Skocz do zawartości

Problem z drożdżami US-05?


Staszku

Rekomendowane odpowiedzi

a jak się drożdże produkuje w przemyśle?

Dlatego napisałem, że to prawda, ale właśnie dotyczy takich warunków, których u nas nie ma.

Poprawny start będzie u nas szybszy im więcej dasz tlenu na początek.

Za start chyba nie można uznać pierwszej fermentującej komórki, a na pewno w brzecce taka się znajdzie od razu.

 

w mniej natlenionej brzeczce zacznie bulkać szybciej niż w bardziej natlenionej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja alkoholowa ruszyła znacznie wcześniej w mniej natlenionej brzeczce,

Bardzo dobrze napisałeś. I bnp też ma rację.

Dla mnie poprawna fermentacja zaczyna się w momencie 100% opanowania brzeczki przez drożdże.

Bo później są efekty takie jak ThoriN opisałeś.

@bnp - bedąc przekornym napiszę, że tlen nie ma znaczenia dla początku fermentacji. Zawsze znajdzie się jakaś komórka, która zacznie fermentować, niezależnie od tego czy jest tlen czy go nie ma.

To kiedy zaczyna się fermentacja? jak bulka? :D

Czy jak zacznie fermentować 5, 1000, milion, 3,5 miliarda komórek

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem (ok. 18) zadałem US-05, zwykle po kilku godzinach (3-4) robiła mi się ok 5 i lepiej cm czapa drożdżowa, natomiast teraz nic, milimetrowa pianka i to nie na całej powierzchni. Brzeczka napowietrzona standardowo (przelewana z wiadra do wiadra). Oprócz rurki która bulka od czasu do czasu nie widać innych poważnych oznak aktywności drożdży. Brzeczka ok.16 blg, drożdże wydaje się poprawnie uwodnione(ładna czapeczka się zrobiła), temp. ok.20°C.

Jakieś pomysły, doświadczenia?

Będzie git. Nie sugeruj się ruchem w rurce. Jeżeli dobrze napowietrzyłeś brzeczkę, to wystarczy czekać. Owszem, jest to objaw fermentacji, ale jeszcze nie tej, której oczekiwać należy.

Brzeczka dobrze napowietrzona nie powoduje opónienia startu fermentacji (takie opinie gdzieś czytałem) ale powoduje, że fermentacja przebiegać będzie dokładnie tak jak powinna, czyli przy odpowiedniej ilości drożdży. Komórki drożdżowe, jak wszystkie żywe komórki, potrzebują odpowiednich warunków do życia, do rozmnażania, potrzebują energii. Najłatwiej jest im pozyskać energię z tlenu. Czyli oddychają sobie tlenem dopóki jest go wystarczająco dużo, nie pogardzą też w tym czasie cukrami, których w brzeczce nie brakuje. Cały czas się rozmnażają. Fermentując cukry produkują etanol i dwutlenek węgla. To dwutlenek węglą właśnie uchodzić zaczyna przez rurkę. Bulgotanie w rurce jest więc objawem fermentacji, ale to nie znaczy, że to ten etap na który czekamy. To tylko objaw, że niektóre z nich.. chcą być pierwsze.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem (ok. 18) zadałem US-05, zwykle po kilku godzinach (3-4) robiła mi się ok 5 i lepiej cm czapa drożdżowa, natomiast teraz nic, milimetrowa pianka i to nie na całej powierzchni. Brzeczka napowietrzona standardowo (przelewana z wiadra do wiadra). Oprócz rurki która bulka od czasu do czasu nie widać innych poważnych oznak aktywności drożdży. Brzeczka ok.16 blg, drożdże wydaje się poprawnie uwodnione(ładna czapeczka się zrobiła), temp. ok.20°C.

Jakieś pomysły, doświadczenia?

Będzie git. Nie sugeruj się ruchem w rurce. Jeżeli dobrze napowietrzyłeś brzeczkę, to wystarczy czekać. Owszem, jest to objaw fermentacji, ale jeszcze nie tej, której oczekiwać należy.

Brzeczka dobrze napowietrzona nie powoduje opónienia startu fermentacji (takie opinie gdzieś czytałem) ale powoduje, że fermentacja przebiegać będzie dokładnie tak jak powinna, czyli przy odpowiedniej ilości drożdży. Komórki drożdżowe, jak wszystkie żywe komórki, potrzebują odpowiednich warunków do życia, do rozmnażania, potrzebują energii. Najłatwiej jest im pozyskać energię z tlenu. Czyli oddychają sobie tlenem dopóki jest go wystarczająco dużo, nie pogardzą też w tym czasie cukrami, których w brzeczce nie brakuje. Cały czas się rozmnażają. Fermentując cukry produkują etanol i dwutlenek węgla. To dwutlenek węglą właśnie uchodzić zaczyna przez rurkę. Bulgotanie w rurce jest więc objawem fermentacji, ale to nie znaczy, że to ten etap na który czekamy. To tylko objaw, że niektóre z nich.. chcą być pierwsze.

 

ale bajki, bzdety za przeproszeniem

tak gdzieś czytałem :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie mieliście później problemów z nagazowaniem piwa? Pytam, bo u mnie przy BIPA 21 Plato się nie nagazowało i podejrzewam, ze zajechałem drożdże. 2 tyg bużliwej + 2 tyg. cichej + 140 g glukozy i wyszło bardzo ciekawe wino, z posmakiem chmielu i słodyczą od glukozy... :/ Co 10 butelka ze szczątkową, bardzo grubą i wymuszona pianą, któa zaraz znikała. W pozostałych jeszcze gorzej.

Edytowane przez Lhunbleidd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w czwartek będę butelkować. Do tej pory nie miałem problemów z nagazowaniem na US-05. W przypadku tego piwa (IIPA 23 BLG) refermentacja i tak potrwa dłużej niż zwykle, bo będę je jeszcze klarować żelatyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo nie chcę nowego zakładać. Jaką tolerancję na alkohol mają te US-05? Albo może jest gdzieś jakiś spis z tą tolerancją dla różnych szczpów? Poratujcie.

Wg oficjalnych danych Fermentisa tolerancja na alkohol wynosi około 9,3%, tu masz poradnik gdzie są dane dla ich drożdży:

http://www.fermentis.com/brewing/craftbrewing/tips-tricks/

Ja kiedyś zrobiłem miód na US-05 to zjechały do 10,2% a było jeszcze sporo cukrów ale widzę że innym mocniej zeszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.