Skocz do zawartości

Festiwal Piwowarów 2010/VIII KPD- wsparcie dla niezaawansowanych


adanjan

Rekomendowane odpowiedzi

po ogłoszeniu listy startowej na VIII KPD popadłem (być może jak wielu innych niezaawansowanych piwowarów) w lekką zadumę, jak uwarzyć niektóre z piw, może z drożdżami będzie mniejszy problem, ale jakich użyć słodów, a może warto dodać kilka jakichś specjalnych dodatków, żeby być zgodnym z stylem no i żeby efekt końcowych był choć trochę do niego zbliżony. Niestety, charakterystyki ze strony BA zwłaszcza w przypadku dla mnie egzotycznych piw są takie sobie. Dla przykładu jak uwarzyć Monachijskie Jasne, czym przepis na te piwo różni się od typowego pilsa? Może warto aby bardziej światowi koledzy pomogli kilkoma sugestiami, wiem, że przez to konkurencja będzie większa, ale w końcu będzie ciekawiej ;-) Reasumując, może warto podyskutować na temat przepisów na te konkursowe piwa, może ktoś ma jakieś ciekawe referencyjne przepisy lub linki do nich? A gdyby tak wszyscy uwarzyli piwa według tego samego przepisu to dopiero byłaby ciekawostka porównawcza ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ogłoszeniu listy startowej na VIII KPD popadłem (być może jak wielu innych niezaawansowanych piwowarów) w lekką zadumę, jak uwarzyć niektóre z piw, może z drożdżami będzie mniejszy problem, ale jakich użyć słodów, a może warto dodać kilka jakichś specjalnych dodatków, żeby być zgodnym z stylem no i żeby efekt końcowych był choć trochę do niego zbliżony. Niestety, charakterystyki ze strony BA zwłaszcza w przypadku dla mnie egzotycznych piw są takie sobie. Dla przykładu jak uwarzyć Monachijskie Jasne, czym przepis na te piwo różni się od typowego pilsa? Może warto aby bardziej światowi koledzy pomogli kilkoma sugestiami, wiem, że przez to konkurencja będzie większa, ale w końcu będzie ciekawiej ;-) Reasumując, może warto podyskutować na temat przepisów na te konkursowe piwa, może ktoś ma jakieś ciekawe referencyjne przepisy lub linki do nich? A gdyby tak wszyscy uwarzyli piwa według tego samego przepisu to dopiero byłaby ciekawostka porównawcza ;-)

Moim zdaniem jako również niezaawansowanego jest takie, żeby każdy kombinował sam, inaczej wszyscy uwarzą to samo piwo bo w sposób "demokratyczny" dojdą do jedynej słusznej receptury :)

 

Oczywiście jako niezaawansowany będę opierał się na tym co wygrzebię w forach, googlu, opisach stylów itd.

 

Poza tym jak nie wiesz jak coś zrobić to może ci wyjść lepsze niż inny do tej pory zrobili - wyjdziesz poza paradygmat.

 

W różnorodności siła :)

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ogłoszeniu listy startowej na VIII KPD popadłem (być może jak wielu innych niezaawansowanych piwowarów) w lekką zadumę,

Mało z fotela nie spadłem. :) Ja myślałem, że chcesz tu pomagać swoim doświadczeniem mniej zaawansowanym piwowarom, a tu...

 

jak uwarzyć niektóre z piw, może z drożdżami będzie mniejszy problem, ale jakich użyć słodów, a może warto dodać kilka jakichś specjalnych dodatków, żeby być zgodnym z stylem no i żeby efekt końcowych był choć trochę do niego zbliżony. Niestety, charakterystyki ze strony BA zwłaszcza w przypadku dla mnie egzotycznych piw są takie sobie. Dla przykładu jak uwarzyć Monachijskie Jasne, czym przepis na te piwo różni się od typowego pilsa? Może warto aby bardziej światowi koledzy pomogli kilkoma sugestiami, wiem, że przez to konkurencja będzie większa, ale w końcu będzie ciekawiej ;-) Reasumując, może warto podyskutować na temat przepisów na te konkursowe piwa, może ktoś ma jakieś ciekawe referencyjne przepisy lub linki do nich? A gdyby tak wszyscy uwarzyli piwa według tego samego przepisu to dopiero byłaby ciekawostka porównawcza ;-)

Myślę, że większość piwowarów chciałaby swoje tajemnice zachować dla siebie, żeby prześcignąć konkurentów, ale w sumie jeśli będzie chęć to temat powinien być ciekawy.

Ja zaczynam wątpić czy w ogóle uda mi się coś uwarzyć na ten konkurs, to mi nie zależy. :) Mogę doradzać. Tak naprawdę to wiele zależy od szczęścia.

 

Helles - podobny do pilsa, ale z mniejszą goryczką, i mniej wytrawny. Wydaje mi się, że optymalnymi drożdżami są Munich Lagery. Ogólnie lepsze będą płycej, niż głębiej odferemntowujące. Bardzo lubię ten styl. Moim skromnym zdaniem bardzo dobry Helles wyszedł mi w zeszłym roku, nawet był drugi w kategorii Pils na WWP. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich przemyśleń wynika że helles powinien mieć bardziej wyeksponowaną nutkę słodową ale nie taką jak w marcowym lecz taką pochodzącą ze słodu pilzeńskiego i dużo mniej goryczki niż pilzner. W recepturach często spotyka się zacieranie dekokcyjne 1, 2 lub nawet 3 warowe. Drożdże uwydatniajace słodowość np. munichlagery, głównie słód pilzeński, mały dodatek carapils lub cara-hell, może nieco słodu monachijskiego, ale nie za dużo.

Drugie przemyślenie to konkursu nie wygrywa się dlatego że ma się najlepszą recepturę ale dlatego że ma się najlepszą technikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny temat. Jak komuś radzić jak samemu się nie ma pojęcia.

Trudny, ale ja przynajmniej poczułam się zwolniona z udzielania pomocy: :)

 

Może warto aby bardziej światowi koledzy pomogli kilkoma sugestiami ...

Poza tym podobnie jak Kopyr, mało z fotela nie spadłam, jak przeczytałam, jaki to adanjan jest "niezaawansowany" :)

 

Ale żeby było w temacie - często szukam receptur na beertools, oczywiście nigdy dokładnie nie kopiuję receptur, ale przynajmniej pozwala mi to zorientować się w temacie danego gatunku piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technicznie rzecz ujmując komponuję pod wymogi stylu, osobiście korzystam z bazy stylów piwa http://www.piwo.org/forum/f33-BJCP-2008-PL.html oraz wskazówek z ogłoszenia konkursu ze strony BA i sprawdzam zgodność to w programach Beersmith lub Qbrew.

 

Druga sprawa to wykorzystanie własnych zapasów i zakupy: problem z dostępnością niektórych składników i ekonomia - nie będę stosował 6 rodzajów drożdży do 6 piw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podałby wzorce piw dla tych styli ? Najlepiej takie do kupienia w Polsce.

Są wymienione w opisach BJCP, do kupienia będą i tak tylko w sklepach specjalistycznych i internetowych.

 

A tak w ogóle, jezeli macie jakieś konkretne pytania co do warzenia danego stylu, to pytajcie, postaram się poszukac w literaturze i odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym podobnie jak Kopyr, mało z fotela nie spadłam, jak przeczytałam, jaki to adanjan jest "niezaawansowany" :)

ja cóż włóczęga, niespokojny duch... trochę warzę, ale za zaawansowanego się nie uważam, daleko mi do pasjonatów i liderów naszego forum ;) z przyjemnością skorzystam z wiedzy i doświadczenia innych. Oczywiście w tworzeniu receptur jak zwykle wesprę się w tym co uwarzyli inni (na świecie i lokalnie), ale pomyślałem, że taki wątek pomoże nie tylko mi.

 

Ja mam propozycję, jeśli ktoś ma pytania odnośnie konkretnego stylu, to proszę założyć wątek w dziale Receptury. Za kilka lat będzie łatwiej coś znaleźć

jestem, za, nawet się zastanawiałem, czy wątek tam właśnie nie powinien trafić. Jak tylko dopracuję "moje" przepisy z przyjemnością podzielę się nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, jak zobaczyłem jakie style będą przedmiotem konkursu, to w głowie usłyszałem krzyk: POOOOOMOOOOCYYYYY. Szybko się jednak ogarnąłem i zacząłem przeglądać receptury i kombinować jak to uwarzyć.

 

Jednak nurtuje mnie jedno pytanie: Czy jest szansa osiągnąć coś na Żywieckim konkursie stosując drożdże suche? Nie mam wielkiego doświadczenia w warzeniu, w konkursach nie mam żadnego. Dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nurtuje mnie jedno pytanie: Czy jest szansa osiągnąć coś na Żywieckim konkursie stosując drożdże suche? Nie mam wielkiego doświadczenia w warzeniu, w konkursach nie mam żadnego. Dlatego pytam.

Co prawda póki co nie jestem laureatem konkursów piwnych:) ale wydaje mi się, że milk stouta spokojnie można ważyć na S-04 i wygrywać.

Przeglądając receptury z lat poprzednich na portera bałtyckiego to raczej drożdże płynne dominują wśród wygrywających.

Jednak bywają piwa na S-23 na wysokich miejscach.

W tym roku zaś już powszechnie są dostępne W34/70, które wydają się być odpowiedniejsze od S-23.

Do monachijskiego jasnego płynne też byłyby lepsze ale W34/70 dadzą rade, żeby być na pudle:)

O scotch ale jest w tym wątku http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=28215#p28215.

Belgijskie ale to bez płynnych drożdży chyba ni da rady.

Weizenbocka też są suche drożdże i chyba podobna sprawa jak z porterem i munich helles.

Mimo, że drożdże to pewnie dość duża część sukcesu, ja będę robił chyba to co da radę na suchych odpowiednikach.

Podsumowując: pierwsze miejsce to może być trudno na suchych drożdżach ale niżej to chyba da radę;)

Pomijając inne czynniki oczywiście:)

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, munich helles - nie namierzyłem.

 

Przy okazji.

 

Weizeny - robiłem tylko na burzliwej. A jak sie do wiezenbocków nastawić, z cichą, czy jak do zwykłych pszenicznych?

Nie znalazłem tych info na obu forach, a kilka receptur wydłubałem;-) - na dniach miałem zacząć serię pszenic i też o weizenbocku eksperymentalnie pomyślałem ( przez Infama...) - a że na konkursie ma być...

 

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak te minimum, jeden tydzień, przetrzymał na cichej. Aż trzy na burzliwej chcesz przetrzymać? Czyli jak zakładam robisz na dolniakach.

 

Coder, przy najbliższej okazji dam Ci buteleczkę ponad 2-letniego Weizenbock'a, robionego na 2 tygodniach burzliwej i, z tego co pamiętam, tygodniu cichej. No i na drożdżach górnej fermentacji, konkretnie White Labs. A sam koziołek był 22°Blg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, munich helles - nie namierzyłem.

w wineofdreams bywał lowenbrau original, bywal tez w 5l beczulkach w auchan, ale teraz chyba wycofali bo sie skonczyl piwny sezon.

 

a bardziej w temacie, popieram przedmówców twierdzących, ze wazna jest technika ( i zgodnie z tym co pisal niedawno coder jedna z najwazniejszych rzeczy jest fermentacja - zadanie odpowiedniej ilości drożdży i kontrola temperatury).

 

ze styli ktore maja byc w 2010 przymierze się raczej tylko do dwóch (helles i bpa), bo tylko one mnie interesują (czytaj smakują). ale doświadczenia zbytniego nie mam (poza bpa w konkursie na slowacji, które btw warzylem po raz pierwszy ;), wiec z checią się podłączę i poslucham co mają inni do powiedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak te minimum, jeden tydzień, przetrzymał na cichej. Aż trzy na burzliwej chcesz przetrzymać? Czyli jak zakładam robisz na dolniakach.

Nie, ja mam taką fazę teraz, że wszystkie piwa robię w jednym fermentorze, bez dekantacji. Ale to taki eksperyment, bezpieczniej jest faktycznie zrobić cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.