każde bawarskie, czy raczej frankońskie, piwo może być ungespundetes, czyli serwowane z beczki bez podawania CO2, niefiltrowane - tzw. odszpuntowaniec.

Natomiast kellera bym określił jako coś pomiędzy hellesem, a maerzenem, przy czym keller musi być niefiltrowany. Kiedyś były to tylko piwa beczkowe, obecnie są też butelkowe. Jest podobnie jak helles delikatnie chmielony, ale od niego ciemniejszy - bursztynowy, ciemnomiodowy. Płytko odfermentowany, przez co akcenty słodowe bardzo wyraźne. To są moje odczucia wobec tego stylu.

 

edit: Jestem chyba w błędzie. Klasyfikacja Brewers Association opisuje ten styl jako niefiltrowany Alt i Koelsh: http://www.beertown.org/education/pdf/BA_Beer_Style_2009.pdf

To jest jakaś bzdura. Keller i zwickl powszechnie występują w Bawarii, a alta, o koelschu nie wspominając, się tam nie uświadczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kilkanaście dni temu uwarzyłem Monachijskie Jasne lecz OG wyszło za wysokie.

Nie pamiętam ile to było (nie zapisałem) ale po wyliczeniu wyszło,że powinienem dolać 2 L wody aby piwo mieściło się w stylu.

Niestety zapomniałem tej wody dolać. Dzisiaj chciałem przelać na cichą i przypomniałem sobie o tej wodzie.

 

Pytanie jest takie:

czy dolewając teraz te 2 L wody nie spowoduję że piwo będzie smakowało jak popłuczyny?? :smilies:

Będzie ono jeszcze stać na cichej około 3 tygodnie więc może nie będzie tragedii.

 

Co Wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Zadawałem podobne pytanie tutaj:

http://www.piwo.org/forum/p34792-05-01-2010-08-04-16.html#p34792

 

ale sie nie doczekałem odpowiedzi :)

@bielok A czy dolałeś tej wody ??

 

 

@Belzebub Nie chodziło mi o to żeby piwo było na upały :)

Co do ułożenia się smaków to bym się z Tobą zgodził :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.