Skocz do zawartości

DIY komora fermentacyjna


fantasmag0ria

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie myślę nad podobną konstrukcją :)

 

zastanawiałem się nad dwoma płytkami 90W (oznaczenie 12710) umieszczonymi na kawałku blachy z przymocowanymi radiatorami  i wentylatorami z procesorów (dostęp do takich w zasadzie nieograniczonyarrow-10x10.png). 

 

zastanawiam się czy jestem w stanie osiągnąć za pomocą dwóch płytek w takiej pseudo lodówce temperaturę dla lagerów?

 

czy za sterownik temperatury może robić takie coś? http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Digital-LCD-Temperature-Regulator-Controller-PCB-Board-Thermostat-Sensor-/231115274762

 

czy wentylatory na radiatorach wewnątrz takiej skrzynki nie będą wydzielać ciepła?

 

znalazłem inny sterownik, ma na wyjściu 20A więc chyba lepszy http://www.ebay.com/itm/New-DC12V-50-110-C-Digital-Heat-Cool-Temp-Thermostat-Temperature-Control-Switch-/361084842046?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item541255703e 

 

muszę kupić taki sterownik,bo do mojego pudła "wkomponowałem " pokrywę z lodówki samochodowej" ale za bardzo mi to schładza  :)

jak podłączyć taki sterownik? na fotkach widzę cztery zaciski-K0 K1  +12V  GND

rozumię,że pod GND daję -12V pod +12v wiadomo a K0 i K1 to wyjścia -ale które jest plus a które minus?Jak źle podłączę to uszkodzę peltiera,czy tylko zamienię go z chłodzenia na grzanie?...

 

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod GND nie powinieneś dać masy zamiast -12V? Tak na chłopski rozum jak dasz na gnd -12V a na +12V dasz +12V to masz 24V różnicy...

bart3q, Ty się może już na temat prądu nie wypowiadaj bo komu krzywda się stanie :smilies:

Bzdury wierutne Pan piszesz więc lepiej może to pokasuj bo ktoś nierozeznany, wyszukiwarką do tego dotrze i uzna za "dobrą monetę".

Trochę powściągliwości w pisaniu by się przydało bo wychodzi na to, że się nie znasz na tym w ogóle.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w temacie

 

 

rozumię,że pod GND daję -12V pod +12v wiadomo a K0 i K1 to wyjścia -ale które jest plus a które minus?

 

pod GND "-", a pod "+12V" - "+" napięcia z zasilacza 12V.

Co do styków K0 i K1 (tak są oznaczone styki przekaźnika) to biegunowość podłączenia jest nieistotna zwłaszcza, że podpinasz nimi zasilanie prądem przemiennym ;)

 

EDIT

pamiętaj jednak, że prawidłowo taki przekaźnik powinien załączać fazę na obciążenie, ale to kwestia bezpieczeństwa raczej, a nie funkcjonalności układu.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

że podpinasz nimi zasilanie prądem przemiennym

 

na pewno? Wydaje mi sie ze tam leci juz 12V DC szeregowo podpięte do peltiera nie sieciowe zasilanie zasilacza.

Co nie zmienia faktu ze masz racje ze w tym miejscu biegunowość nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wydaje mi sie ze tam leci juz 12V DC szeregowo podpięte do peltiera nie sieciowe zasilanie zasilacza.

IMO, zdecydowanie wolałbym w takim przypadku sterować zasilaniem zasilacza, a nie ogniwa zwłaszcza ze względu na wielkość przełączanego prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w temacie

 

 

rozumię,że pod GND daję -12V pod +12v wiadomo a K0 i K1 to wyjścia -ale które jest plus a które minus?

 

pod GND "-", a pod "+12V" - "+" napięcia z zasilacza 12V.

Co do styków K0 i K1 (tak są oznaczone styki przekaźnika) to biegunowość podłączenia jest nieistotna zwłaszcza, że podpinasz nimi zasilanie prądem przemiennym ;)

 

EDIT

pamiętaj jednak, że prawidłowo taki przekaźnik powinien załączać fazę na obciążenie, ale to kwestia bezpieczeństwa raczej, a nie funkcjonalności układu.

moja pokrywka z lodówki samochodowej ,bo taką mam na pudle,ma 45W myślałem  ,że będę mógł to podpiąć pod ww sterownik z ebaya za 4$ :)

Dr2-mam prośbę- jaki powinienem dokupić przekaźnik?możesz mi wskazać np z allegro?W tym temacie piszą o dwóch peltierach każdy o mocy 90W -czy mój 45W"nie poszedłby" bez przekaźnika?jest jakaś górna granica mocy możliwej do podpięcia bez przekaźnika?

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

myślałem ,że będę mógł to podpiąć pod ww sterownik z ebaya za 4$

45W/12V możesz podpinać bo w opisie pisze, że mogą zasilać do 10A (a to jest 120W) :)

 

 

jest jakaś górna granica mocy możliwej do podpięcia bez przekaźnika?

no taka jak podaje producent (lub odczyta się z przekaźnika w układzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie lepię swoją komorę z płyt styrodurowych. Konstrukcja umożliwia wstawienie dwóch fermentorów 45L. Jej głównym zadaniem będzie chłodzenie, jednak będzie też możliwość grzania, gdyby kiedyś zachciało mi się warzyć jakieś dzikusy.

 

Materiał:

nkXhGdF.jpg

 

Podgląd na rozmiar:

WQIZ7RI.jpg

 

Wstępnie sklejone (pod tymi taśmami są gwoździki, które najpierw umieściłem, żeby całość jako tako się trzymała):

ZCSLuEj.jpg

 

Ciąg dalszy nastąpi...

Edytowane przez Ernest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ostatnio myślałem nad takim rozwiązaniem chłodniczym które nie wymagałoby lodówki, a tu wuala :) Czy ktoś pokusiłby się o rozpisanie instrukcji złożenia takiej instalacji dla użytku elektrocymbałów do których poczetnego grona należę ? Rozumiem rolę poszczególnych elementów ale ich połączenie już przekracza mój intelekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

fantasmag0ria: jak często załącza ci się chłodzenie w tej skrzyni? Z ciekawości, orientacyjnie, czy to jest 10% czasu czy raczej 90%, żeby utrzymać temperatury o których piszesz w pierwszym poście?

Edytowane przez Jakub M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Cześć,

 

Popełniłem bardzo podobną konstrukcję do @fantasmag0ria. Również potężny radiator z 2 dużymi wentylatorami, a na stronie ciepłej, ogniwo 14A ( w praktyce 12,7A) zasilane z zasilacza przemysłowego 180W. Całość w skrzyni z 8cm styropianu. 

 

Sterownik zbudowałem sam na bazie tranzystora MOSFET i ATmegi32. Podpięte mam 5 termometrów DS1820 w różnych miejscach (co by mieć więcej informacji). Ponadto mierzę prąd podawany na ogniwo, a regulator PID stara się utrzymać temperaturę na poziomie zadanym przez użytkownika. Wszystkie parametry i temperatury mogę przeglądać na małym panelu operatorskim opartym o wyświetlacz LCD, jak również wszystkie parametry są co wskazany interwał czasowy wyrzucane razem z aktualną datą i godzina na kartę SD.  Generalnie takie małe stanowisko badawcze. 

 

Największy problem mam z osadzaniem się lodu na zimnej stronie. Co prawda mogę tak sterować temperaturą by nic nie zamarzało, lecz wpływa to na wydajność chłodzenia. Stosował ktoś z Was może jakieś inne sposoby ściągania wilgoci z wnętrza lodówki tak by nie osadzała się na zimnej stronie ogniwa?

 

Pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.