Skocz do zawartości

Strong Scotch Ale


sziszi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Piwo ma gęstość początkową 1126 (29.3°Blg ) i galon (4.5 litra) wymaga 8 funtów i 10 uncji (3.9kg) słodu pale i 2.5 uncji (71g) chmielu Goldings i 1/10 uncji (3g) suchego chmielu.

4,5l i 74g chmielu , czyli na 20l ponad 300g :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma gęstość początkową 1126 (29.3°Blg ) i galon (4.5 litra) wymaga 8 funtów i 10 uncji (3.9kg) słodu pale i 2.5 uncji (71g) chmielu Goldings i 1/10 uncji (3g) suchego chmielu.

3 g suchego a te 71g to mokry-świeży jak w reklamie Warki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma gęstość początkową 1126 (29.3°Blg ) i galon (4.5 litra) wymaga 8 funtów i 10 uncji (3.9kg) słodu pale i 2.5 uncji (71g) chmielu Goldings i 1/10 uncji (3g) suchego chmielu.

3 g suchego a te 71g to mokry-świeży jak w reklamie Warki ?

W oryginalne jest "and 1/10 oz dry hops" - to może chodzi o chmielenie na zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafrapowało mnie to piwo i w związku z tym pogrzebałem trochu. Zdaje się, co zresztą już zauważył Makaron, że opis z BJCP jest przejawem amerykańskiej "kreatywności". Chodzi oczywiście o rzekome używanie słodu wędzonego torfem do wytwarzania tego piwa.

Oto co mają do powiedzenia Szwedzi z SHBF

http://shbf.se/documents/Oltypsdefinitioner.pdf

 

Scottish strong ale 90/-

OG 1.065-85

FG 1.012-24

Alkohol (vol%) 6,5-8,4

IBU 25-35

Kolor 40-90 EBC

 

Scottish Strong 90/- gotuje się często długo, nawet do 4-6 godzin, nad otwartym ogniem. Z tego powodu dymny charakter w wielu egzemplarzach. Fermentowane przy około 16 °C i magazynowane w chłodzie. Piwo rozlewane przed końcem fermentacji burzliwej w celu przerwania jej i zachowania wysokiej słodyczy.

Bukiet/aromat: winny, słodowy i owocowy. Nieznaczny aromat od chmielu. Lekko dymny charakter zdarza się często.

Kolor/wygląd: Ciemno miedziany do ciemny czerwony. Zmętnienie na zimno może wystąpić.

Smak: Mocno słodowy. Nieznacznie smaki chmielowe i goryczka. Bogate dominujące smaki słodowe zbalansowane przez czysty charakter alkoholowy. Często występuje charakter karmelowy. Estry owocowe występują w średniej ilości. Często występuje lekko dymny charakter. Niski diacetyl jest dopuszczalny.

Tekstura: Pełnotreściwe

Przykłady:Broughton Ales Old Jock OG 1 066 FG 1 016 6,7%, Traquair House OG 1 075 FG 1 012 8,3%, Old Izaak.

 

Bardzo podobny jest opis duńskich sędziów

http://www.haandbryg.dk/dmhb/2009/Danske_stilartsdefinitioner_2007.pdf

 

i jeszcze definicja z Brewers Association

http://www.beertown.org/education/pdf/BA_Beer_Style_2009.pdf

Scotch Ale

Scotch ales are overwhelmingly malty and full-bodied. Perception of hop bitterness is very low. Hop flavor and aroma are very

low or nonexistent. Color ranges from deep copper to brown. The clean alcohol flavor balances the rich and dominant sweet

maltiness in flavor and aroma. A caramel character is often a part of the profile. Dark roasted malt flavors and aroma may be evident

at low levels. If present, fruity esters are generally at low aromatic and flavor levels. Low diacetyl levels are acceptable. Chill haze

is allowable at cold temperatures. Though there is little evidence suggesting that traditionally made strong Scotch ales exhibited peat

Page 8 of 33

smoke character, the current marketplace offers many Scotch Ales with peat or smoke character present at low to medium levels.

Thus a peaty/smoky character may be evident at low levels (ales with medium or higher smoke character would be considered a

smoke flavored beer and considered in another category). Scotch Ales may be split into two subcategories: Traditional (no smoke

character) and Peated (low level of peat smoke character).

Original Gravity (?Plato) 1.072-1.085 (17.5-20.5 ?Plato) Apparent Extract/Final Gravity (?Plato) 1.016-1.028 (4-7 ?Plato)

Alcohol by Weight (Volume) 5.2-6.7% (6.2-8%) Bitterness (IBU) 25-35 Color SRM (EBC) 15-30 (30-60 EBC)

z angielskim jestem nie teges, więc może ktoś by przetłumaczył, ale interesujące jest ostatnie zdanie

Scotch Ales may be split into two subcategories: Traditional (no smoke

character) and Peated (low level of peat smoke character).

i jeszcze na koniec polecam przejrzeć tę stronę

http://www.allaboutbeer.com/style/scottish.html

 

Co ciekawe we wszystkich zamieszczonych opisach moc tego piwa waha się w przedziale 1.065 do 1.085, i tylko na BJCP jest podane 1.070 ? 1.130.

Reasumując: jeżeli to ma być reakcyjno-radykalne piwo, to zasyp powinien składać się ze słodu pale ale. Smaki karmelowe i wędzone osiągnie się przez bardzo długie gotowanie, najlepiej nad opalanym drewnem ogniskiem. Brzeczka skarmelizuje i uwędzi się sama w trakcie. Drożdże powinny zapewniać mimo wszystko jednak nieznaczne nuty estrowe.

Jeżeli to ma być piwo na konkurs to można sypać co się chce byle by osiągnąć efekt.

Ponieważ nie piłem żadnego przedstawiciela tego gatunku piwa, więc nie mam odniesienia - nie mam zamiaru warzyć czegoś pod prawdopodobnie błędny opis. Ale może komuś się przyda moja pisanina....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma gęstość początkową 1126 (29.3°Blg ) i galon (4.5 litra) wymaga 8 funtów i 10 uncji (3.9kg) słodu pale i 2.5 uncji (71g) chmielu Goldings i 1/10 uncji (3g) suchego chmielu.

3 g suchego a te 71g to mokry-świeży jak w reklamie Warki ?

No przykro mi, że nie znam XIXw angielskiej terminologi piwowarskiej :smilies: i nie umiem przetłumaczyć tego bardziej precyzyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Chciałem jak to się żartobliwie mówi o takich starych tematach "wygrzebać trupa"... Uwarzyłem Wee Heavy no i po dwuch tygodniach burzliwej fermentacji z 24 BLG zeszło jedynie do 12 BLG... Zacierane jedno temperaturowo na 68-66C. Zasyp bogaty. Brzeczka po filtracji, przed gotowaniem miała 16,5BLG. Gotowałem długo i intensywnie (wyczytałem, że ma się to skarmelizować) i po ostudzeniu pomiar wygląda jak na wstępie postu 24BLG. W zasypie było: Pal Ale - 76% całości, 15% crystal 4% Abbey i 4% Special B, około 2% słodu whisky light i brzeczka przed fermentacją miała bardzo przyjemny smak mocno karmelowy, tofii z taką nutą burbona/koniaku. Teraz zdecydowanie czuć wędzonkę taką od słodu whisky, no i czuć drożdże...

Drożdże to FM10 (wiem, że FM ma typowe szkockie, jednak nie mogłem ich dostać), niby nadają się do wysokoalkoholowych piw i głęboko odfermentowywują, jednak to 12 BLG po 2 tyg... to lekka przesada. Co lepsze to one dalej pracują ale nie podoba mi się tempo tej fermentacji. Do tej pory fermentowały w niskiej temp 18C

Czy można je jakoś wesprzeć, czy uzbroić się w cierpliwość. Obecnie przeniosłem fermentor bliżej źródła ciepła i temp podbiła do 20C spróbuję jeszcze podnieść do 22C na koniec. Proszę o jakieś sugestie.

Edytowane przez kubek_77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie gęstwą, tylko świeże poszły. Może było ich przy mało... chociaż fermentacja poszła bez problemu i przez pierwszy tydzień mało dekla z wiadra nie urwało tak pięknie pracowały. Pracują do dziś co prawda ale jakoś straciły zapał... no i szczerze uwierzyłem w opis "słaba flokulacja" pełno ich unosi się w toni, bo piwo nie jest klarowne pomimo 2 tygodni a na dnie jest co prawda 1 -1,5 cm warstewka drożdża. W smaku tez wyraźnie czuć drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to już wiem... Czy istnieje jeszcze jakiś bezpieczny sposób na tym etapie fermentacji? Czy teraz dodanie drożdży (świeżych) to zły pomysł?

 

Kurcze muszę sobie wyrobić nawyk robienia starterów do takich mocniejszych piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie spieszy mi się ;-) Wolę podpytać i nie spierdzielić tematu. Mam małe doświadczenie i nie mam ochoty eksperymentować, wolę zapytać i skorzystać z doświadczenia piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze muszę sobie wyrobić nawyk robienia starterów do takich mocniejszych piw.

 

To nie nawyk tylko przymus i nie tylko do mocniejszych piw - starter powinno się robić z płynnych zawsze.

 

Wolę podpytać i nie spierdzielić tematu.

 

Wybacz małą kąśliwą uwagę, ale czemu nie zapytałeś przed zadaniem drożdży bez startera skoro:

 

Mam małe doświadczenie i nie mam ochoty eksperymentować, wolę zapytać i skorzystać z doświadczenia piwowarów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze muszę sobie wyrobić nawyk robienia starterów do takich mocniejszych piw.

 

To nie nawyk tylko przymus i nie tylko do mocniejszych piw - starter powinno się robić z płynnych zawsze.

 

Wolę podpytać i nie spierdzielić tematu.

 

Wybacz małą kąśliwą uwagę, ale czemu nie zapytałeś przed zadaniem drożdży bez startera skoro:

 

Mam małe doświadczenie i nie mam ochoty eksperymentować, wolę zapytać i skorzystać z doświadczenia piwowarów.

 

Dziękuję za pomoc i dobre rady,

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem już cięgi z powodu nie wykonania startera drożdżowego, jednak jak poczytałem fora angielskojęzyczne to okazuje się, że nawet to (odpowiednia dawka drożdży) nie jest w stanie zapewnić nam bezproblemowej fermentacji tak gęstych piw.

 

Podane są różne techniki pobudzania, a wręcz techniki przeprowadzania fermentacji dla piw powyżej 20BLG. Czy macie jakieś sprawdzone metody wspomagania fermentacji i metody fermentacji?

 

Czytałem na wiki, tam jest krótko i w zasadzie nie zaspokoiło to mojej ciekawości. Panowie czy poza łajaniem świeżaków moglibyście wykazać się i ich wspierać?

Edytowane przez kubek_77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie jakieś sprawdzone metody wspomagania fermentacji i metody fermentacji?

Przygotowanie merytoryczne przed warzeniem.

A twój post miał na celu podbicie licznika, czy takie rozładowanie frustracji z życia codziennego w świecie wirtualnym?

Pomijając pieniactwo, to chodziło mi o nieteoretyzowanie, a praktyczne doświadczenia. Widzę jednak, że o wiele lepiej wychodzi człowiek na czytaniu angielskojęzycznych for. Tam nikt nie musi udowadniać, że jest "wielki i przygotowany", a najnormalniej w świecie dzieli się pomocą i doświadczeniem.

Pewnie wyjdzie kolejne dobre piwo, a ja zbyt ufnie podchodzę do for i pisania na nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twój post miał na celu podbicie licznika, czy takie rozładowanie frustracji z życia codziennego w świecie wirtualnym?

Rozładowałeś negatywne emocje? To rozwinę wypowiedź.

Przede wszystkim podstawą udanej fermentacji jest odpowiednia porcja drożdży. Drożdże bądź co bądź wystartują, ale później z uwagi na zmieniające się warunki mogą, ale nie muszą dofermentować do końca. Z Twojego opisu wynika, że gotowałeś brzeczkę dość długo- zatężałeś brzeczke z 16,5 do 24 °Blg. Podczas długiego gotowania tworzą się związki Maillarda, które nie są fermentowalne przez drożdże. Kolejno, drożdże będące w słabej kondycji mogą powoli dojadać resztki cukrów w butelkach.

Pytałeś o sprawdzone (!) metody wspomagania fermentacji. Najlepszą mi znaną jest zapewnienie odpowiedniej ilości drożdży optymalnych warunków. Bo potem zaczynają się schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba twoja wiedza nie do końca jest w tym temacie wystarczająca. Nie pytam o to co zrobić przed, a o to co zrobić gdy, lub co zrobić by...

Zauważyłem, że większość odpowiedzi to wytykanie komuś błędów (co jest najprostsze), pomocy można spodziewać się od nielicznych i w bardzo okrojonym zakresie. Najczęściej jest tak jak się wszystko uda to jest piwo, jak coś idzie nie tak to do kibla z nim... tu widać też tą mentalność w twojej wypowiedzi.

 

Z innych for można wyczytać jak się przygotować do fermentacji takiej brzeczki, co robić gdy fermentacja zacznie zwalniać, jak dofermentować do końca.

W zasadzie już mam swój sposób i piwo sobie bulka znów bardzo przyjemnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.