Skocz do zawartości

Sugestie, pomysły i zmiany dotyczące forum. Luźna dyskusja.


hopek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak będzie tak jak piszesz to forum zmieni się w to co dzieje się właśnie z wino.org

Trwa testowanie, bądź cierpliwy, wiele, a nawet bardzo wiele ;) się zmieni.

A wino.org zdycha bo tam to dopiero jest burdel z moderacją, która się kłóci między sobą. I tam strach zakładać nowy temat, u nas od tego mamy kołyskę.

Też nad tym pracujemy, aktualnie na nowych, testowanych forach, kłótni nie ma, więc jest sukces. A tematu nigdy strach zakładać, masz coś fajnego dawaj.

 

Nie jestem natomiast zdania, że piwo.org nie przedstawia wiedzy zaawansowanej i trzeba uciekać się do literatury, albo co gorsza migrować zagranicę-tak, jakby tam odkryli świętego Graal'a; milion razy wchodziłem na te różne fora zagramaniczne i wcale ani tam wiedzy, ani doświadczenia, poza tym na piwo.org zawiązują się znajomości, rodzą się wymiany i z tego czerpiemy największą frajdę (sama idea depozytu). Do literatury zaś można sięgać, po to żeby się dokształcać, bo tego nigdy za wiele, ale skupiwszy się na samej literaturze, gdzie jednak prym wiedzie teoria, to nie jest kontakt z praktyką i z żywym człowiekiem. I teraz rzeczywiście, tu jest pies pogrzebany, że literatury polskiej w temacie piwowarstwa brak, zwłaszcza literatury współczesnej, a nie każdy musi znać parę języków, więc automatycznie jest odcięty od światowych pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może forum obciąć tylko do działu kołyski?

 

Podstawy oraz średnio zaawansowaną wiedzę można zdobyć za darmo z forum, można dzięku temu robić dobre piwa. Jeśli chce się coś więcej, trzeba to samemu zdobyć.

 

Ciężko wymagać od forumowiczów tego, że nie dzielą się na każde zawołanie/pytanie zaawansowaną wiedzą. Jeśli ktoś taką posiada to nie z forów tylko właśnie z literatury (studia, wykłady) + długie godziny warzenia, własnego testowania, porównania, analizowania. Po takiej cieżkiej pracy można tu i ówdzie odpowiedzieć ale czasem nie sposób zawrzeć sensownej krótkiej odpowiedzi bo temat jest często bardziej szeroki niż się pytającemu wydaje a klepania posta typu "epopja" jest już wymagające czasowo.

 

Od czasu do czasu pojawiają się posty choćby wogosza, codera, dori, czy dagome (jest też sporo arch postów na browar.biz - choćby czesa) i widać że płynie z nich ogromna wiedza poparta ogromnym doświadczeniem. To zdobywa się latami. Dlatego jeśli ktoś szuka zaawansowanej wiedzy niech sam na nią zapracuje. Tak będzie zresztą szybciej.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie trzeba zrobić coś, żeby skłonić, zachęcić.. zmusić(?) nowych forumowiczów do rozpoczynania zabawy w warzenie od wizyty w WIKI. Masa nowych zadaje pytania, które świadczą o tym, że ani przez moment nie próbowali się dokształcić. Od razu zakładają nowe tematy, nawet przez chwilę nie starają się sprawdzić, czy odpowiedzi na ich pytania już nie padły. Tu jest problem, głównie z tego powodu bałagan się robi. Padł chyba kiedyś pomysł, żeby nowo rejestrujący się nie miał prawa do zadawania pytań, przez tydzień załóżmy. Jest to jakieś rozwiązanie. Rejestruje się, chce zadać pytanie, a nie może. Co robi? Jest zmuszony do znalezienia odpowiedzi samemu.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że jakoś trzeba nakłonić (bo zmusić się nie da) ludzi do przejrzenia WIKI. Może informacja wielkimi czerwonymi literami tuż po rejestracji, że odpowiedź na 99% pytań nowicjuszy tam jest. Może lepsze wyeksponowanie tego działu. Może w mailu potwierdzającym rejestrację wyeksponowany tekst, że odpowiedzi na typowe pytania zostały opracowane i link do WIKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś pomysł na rozwiązanie moim zdaniem upierdliwych tematów typu "Moja pierwsza warka proszę o pomoc w recepturze na AIPA"?

 

Sporo ludzi teraz nie mając praktycznie żadnego doświadczenia (ba! pierwsza warka przed nim!) zakłada nowy temat by dopracować swoją pierwszą recepturę pierwszej warki! Przecież to jaki absurd.

 

Ja tego nie pamiętam, bo na forum jest od 10 miesięcy, ale przecież to że FAH był kiedyś najpopularniejszą recepturą o czymś świadczy, prawda? Jeden słód, dwa chmiele, podstawowe drożdże i prosty schemat zacierania. To jest przedszkole, który każdy początkujący powinien przejść z wielu powodów!!! Na AIPA, RISa itd. przyjdzie pora!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiś pomysł na rozwiązanie moim zdaniem upierdliwych tematów typu "Moja pierwsza warka proszę o pomoc w recepturze na AIPA"?

 

Sporo ludzi teraz nie mając praktycznie żadnego doświadczenia (ba! pierwsza warka przed nim!) zakłada nowy temat by dopracować swoją pierwszą recepturę pierwszej warki! Przecież to jaki absurd.

 

Ja tego nie pamiętam, bo na forum jest od 10 miesięcy, ale przecież to że FAH był kiedyś najpopularniejszą recepturą o czymś świadczy, prawda? Jeden słód, dwa chmiele, podstawowe drożdże i prosty schemat zacierania. To jest przedszkole, który każdy początkujący powinien przejść z wielu powodów!!! Na AIPA, RISa itd. przyjdzie pora!

No tu już ociupinkę przesadzasz. Nikt nie będzie narzucał innym co mają warzyć.

 

Problem można rozwiązać integrując receptury na poszczególne style w ramach jednego wątku jak zaproponowano w pierwszym poście tego wątku. Wtedy nie ma mnożeniu wątków o AIPA, tylko jeden który może być kopalnią pomysłów na recepturę.

 

 

Ciekawe jak zmieni się Wasze zdanie gdy dojdzie (oby nie) do tego, że na forum będą np 2-3 nowe posty dziennie.

Po co wtedy będziecie tu zaglądać?

Chyba lepiej mniej postów, ale sensownych i rzeczowych niż w kółko przerabiać bulkadełko i zakończenie fermentacji. Na serio cię bawi czytanie codziennie o tym samym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że jakoś trzeba nakłonić (bo zmusić się nie da) ludzi do przejrzenia WIKI.

Stare dobre czasy kiedy żeby założyć konto na polishtrackerze trzeba było poprawnie przejść test złożony z kilku losowo wybranych pytań ze znajomości faq, regulaminu etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Chyba lepiej mniej postów, ale sensownych i rzeczowych niż w kółko przerabiać bulkadełko i zakończenie fermentacji. Na serio cię bawi czytanie codziennie o tym samym?

Nie, nie bawi ale o tym niżej.
...A myślisz, że teraz wszystkich fascynuje odsiewane "plew od ziarna"?

Oczywiście oboje macie rację ale zapewne młodzi najczęściej czytają właśnie "takie" posty.

Ja klikam na nowa zawartość i wybieram co mnie interesuje, no chyba że sam czegoś szukam to szperam. Później klikam Oznacz forum jako przeczytane i znów czysta karta ;)

Edytowane przez Erikos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja klikam na nowa zawartość i wybieram co mnie interesuje,

no widzisz i tu już są różnice, ja czytam każdy nowy post (przynajmniej przeglądam).

Posty "śmieciowe" są więc dużym problemem. Nie narzekam z tego powodu jednak to nie znaczy, że problemem to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.