Skocz do zawartości

Sugestie, pomysły i zmiany dotyczące forum. Luźna dyskusja.


hopek

Rekomendowane odpowiedzi

[...]bo forum nie ma moderatora, admina z prawdziwego zdarzenia. Latam po forach różnych tematyk i takiej kołomyji jak tutaj nie widziałem. Proste uporządkowanie w stylu:

piaskownica - właśnie dla takiego bałaganu, gdzie po raz setny pada pytanie o bulkadełko, kto chce wchodzi i pomaga, kto nie chce nie traci czasu;

wsparcie piwowarskie - mocne moderowanie, usuwanie duplikatów, restrykcyjne postępowanie. To pozwoli na stężenie wiedzy jaką się dzielimy bez powtórzeń po raz setny tego samego. Bo rozdział wsparcie piwowarskie nie różni się niczym od piaskownicy.

artykuły i opracowania - jako tako działa bo kto ma jakiś artykuł, coś opracuje to wrzuca - to dobry filtr, nie masz konkretnej wiedzy, nie tworzysz tematu.

receptury - powinno być takie jak podrozdział o szczepach drożdży: jeden temat dla AIPY, jeden dla RISa, jeden dla white ipa, itd, a nie 15 dla każdego stylu bo jeden użył Columbusa, drugi Tomahawka, a trzeci Zeusa na goryczkę i mamy 3 tematy bo każdy chce mieć swój na swoją wyjątkową recepturę. Ginie to później w 23 stronie i ktoś kto chce poczytać w jednym uporządkowanym wątku jak ludzie robią dany styl, trafi na 3 tematy zamiast wspomnianych 15.

 

Tak jak tutaj, temat powinien się skończyć na 2 stronie, z pierwszej powinni dostać ostrzeżenia, w tym również ja, ale nie dostanę bo musiałby dostać co drugi w tym wątku za te offtopy.

Edytowane przez elroy
Dyskusja wydzielona. Zapraszam do zabrania głosu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

joker0skater - biorę sobie Twoje uwagi do serca. Trzeba zwiększyć skład obsługi, bo niestety nie wyrabiam ostatnio ze wszystkim.

W tym tygodniu czeka nas jeszcze chwilowe wyłączenie serwisu na czas upgrade softu i zaraz po tym zabieramy się za wiosenne porządki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wsparcie piwowarskie - mocne moderowanie, usuwanie duplikatów, restrykcyjne postępowanie. To pozwoli na stężenie wiedzy jaką się dzielimy bez powtórzeń po raz setny tego samego. Bo rozdział wsparcie piwowarskie nie różni się niczym od piaskownicy....
Bzdura. Mam nadzieję, że elroy chce "żywego" forum nie encyklopedii.

Jak będzie tak jak piszesz to forum zmieni się w to co dzieje się właśnie z wino.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie dział wsparcie piwowarskie. Kiedyś z niego można się było dużo rzeczy dowiedzieć, dzisiaj tak jak ktoś napisał jest to w dużej części powtórzenie z piaskownicy, ludzie z konkretnymi problemami a nie rozwijanie wiedzy i nowych technik piwowarskich.

A wino.org zdycha bo tam to dopiero jest burdel z moderacją, która się kłóci między sobą. I tam strach zakładać nowy temat, u nas od tego mamy kołyskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z grubsza tak samo jak jacer.

 

Też trochę moderowałem i jak się nie pilnuje pewnych spraw, to łatwo doprowadzić do mocnego zjazdu poziomu merytorycznego. Ludzie z wiedzą i doświadczeniem niekoniecznie będą zainteresowane forum gdzie 99% tematów to wałkowanie podstaw opisanych na wiki. Część z nich może uznać że to forum nie dla nich i sobie odpuścić, co jeszcze pogarsza sprawę bo przesuwa środek ciężkości w złą stronę. Odzyskanie userów o wysokiej jakości to zadanie piekielnie trudne, często wręcz niemożliwe. Można niby powiedzieć "nie interesują cię takie tematy to ich nie czytaj", ale to nie działa w praktyce, bo na ogół nie wiesz co siedzi w wątku dopóki tam nie zaglądniesz.

 

Nie do końca się zgodzę że forum nie ma moderatora ani admina, ale ekipę moderatorów trzeba koniecznie wzmocnić i wyznaczyć jasne granice. To co opisał joker0skater brzmi bardzo sensownie. To forum jest duże i ma bardzo duży rozstrzał w poziomie userów: od ludzi poświęcających na piwowarstwo kawał życia, po... tych drugich. Jak zaczniemy tracić tych pierwszych, to dupa zbita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo,

 

cała sprawa rozbija się do kwestii kształcenia nowych uczni. Są dwie szkoły, trzymanie krótko, wymaganie, samokształcenie lub głaskanie po główce, powtarzanie w kółko podstaw, niewymaganie.

 

Sorry, ale należę do starej szkoły gdzie od ucznia należy wymagać, a przede wszystkim nacisk ma być położony na samokształcenie.

 

Ja z grubsza tak samo jak jacer.

 

Też trochę moderowałem i jak się nie pilnuje pewnych spraw, to łatwo doprowadzić do mocnego zjazdu poziomu merytorycznego. Ludzie z wiedzą i doświadczeniem niekoniecznie będą zainteresowane forum gdzie 99% tematów to wałkowanie podstaw opisanych na wiki. Część z nich może uznać że to forum nie dla nich i sobie odpuścić, co jeszcze pogarsza sprawę bo przesuwa środek ciężkości w złą stronę. Odzyskanie userów o wysokiej jakości to zadanie piekielnie trudne, często wręcz niemożliwe. Można niby powiedzieć "nie interesują cię takie tematy to ich nie czytaj", ale to nie działa w praktyce, bo na ogół nie wiesz co siedzi w wątku dopóki tam nie zaglądniesz.

 

Nie do końca się zgodzę że forum nie ma moderatora ani admina, ale ekipę moderatorów trzeba koniecznie wzmocnić i wyznaczyć jasne granice. To co opisał joker0skater brzmi bardzo sensownie. To forum jest duże i ma bardzo duży rozstrzał w poziomie userów: od ludzi poświęcających na piwowarstwo kawał życia, po... tych drugich. Jak zaczniemy tracić tych pierwszych, to dupa zbita.

 

 

I ja też mam tak jak jacer ;) dlatego w innej dziedzinie, gdzie moderowałem długo takie duże forum przeniosłem się na zupełnie kameralne (już bez moderacji i wgl, chodzi mi o same uczestnictwo w życiu forum), mam poziom taki jaki chcę, mogę pogadać spokojnie z ludźmi, pojawiają się offtopy, ale każdy wie po co tam jest i wszyscy są zadowoleni. Jak ktoś świruje to łatwo kogoś szybko ustawić, bo zdecydowana większość podchodzi poważnie do tematu.

 

Ale teraz pojawia się jedno "ale".

 

Piwo.org to nie jest forum kameralne, to jest duże forum, z otwartą rejestracją, gdzie każdy może założyć konto i pisać. Przekrój użytkowników forum jest taki, że są ludzie tacy jak jacer (już pociągnę ten przykład do końca posta) czy inni, których ten temat tylko wkurza, są ludzie, którzy takie tematy zakładają, ale są też ludzie, którzy miło i kulturalnie odpowiadają na takie tematy, bo może czują moralną powinność pomocy i czerpią z tego radość. I wydaje mi się, że póki te 2 ostatnie grupy istnieją i się równoważą w miarę to taki dział jak piaskownica piwowarska można spokojnie im zostawić, a ludzie, których takie rzeczy irytują będą ten dział omijać, proste i logiczne dla mnie. Nie interesuje mnie na forum koszykarskim liga polska, bo wolę NBA, to nie wchodzę tam i nie wrzucam, że Trefl/Stelmet/Siarka/Jezioro czy inna drużyna ssie, bo Golden State wymiata. Toć to jest bez sensu. To jest tylko jeden dział z wielu, który można omijać jeśli się nim nie interesuje. Użytkownicy merytorycznie sprawniejsi, że tak to ujmę i niechcący mieć do czynienia z tym działem nie będą tam wchodzić i tyle. Tutaj powstaje tylko wyzwanie, żeby takie tematy trzymać wtedy tylko w piaskownicy i nie pozwolić na rozprzestrzenianie się na całe forum. I myślę, że powinno być ok. W momencie kiedy skończą się ludzie gotowi odpowiadać na takie pytania, skończą się też ludzie, którzy będą je zadawać. A czytając wypowiedzi niektórych to mam wrażenie, że by chcieli wprowadzić testy wstępne przy rejestracji na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale chodzi o to żeby ten porządek zacząć zrobić. Ten wątek nie jest w Piaskownicy, a powinien.

Wiadomo że nad całym forum zapanować się nie da. Zresztą wprowadzenie zbyt sztywnych reguł też nikomu służyć nie będzie. Chodzi o to, żeby bajzel nie rozlewał się wszędzie.

 

Mocna moderacja powinna być wprowadzona na przykład na Ostrym dyżurze. Albo w dziale z opisami chmieli i drożdży - jak widzę tam kolejne posty w stylu "nic nie wiem o tym chmielu, ale kupiłem i za dwa tygodnie będę go używał", to mnie trafia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wie bo rzadko kto pisze w tych działach, ludzie wolą tłuc o dupie Maryny i bulgotrurkach.

Zadałem temat w drożdżach do pszenicznego i dupa,nikt nie napisał, czasem się zastanawiam,czy w ogóle cokolwiek tu pisać,jeżeli niczego konkretnego dowiedzieć się nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo.org to nie jest forum kameralne, to jest duże forum, z otwartą rejestracją, gdzie każdy może założyć konto i pisać.

Od tego są Facebook i YouTube.

 

I wydaje mi się, że póki te 2 ostatnie grupy istnieją i się równoważą w miarę

To trochę inaczej działa. Ogólnie podzielone na dwa etapy:

1. Forum mi pomogło, to i ja pomogę forum.

2. Ręce opadają, znowu następny przelał piwo na cichą i nie wie czy dofermentowało.

 

Użytkownicy merytorycznie sprawniejsi, że tak to ujmę i niechcący mieć do czynienia z tym działem nie będą tam wchodzić i tyle.

Jak użytkownicy piszący merytorycznie przestaną się udzielać, to kto będzie odpowiadał?

 

W momencie kiedy skończą się ludzie gotowi odpowiadać na takie pytania, skończą się też ludzie, którzy będą je zadawać.

Odpowiadać merytorycznie i sensownie czy "wydaje mi się, że"?

 

Moim skromnym zdaniem, problem leży gdzie indziej. Część użytkowników zauważyła, że wiele osób jest skorych do pomocy na tym forum i doszli do wniosku, że po co mają szukać jak zaraz ktoś im to napisze pod postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poofftopuję :)

Jestem już na tym forum trochę i zauważyłem że w ciągu tego czasu zmieniło ono charakter z merytorycznego na taki jakby to nazwać "społeczny", wiedzy jest sporo ale tylko na poziomie podstawowym, jak ktoś zapyta dlaczego drożdże nie ruszają albo w jakiej temp. ruszą, to dostanie od razu odpowiedź, na poziomie średnio-zaawansowanym albo zaawansowanym jest jej b. mało, co dobrze widać chociażby po tematach stricte technicznych jak dział drożdże/chmiel.

Dlaczego tak jest, nie wiem.

Obecnie forum ma funkcję głównie spajającą środowisko piwowarskie, można pogadać o niczym, zorganizować jakieś spotkanie, podyskutować o czyichś zapiskach i pomóc początkującym, czy jest to złe, też nie do końca bo to także jest potrzebne.

Moderacja oczywiście mogłaby być mocniejsza ale na tym forum podoba mi się głównie że pomimo tego że jest mała, jest kultura wypowiedzi i z przyjemnością się tu zagląda, jak się przesadzi to będzie strach coś napisać bo: nie w temacie/nie w tym dziale/itp. :)

 

edit:

Chociaż z drugiej strony tematy techniczne(chmiel/szczepy) to rzeczywiście można by wymoderować aby były w nich tylko opinie od osób które użyły danego szczepu/odmiany chmielu i chcą się podzielić spostrzeżeniami, bo to czy coś rusza czy nie to raczej inny dział :)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poziomie średnio-zaawansowanym albo zaawansowanym jest jej b. mało, co dobrze widać chociażby po tematach stricte technicznych jak dział drożdże/chmiel.

Dlaczego tak jest, nie wiem.

 

odpływ z forum ludzi, którzy tworzyli piwowarstwo domowe 10 lat przed nami do własnych biznesów - reszcie, która została nie chce się udzielać w średnio-zaawansowanych wątkach bo mimo wszystko jak się poszuka to się znajdzie u nas lub za granicą

ps. sporo tej wiedzy można wyłowić z wątków zapisków piwowarskich starej gwardii (coder, dori) nie tylko na piwo.org ale również na browar.biz - jednakże czytanie takiego wątku na x-dziesiąt stron to zadanie dla ludzi o odpowiednim charakterze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpływ z forum ludzi, którzy tworzyli piwowarstwo domowe 10 lat przed nami do własnych biznesów

Też trochę prawdy, sporo osób z forum już zarabia albo planuje zarabiać na piwie, jak ktoś ma konkretne patenty/spostrzeżenia/receptury/pomysły to może nie chcieć się dzielić tym z potencjalną konkurencją.

ps. sporo tej wiedzy można wyłowić z wątków zapisków piwowarskich starej gwardii (coder, dori) nie tylko na piwo.org ale również na browar.biz - jednakże czytanie takiego wątku na x-dziesiąt stron to zadanie dla ludzi o odpowiednim charakterze :)

No właśnie, wg mnie sporo więcej wiedzy jest w wątkach sprzed nawet 5 lat niż obecnych :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem wynika to też z tego że na trudne pytania, dostaje się odpowiedzi od ludzi nie posiadającej aż takiej wiedzy, wątek się zaśmieca i nie dostaje się odpowiedzi na pytanie.

np. (przykład z czapy)

"Jak stosunek beta kwasów do alfakwasów wpływa na goryczkę chmielową, i czy gorycz z utlenionych izo beta kwasów jest mniej przyjemna i bardziej zalegająca?"

i pod tym pojawia się odpowiedź w stylu:

"ja zrobiłem piwo z 30g marynki na goryczkę i wyszła dobra, mało zalegająca"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kantor i bart3q dobrze piszecie. Pada pytanie nisko-zaawansowane, o bulkadełko - dziesiątki odpowiedzi, pada pytanie o wpływ kationów magnezu, anionów siarczanów na goryczkę pochodzącą z słodów palonych - mało kto kuma temat, a jak kuma to odpowiedzi często brak. Nie wiem jak Wy uważacie, ale trzeba się zastanowić jak pogodzić jedno i drugie. Faktycznie wertowanie dziesiątek stron tematów przez początkującego może zniechęcić, zwłaszcza, że te tematy jak już ustaliliśmy są nie uporządkowane - niech więc ma taki człowiek możliwość utworzenia nowego tematu, na który na pewno któryś użytkownik się skusi bo dotyczy spraw podstawowych. Z drugiej z kolei strony zależy mi bardzo na kondensowaniu wiedzy. Sam prowadzę prywatne zapiski gdzie prócz parametrów danej warki zapisuję spostrzeżenia w formie suchych danych, np.: "niższa temp. fermentacji - większe poczucie aromatów chmielowych lub słodowych", "wolniejsze wysładzanie - większa wydajność", albo spisuje stwierdzenia innych, często z tego forum wartych zapamiętania, np.: "dłuższe gotowanie prócz zagęszczenia brzeczki powoduje karmelizacje cukrów, przyciemnienie barwy".

 

O wiedzę chodzi przede wszystkim, fora są kopalnią wiedzy, wchodzisz po to by coś się dowiedzieć, sprawą drugorzędną jest nawiązanie piwowarskich znajomości. Trzeba więc dążyć do tego aby ta wiedza i jej poszukiwania były jak najlepszej jakości.

 

Bardzo ważnym jest aby Ci najbardziej doświadczeni dzielili się swoimi spostrzeżeniami, itp. wiadomo z wyjątkiem tych, którzy planują na piwie zarabiać. Dobiłem do 32 warek i piwo.org powoli przestaje być dla mnie kopalnią wiedzy. Szukam lepszych źródeł. Zagraniczne strony, fora, publikacje, książki. Mimo, że forma trudniejsza bo po angielsku, bo nie zna się tych najlepszych portali tak jak naszych polskich, nie zna się użytkowników, itd.

 

Zamiast stworzyć coś konkretnego u siebie zrzeszając pasjonatów na poziomie za równo początkującym jak i zaawansowanym pozwalamy na bałagan dla początkujących i zniechęcenie zaawansowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wiedzę chodzi przede wszystkim, fora są kopalnią wiedzy, wchodzisz po to by coś się dowiedzieć, sprawą drugorzędną jest nawiązanie piwowarskich znajomości.

Właśnie nie do końca, ja poznałem trochę ludzi dzięki piwowarstwu i tę funkcję forum bardzo sobie cenie.

 

Dobiłem do 32 warek i piwo.org powoli przestaje być dla mnie kopalnią wiedzy. Szukam lepszych źródeł. Zagraniczne strony, fora, publikacje, książki.

Mam wrażenie że jest to nieuniknione, jednak fora anglojęzyczne ściągają ludzi z całego świata, dziesiątki (setki?) tysięcy osób, Polska to jednak dużo mniej.

Tak naprawdę widać to po publikacjach książkowych, obecnie chyba nie ma książki po polsku dla zaawansowanego(średnio-zaawansowanego) piwowara, a po angielsku jest tego multum, na dowolnym poziomie.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.