Skocz do zawartości

Browar Forteca, czyli Warzelnia na Grubie


ceemte

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych Kolegów i Koleżanki!

 

Postanowiłem w końcu zacząć dokumentować swoje warki. Akurat teraz, gdyż mój domowy browar wzbogacił się o kilka wynalazków. A po drugie - tym razem rytuał odbył się z zacieraniem.

 

1. Dzięki pomocy Jejskiego mam teraz świetną kadź zacierno - filtracyjną. Warzenie jest nieporównywalnie bardziej czyste niż w garnku (nie ma tyle przelewania), a co za tym idzie - mniej dźwigania i sprzątania na koniec.

 

filtrcustom.jpg

 

2. Postanowiłem spróbować zacierania "na lenia". Okazało się, że w moim przypadku jest dużo łatwiejsze niż w garze. Łatwiej regulować i utrzymywać temperaturę.

izolacjacustom.jpg

 

 

Ciągłą pomoc zapewniał arkusz (http://www.piwo.org/forum/t1272-Maly-arkusz-kalkulacyjny-do-obliczen-ogolnopiwnych.html) opracowany przez Tzi. Po odblokowaniu go, w drugiej sekcji na bieżąco można wpisywać aktualną ilość wody w zacierze i temperaturę. Stosowałem coś pomiędzy infuzyjnym a dekokcyjnym - dolewałem wody póki starczyło pojemności, a później odbierałem część zacieru do podgrzania.

 

 

3. Zacierało się i zacierało...

poduchacustom.jpg

 

 

4. Aż przyszedł czas na filtrację:

spustcustom.jpg

 

5. I chmielenie.

Po lekturze forum i uwagach innych piwowarów postanowiłem zarzucić chmielenie pod pełnym przykryciem. Jednak moja kuchenka nie należy do najmocniejszych i bez przykrycia byłoby ciężko, więc zdecydowałem się na rozwiązanie kompromisowe: pokrywa lekko uchylona:

podporkacustom.jpg

 

Skład:

Słód pilzeński: 5kg

Słód karmelowy jasny: 1kg

Drożdże: WS-05

 

Przerwy:

- 65°C: 30 min

- 72°C: 30 min

- 78°C: 10 min

 

Chmielenie (brzeczka 12,5° Blg, 32 litry) :

lubelski: 100g 45 min

marynka: 30g 15 min.

 

 

Ciekawe co wyjdzie... Planuję jeszcze chmielenie na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie fotki się wczytują. Mam pytanie odnośnie tego arkusza. Czy prawidłowo wyliczał ilość i temp. wody?

Po odblokowaniu go, w drugiej sekcji na bieżąco można wpisywać aktualną ilość wody w zacierze i temperaturę.

O co chodzi z odblokowaniem? I jeszcze mała uwaga. Gdybyś Ustawił fermentator na blacie i połączył wężykiem do garnka to miałbyś większą siłę ssącą wynikającą ze słupa wody w rurce. Izolacja i położenie pokrywki na garnek przy filtracji do którego filtrujesz zaoszczędzi czas i energię, a najlepiej filtrować na dwie raty, czyli po odebraniu np. 15l. od razu postawić na gazie, a resztę filtrować do wiaderka i dolać do gara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy prawidłowo wyliczał ilość i temp. wody?

Raczej tak, trochę pogubiłem się z ilością wody jaką miałem w fermentorze ale i tak wyliczenia były bardzo precyzyjne

O co chodzi z odblokowaniem?

W OpenOffisie: Narzędia -> chroń arkusz -> [odznaczyć]. Po tej operacji można wpisywać własne wartości w szarych komórkach. Ja po prostu odbierałem np. 5 litrów zacieru do podgrzania, mierzyłem temperaturę i objętość pozostałego w fermentorze, po czym wpisywałem te wartości do arkusza i wyliczał mi do jakiej temperatury mam podgrzać dekokt aby po wlaniu spowrotem otrzymać, powiedzmy, 72* ;)

 

 

A co do sposobu filtracji - fakt, tak byłoby szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Eksperymentalna warka w nowym sprzecie juz sidzi w butelkach. Nazwalem ja "Zemsta Chmielu". Naprawde mocne w smaku i aromacie.

 

Kolejnym tworem jest "Czarny Harcerz", czyli nieco zmodyfikowana receptura na niskoalkoholowe piwko zaczerpnieta z BA. W zamierzeniu ma to byc lekki napoj do czestego spozywania:

 

09.11.2009.

 

Slod pilzenski: 0.75 kg

Slod monachijski: 0.75 kg

slod barwiacy: garsc :smilies:

drozdze: US-05

 

zacieranie:

63°C 15 min

68°C 15 min

74°C 30 min

78°C mash out i filtracja

 

chmielenie:

marynka 40g: 60 min

marynka 30g: 10 min

 

 

 

wyszlo 19L 6°Blg

teraz bulka sobie w 20L butli po mineralce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wzialem sie za Polskie Ale:

 

 

17.11.2009.

 

skladniki:

 

CaraPils: 0,25kg

Pszeniczny: 0,50 kg

Pilzenski: 4,00 kg

 

Marynka: 60 min

Lubelski: 15 min

 

Drozdze: Danstar Nottingham

 

 

zacieranie infuzyjne

63°C 15 min

68°C 60 min

74°C 15 min

 

 

wyszlo 22L 12°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Harcerskiego to przy takim stosunku słodu do chmielu, to chyba wyjdzie Ci Harcerska Zemsta Chmielowa :smilies:

Przy założeniu, że marynka posiada 8 a-k to będziesz miał 55 IBU

(7 a-k -- 48 IBU)

Coś w końcu musi równoważyć ten harcerski balling :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Harcerskiego to przy takim stosunku słodu do chmielu' date=' to chyba wyjdzie Ci Harcerska Zemsta Chmielowa :smilies:[/quote']

Przy założeniu, że marynka posiada 8 a-k to będziesz miał 55 IBU

(7 a-k -- 48 IBU)

Coś w końcu musi równoważyć ten harcerski balling :smilies:

W sumie to chyba masz rację. Poczekamy na wrażenia z degustacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile chmielu użyłeś do Polskiego Ale?

 

Co do Harcerskiego to przy takim stosunku słodu do chmielu, to chyba wyjdzie Ci Harcerska Zemsta Chmielowa :smilies:

Polskie Ale:

Lubelski 35g szyszki

marynka 35g granulat

 

czyli tak jak w recepturze Jejskiego. Nie dalem tylko karmelowego z braku takowego na skladzie. Przez to uzyskalem nieco mniejsza objetosc koncowa brzeczki, aby utrzymac przyzwoita wartosc BLG

 

 

Harcerskie

Wrzucilem do niego juz dosc stary chmiel, moze nie bedzie mial az takiego zabojczego efektu. Tym niemniej lubie mocno goryczkowe piwa - i wlasnie za to uwielbiam domowe piwowarstwo, ze moge sobie uwarzyc cos, czego nie ma szans kupic w sklepie. Bo kto bedzie robil piwo, ktorego wiekszosc ludzkosci nie jest w stanie wypic :smilies:

 

Obecnie jestem na etapie eksperymentow, moje piwa to raczej bezstylowce. Bawie sie roznymi skladnikami uczac sie, jaki maja wplyw na koncowy efekt. Ostatnio przekonalem sie o "mocy" slodu barwiacego - mozna czytac miesiacami forum, przegladac porownania, wyliczenia IBU, EBC ale tak naprawde jak sie na wlasne oczy zobaczy, co robi ledwie garsc slodu barwiacego do warki 20L to wyrabia sie pewne pojecie. Szczerze mowiac, to niechetnie patrze na te liczby - mam ich dosyc w pracy. Warzenie to dla mnie pewien sposob na kontakt z natura :) No, ma na to wplyw tez pare technicznych czynnikow jak waga kuchenna o dokladnosci ? 50g. Ale w koncu to nie apteka :(

Edytowane przez ceemte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ma na to wplyw tez pare technicznych czynnikow jak waga kuchenna o dokladnosci ? 50g. Ale w koncu to nie apteka :smilies:

Może nie apteka, ale uwierz mi, 50g jęczmienia palonego albo słodu zakwaszającego robi róznicę. Ze już o chmielu nie wspomnę. Ostatnio kupiłem sobie wagę jubilerską za 30 zł, można ważyć z dokładnością 0.1g na niewielkie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No' date=' ma na to wplyw tez pare technicznych czynnikow jak waga kuchenna o dokladnosci ? 50g. Ale w koncu to nie apteka :smilies:[/quote']

Może nie apteka, ale uwierz mi, 50g jęczmienia palonego albo słodu zakwaszającego robi róznicę. Ze już o chmielu nie wspomnę. Ostatnio kupiłem sobie wagę jubilerską za 30 zł, można ważyć z dokładnością 0.1g na niewielkie pieniądze.

Dokladnie taki mam zamiar, bo teraz to straszna ruletka. Brales taka z allegro?

Edytowane przez ceemte
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No' date=' ma na to wplyw tez pare technicznych czynnikow jak waga kuchenna o dokladnosci ? 50g. Ale w koncu to nie apteka :smilies:[/quote']

Może nie apteka' date=' ale uwierz mi, 50g jęczmienia palonego albo słodu zakwaszającego robi róznicę. Ze już o chmielu nie wspomnę. Ostatnio kupiłem sobie wagę jubilerską za 30 zł, można ważyć z dokładnością 0.1g na niewielkie pieniądze.[/quote']

Dokladnie taki mam zamiar, bo teraz to straszna ruletka. Brales taka z allegro?

Tak, ktoś tu podrzucił link na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czerwony watażka

 

Moj domowy browarek znowu zostal uruchomiony. Poprzednie podejscie, czyli "Czarny Harcerz" niestety sie zbiesil. Bezczelnie zasmierdl i nadawal sie tylko do wylania. No coz, niepowodzenia to rzecz normalna i trzeba probowac dalej. Tym razem uwarzone zostalo cos wzorowane na Irish Red Ale. Pomysl zaczerpnalem stad: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=9&przedm=2650741&=Czerwony_Baron i troche zmodyfikowalem.

 

Słód melanoidynowy - 1 kg

Słód monachijski - 1,2 kg

Słód pilzneński - 1,6 kg

Słód CaraRed - 0,4 kg

Chmiel Marynka szyszka 50 g

Chmiel Lubelski 20g

Drożdze Danstar Nottingham

 

Zacieranie infuzyjne:

62°C - 30 minut

73°C - 30 minut

 

Chmielenie:

- marynka 60 minut

- lubelski 20 minut

 

22 litry, 12°Blg

 

Jak na razie ma piekny, brazowo-czerwony kolor. Liczac w arkuszu Tzi wyszlo mi 26,5 EBC.

Teraz wesolo bulka w pokoju :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zainspirowany relacja scooby_brew z http://www.piwo.org/forum/t604-Kolsch.html postanowilem zmierzyc sie z Kolschem. Niestety, nie posiadalem chmielu Hallertau Hersbrucker. Ale zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

Warka: 19 l.

 

Slody

4.1 kg Pilzenski

0.45 kg pszenny

0.23 kg Karapils

 

Chmiele

28 gr. Marynka 60 min

14 gr. Saaz 15 min .

14 gr. Saaz 5 min

 

Drozdze

Wyeast 2565 Kolsch.

Starter 1 litr, namnazane przez 3 dni.

 

Zacieranie

54°C 20 min

64°C 40 min

74°C 10 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czarne Chmury

 

04.02.10.

 

Surowce:

 

Słód wiedeński 2 kg

Słód monachijski 2 kg

Słód barwiący 0,3 kg

Cararoma 0,17 kg

 

Marynka: 25g 60 min

Lubelski 20g 15 min

mech irlandzki 5g 10 min

 

drożdże Safbrew lager

 

Efekt:

20l brzeczki 15°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

27.02.2010.

 

Pszeniczka

 

Składniki:

- słód pszeniczny jasny - 2,0 kg

- słód pale ale - 1,6 kg

- słód karmelowy jasny - 0,1 kg

 

- chmiel goryczkowy Marynka - 10g (60 min)

 

- drożdże - WB-06

 

zacieranie:

42°C - 30 min

64°C - 30 min

72°C - 30 min

76°C - mash out

 

20 litrów, 12°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

06.04.2010.

 

Paleweizen

 

Składniki:

- słód pszeniczny jasny - 1,4 kg

- słód pale ale - 1,7 kg

- słód Carahell - 0,5 kg

 

- chmiel goryczkowy Magnum granulat - 30g (60 min)

- chmiel aromatyczny Perle szyszki - 30g (15 min)

- drożdże - Wyeast Koelsch

 

zacieranie:

64°C - 30 min

73°C - 30 min

76°C - mash out

 

24 litry, 12,5°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

16.05.2010.

 

Mroczny Koelsch

 

Warka: 25 l.

 

Slody

4.1 kg Pilzenski

0.45 kg pszenny

0.23 kg karmelowy jasny

 

Chmiele

20 gr. Magnum 60 min

14 gr. Perle 15 min .

14 gr. Perle 5 min

 

Drozdze

Wyeast 2565 Kolsch (gestwa z poprzedniej warki).

Starter 1 litr, namnazane przez kilka godzin.

 

Zacieranie

54°C 20 min

64°C 40 min

74°C 10 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.