Skocz do zawartości

DIY komora fermentacyjna


fantasmag0ria

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem się tylko pochwalić nową zabawką :) Jak będę miał chwilę czasu to sklecę artykuł do działu zrób-to-sam.

 

Projekt z myślą o lecie gdy ciężko w bloku o temperatury optymalne dla fermentacji a człowiek zbyt leniwy żeby ciągle PETy wymieniać.

 

Oto komora fermentacyjna v2.0: Ogniwo peltiera + parę radiatorów + dwa wentylatory + chiński sterownik + trochę wolnego czasu.

 

przedwczoraj ją dopiero poskładałem więc za dużo nie napiszę o wydajności. Wewnątrz trzymam 22l IPY na cichej. Temperatura na zewnątrz 20°C w środku jak widać 13-14.

 

post-9419-0-10646500-1424107958_thumb.jpgpost-9419-0-53984400-1424107965_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ogniwo chyba 90 Wat. (nie pamiętam dokładnie - leżało w pudle z gratami elektronicznymi)

koszt w sumie tylko za styrodur, klej, parę przełączników, obudowę (kumpel mi wydrukował za dwa piwa) i kontroler. Całą resztę tak jak peltiera gdzieś już miałem. W ~70zł chyba się zamknąłem.

 

Skrzynia ze styropianu już była gotowa wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może byłaby ale to jest zdecydowanie łatwiejsze w transporcie / chowaniu. Jak nie jest potrzebna można wrzucić na szafę albo do piwnicy. I zdecydowanie cichsza niż kompresorowa lodówka.

Poza tym, jak wspominałem części do jej budowy w większości miałem czego nie można powiedzieć o klasycznej lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylatory są po obu stronach. Na górze http://archiwum.alle...4710823015.html na dole 12cm (jak do obudowy PC)

 

Chwilowo pomiar temperatury jest w komorze. I raczej zostanę przy tej opcji. 20l brzeczki ma dużą bezwładność więc wahania temperatury 1,5°C (histereza ustawiona na 1°C) w komorze (sterowanie peltiera dwupołożeniowe) nie przenoszą się na brzeczkę. Mówiąc w skrócie ustawiając temperaturę na 13 stopni temperatura w komorze waha się między 12,8 a 14 a temperatura brzeczki jest stała 13,4. (w tym jednym przypadku na którym to sprawdzam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnę bardzo podobny projekt.

Ja chcę użyć dwóch 100W ogniw Peltiera, komora ma wymiar zewnetrzny 100x100x60, styrodur 5cm. Dodatkowo na to płyta pilśniowa, narożniki z listw sosnowych, połączone na piankę montażową. Regularor temp z histerezą do 0.1°C. Obawiam się tylko że dwa radiatory procesorowe z wiatraczkami nie dadzą rady..

Aa.. dobrze jest też pomyśleć o opcji grzania. Moja komora będzie wystawiona na balkonie, wiec grzanie przyda się zimą.

 

Jakie wymiary ma Twoja komora i jakiej grubości masz ścianki? Widzę, że u Ciebie radiator wysokiej klasy..

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa.. dobrze jest też pomyśleć o opcji grzania. Moja komora będzie wystawiona na balkonie, wiec grzanie przyda się zimą.

pomyślałem za wczasu, wystarczy zamienić dwa kabelki + zmienić tryb w sterowniku.

 

 

Dodatkowo na to płyta pilśniowa, narożniki z listw sosnowych

również w planach :) tylko muszę do izolować bo mam 3cm styropian i to chyba trochę za mało.

 

 

akie wymiary ma Twoja komora i jakiej grubości masz ścianki? Widzę, że u Ciebie radiator wysokiej klasy..

 

na "cieplej" stronie peltiera nie ma co oszczędzać... poza tym taki akurat miałem :) Od "zimniej" strony jest zamontowanych 5 radiatorów. + stalowa obudowa.

 

post-9419-0-27120200-1424341034_thumb.jpgpost-9419-0-38057200-1424341035_thumb.jpg

 

Wymiary zewnętrzne to: 495x495x630. Wchodzi jeden fermentor i jest miejsce na 4 PETy i rurkę z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszalałeś z tymi radiatorami :) Gdybym ja miał dostęp do tylu zrobiłbym podobnie.

 

pomyślałem za wczasu, wystarczy zamienić dwa kabelki + zmienić tryb w sterowniku.

Tak. Tyle, że przy takim trybie będzie Ci zużywał sporo energii. Sporo więcej niż grzałka z drutu oporowego :) - wystarczy zrobić dodatkowy obwód elektroczny.

 

Wymiary zewnętrzne to: 495x495x630. Wchodzi jeden fermentor i jest miejsce na 4 PETy i rurkę z góry.

Przy takich wymiarach nie musisz się za bardzo troszczyć o przewodzenie przez ścianki - tak myślę. Ja obliczałem dla swojego i wyszło mi 40W strat przez scianki przy dT=10°C z tego co pamiętam. U Ciebie wyjdzie coś podobnego. U mnie wchodzą 2-4 kraty i dwa fermentory :)

 

Po stronie ciepłej chce przymocować zasilacz który będzie mnie zasilał i jest dodatkowo wentylowany a na niego przymocować jeszcze wentylowany radiator.. taki pomysł.

W jaki sposób mocowałeś radiatory i ogniwa? Od strony zimnej nie masz wentylatora?

 

EDIT: Policzyłem straty ciepła przez przenikanie w Twoim wypadku wynosi 19W.

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Policzyłem straty ciepła przez przenikanie w Twoim wypadku wynosi 19W.

to 1/4, 1/5 mocy mojego peltiera ;)

 

Po stronie ciepłej chce przymocować zasilacz który będzie mnie zasilał i jest dodatkowo wentylowany

ja mam luzem stary zasilacz z kompa 350W.

 

W jaki sposób mocowałeś radiatory i ogniwa? Od strony zimnej nie masz wentylatora?

 

Wszystko na śrubach. Dla zestawu z cieplej strony i tego dużego z zimnej użyłem oryginalnych mocowań do płyty głównej. Dla tego od zimnej wkręciłem w blachę 4 śruby o które zahacza zapięcie. Peltier jest na wcisk. Trzyma go górny radiator. Te małe radiatorki po prostu przewierciłem i przykręciłem małymi śrubkami.

 

Taki hint: jak dasz za mały radiator z zimnej strony i temperatura na nim będzie poniżej zera to zacznie Ci się zapychać szronem/lodem. Lepiej trzymać ją powyżej 0 a najlepiej powyżej punktu rosy żeby nie skraplała Ci się na nim woda... stąd u mnie aż 5 radiatorów i metalowa skrzynka w której wszystkie siedzą. Bez izolacji przy temperaturze ok 20°C główny radiator ma 8-10°C. Zdjecie z pierwszych prób:

post-9419-0-75951400-1424344813_thumb.jpg

 

Mam wentylator od środka komory. 12cm z obudowy z kompa. Zasysa powietrze z boków skrzynki. Powietrze z 2 stron opływa radiatory i centralnym tunelem jest wdmuchiwane do komory.

Edytowane przez fantasmag0ria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EDIT: Policzyłem straty ciepła przez przenikanie w Twoim wypadku wynosi 19W.

to 1/4, 1/5 mocy mojego peltiera ;)

 

Oczywiście obliczenia dotyczą wyłącznie przenikania przez ścianki. Nie biorę pod uwagę "mostków cieplnych" (miejsc w których ciepło jest lepiej przewodzone) i nieszczelności. Jak będziesz pisał ten artykuł to mogę załączyć mój arkusz z obliczeniami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie myślę nad podobną konstrukcją :)

 

zastanawiałem się nad dwoma płytkami 90W (oznaczenie 12710) umieszczonymi na kawałku blachy z przymocowanymi radiatorami  i wentylatorami z procesorów (dostęp do takich w zasadzie nieograniczony). 

 

zastanawiam się czy jestem w stanie osiągnąć za pomocą dwóch płytek w takiej pseudo lodówce temperaturę dla lagerów?

 

czy za sterownik temperatury może robić takie coś? http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Digital-LCD-Temperature-Regulator-Controller-PCB-Board-Thermostat-Sensor-/231115274762

 

czy wentylatory na radiatorach wewnątrz takiej skrzynki nie będą wydzielać ciepła?

 

znalazłem inny sterownik, ma na wyjściu 20A więc chyba lepszy http://www.ebay.com/itm/New-DC12V-50-110-C-Digital-Heat-Cool-Temp-Thermostat-Temperature-Control-Switch-/361084842046?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item541255703e 

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie myślę nad podobną konstrukcją :)

 

zastanawiałem się nad dwoma płytkami 90W (oznaczenie 12710) umieszczonymi na kawałku blachy z przymocowanymi radiatorami  i wentylatorami z procesorów (dostęp do takich w zasadzie nieograniczony). 

 

zastanawiam się czy jestem w stanie osiągnąć za pomocą dwóch płytek w takiej pseudo lodówce temperaturę dla lagerów?

 

czy za sterownik temperatury może robić takie coś? http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Digital-LCD-Temperature-Regulator-Controller-PCB-Board-Thermostat-Sensor-/231115274762

 

czy wentylatory na radiatorach wewnątrz takiej skrzynki nie będą wydzielać ciepła?

 

Peltier chłodzi jedną stronę i ogrzewa drugą. Dla jak najefektywniejszej pracy trzeba to ciepło efektywnie odbierać.  

Ten sterownik z tego co wyczytałem jest wyposażony w przekaźnik o obciążalności do 120W, mało jak na Twoje dwa ogniwa.
Wszystko zależy od tego jak wykonasz swoje pudło.
Chętnie odkupię kilka radiatorów z wiatraczkami :)
PS. Też mam właśnie takie ogniwa 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten drugi regulator? ma na wyjściu do 20A więc powinien uciągnąć dwa. co do radiatorów to jak będę już miał to się odezwę. a ile byś potrzebował? będzie to coś w ten deseń http://radiator.com.pl/p/2013/11/radiator-wiatrak-hp-dc7100-7600-7700-slim-s775-3-3622439443.jpg

 

a tu płytka http://www.ebay.com/itm/TEC1-12710-Heatsink-Thermoelectric-Cooler-Cooling-Peltier-Plate-Module-New-/311042607926?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item486b958b36

 

a ktoś wie czy na dwóch płytkach osiągnę ok 8oC z 22o otoczenia? skrzynka będzie mała, na jeden fermentor. jak się spisze i będzie potrzeba to ją rozbuduję :)

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 20A da sobie radę spokojnie.

 

Teoretycznie bez problemu. Jeśli ciepło i zimno będzie dobrze odprowadzane, jeśli utrzymasz dobrą szczelność i dobrze zaizolujesz to zejdziesz nawet poniżej zera.

 

Takie radiatory by mi wystarczyły 2-4max .. 

Edytowane przez mamdobreklapki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałem się tylko pochwalić nową zabawką :) Jak będę miał chwilę czasu to sklecę artykuł do działu zrób-to-sam.

 

Projekt z myślą o lecie gdy ciężko w bloku o temperatury optymalne dla fermentacji a człowiek zbyt leniwy żeby ciągle PETy wymieniać.

 

Oto komora fermentacyjna v2.0: Ogniwo peltiera + parę radiatorów + dwa wentylatory + chiński sterownik + trochę wolnego czasu.

 

przedwczoraj ją dopiero poskładałem więc za dużo nie napiszę o wydajności. Wewnątrz trzymam 22l IPY na cichej. Temperatura na zewnątrz 20°C w środku jak widać 13-14.

 

attachicon.gif2015-02-16 18.23.40.jpgattachicon.gif2015-02-16 18.23.25.jpg

pytanko:

Jak podłączyłeś ogniwa do sterownika? masz 1 czy 2 ogniwa? sterownik jest na 220V w takim razie jak podłączyć 12V ogniwo? czy ogniwa można podłączyć równolegle? 

Mam zamiar kupić http://olx.pl/oferta/lodowka-termos-pudlo-pudelko-styropianowe-gastronomia-turystyka-CID767-ID8bf5W.htmloraz 1 ogniwo 90W albo 2x 60W i zastanawiam się jaki sterownik do tego. Mam podobny radiator i zastanawiam się czy kombinować z 2 szt - jeżeli tak to jak podłączyć, poza tym zastanawiam się czy lepiej podłączyć jeden na drugim czy 2 odzielnie. 

Edytowane przez white
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno ogniwo 90W chyba, tak jak pisałem wcześniej leżało w pudle gratami elektronicznymi. Prawdę mówiąc jakbym teraz miał coś zmienić to właśnie dać mocniejsze ogniwo.

 

O składaniu ogniw jedno na drugim poczytaj bo to nie jest takie proste. Stosuje się takie triki ale wtedy trzeba odpowiednio dobrać ogniwa do siebie i zapewnić wydajniejsze chłodzenie cieplej strony.

 

Do fermentacji, spoko bez problemu trzyma 14°C ale już używanie skrzynki jako zapasowej lodówki (np na dwie skrzynki piwa) już nie do końca działa bo max można zejść do 10-12°C.

 

sterownik na 12V taki: http://archiwum.allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-termostat-12v-dc-1100w-ad49-i4701890127.html

 

cały czas się zabieram żeby doizolować skrzynkę ale jakoś nie ma czasu...

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę kupić taki sterownik,bo do mojego pudła "wkomponowałem " pokrywę z lodówki samochodowej" ale za bardzo mi to schładza :)

jak podłączyć taki sterownik? na fotkach widzę cztery zaciski-K0 K1  +12V  GND

rozumię,że pod GND daję -12V pod +12v wiadomo a K0 i K1 to wyjścia -ale które jest plus a które minus?Jak źle podłączę to uszkodzę peltiera,czy tylko zamienię go z chłodzenia na grzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.