Skocz do zawartości

Prosba o ocene


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich gdyz jestem nowym uzytkownikiem.

Na wstepie chcial bym napisac ze mam bardzo male doswiadczenie a wiec prosil bym o wyrozumialosc :)

A wiec zaczne od tego ze mam dopiero za soba dwie warki z brewkitow: Pale Ale i Real Ale. Nie moge jeszcze za wiele powiedziec bo wczoraj minely dwa tygodnie od zakapslowania ale piwko jest bardzo klarowne otworzylem po jednym zapach aromat i smak sa odpowiednie ale nagazowanie jest za male przynajmniej jak na mnie.

 

A wiec teraz do sedna :D Przygotowuje sie do warki z zacieraniem. Przeczytalem juz dosc sporo roznych opisow i innych pomocy ale jak wiadomo zawsze cos z glowy wyleci wiec bede podpytywal w miedzy czasie ;) Ogolnie wszystko co do zacierania potrzebne juz mam.

Ale teraz pytanie czy z takich skladnikow wyjdzie cos normalnego ? Dodam ze sam wybieralem slody nie chcem pierwszej warki robic z konkretnego przepisu wiec wymyslilem sam. Docelowe piwo ma byc podobne do powiedzmy warki strong ;)

 

slod pilznenski 4kg

slod monachijski II 1kg srutowany

slod karmelowy 150 0,4 kg

drozdze safbrew s33

chmiel lubelski szyszka 100g

chmiel magnum granulat 50g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś ile litrów piwa z tego chcesz zrobić i jak chmielić, ale zakładając 50g Magnuma na goryczkę na 20 litrów piwa to wychodzi jakieś 100IBU, czyli nawet nie blisko Warki Strong, chyba że to co podałeś to stan magazynowy i nie masz zamiaru użyć całości.

S-33 to drożdże górnej fermentacji, więc również nijak sie mają do Warki, która jest dolniakiem.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slod pilznenski 4kg

slod monachijski II 1kg srutowany

slod karmelowy 150 0,4 kg

drozdze safbrew s33

chmiel lubelski szyszka 100g

chmiel magnum granulat 50g

Jeżeli chcesz nowy styl stworzyć to idealnie, FAMA (Full Aroma Marcowe Ale) to Ci wyjdzie, nic innego :smilies: .

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zapomnialem dopisac ze nie bardzo mam warunki na dolna poniewaz w domu mam jakies 20 stopni w najchlodniejszym pokoju a w piwnicy mam 14 stopni wiec dolniak z tego kiepski by wyszedl :/

Tak to co pisalem to stan magazynowy wiec nie wszystko musze zuzyc.

Co do litrow to ciezko mi okreslic bo nie wiem jak pojdzie mi z wysladzaniem ale postawilem sobie minimum 20 a jak wyjdzie to sie okaze.

 

Jeżeli chcesz nowy styl stworzyć to idealnie, FAMA (Full Aroma Marcowe Ale) to Ci wyjdzie, nic innego :smilies: .

 

Tak dokladnie mi o to chodzili zeby piwo nie bylo zbyt podobne do jakiegokolwiek stylu ale zeby bylo troche nawiazane do stronga ;) i zamierzam zrobic takie 3 warki po prostu calkowicie wymyslone a po to by nauczyc sie w praktyce wysladzania a pozniej odtworzyc jakis styl i miec porownanie ;)

 

Co do chmielenia jeszcze nie wiem dokladnie poniewarz czytam na ten temat wiadomosci i zbieram wiedze

Edytowane przez RafcikJP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz w piwnicy 14 to się dobrze składa - przed zadaniem drożdży schłodź brzeczkę do tych 12-14 stopni, drożdże uwodnij (jeśli nie robisz startera etc.) w przegotowanej letniej wodzie, schłodź je do podobnej temperatury jak brzeczka, zadaj i po tygodniu w piwnicy przenieś do mieszkania. w mieszkaniu zostaw na 2 tygodnie lub tydzień + fermentacja cicha. jak przestanie blg spadać pod koniec zaplanowanej fermentacji butelkuj.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslisz ze odfermentuje ? Bo brak mi doswiadczenia i obawiam sie zeby niezpsuc pierwszej brzeczki z zacierania bo gotowca nie bylo by mi szkoda :D

A co do chmielu jak ty bys to zrobil bo karmelowego slodu zawsze moge dac mniej zostanie na nastepna warke :) Bo wlasnie z tym chmielem tez nie mam doswiadczenia a seme cyfry nic mi nie mowia mam nadzieje ze po pierwszej warce bede mial to porownanie ze tyle i tyle IBU smakuje tak a nie inaczej bo co do aromatycznego to dla mnie chyba nie moze byc za duzo ;) A zalezy mi na tym zeby karmel byl dobrze wyczuwalny z lekka goryczka i bardzo dobrym aromatem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, myślę że odfermentuje - na początku fermentacja przebiega dość burzliwie, wydziela się tam trochę ciepła więc w wiadrze będzie tak 16 stopni co najmniej. chcesz uzyskać coś zbliżonego do dolniaka na drożdżach górnej fermentacji to musisz postarać się o jak najczystszy profil, czemu ma służyć niższa temperatura w pierwszej fazie. jeśli drożdże będą z saszety a nie ze startera to może być ich za mało na taki balling i temperaturę, więc na Twoim miejscu obciąłbym monacha do 300g a karmel do 100g i zrobił piwo lżejsze - jeśli to Twoje pierwsze zacieranie to pewnie wyjdzie Ci ok 20L 10blg (no chyba że wszystko zrobisz tip-top to będzie ok. 12), a na następną warkę kupił 5kg pilzeńskiego i zużył razem z nim resztę monacha i karmelu i takie 14-16blg potraktował już gęstwą po poprzednim piwie.

 

edit: no i poczytaj o tych drożdżach co masz zamiar użyć, bo wiem, że je z jakiegoś powodu omijam tylko za cholerę nie mogę sobie przypomnieć z jakiego...

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie a o co chodzi z ta gestwo bo czytalem gdzies tu na forum i wiem ze zlewa sie przechowuje w lodowce a potem dodaje do brzeczki ale czy te drozdze jeszcze zyja ? A i co z tym chmielem jak ty bys to zrobil ? A co do drozdzy to wlasciwie mogl bym dokupic inne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnie co bym chciał osiągnąć to żebyś uwarzył coś z mojej kompletnej instrukcji, bo wtedy to będzie moje piwo a nie twoje piwo. naczytałeś się i "sam wybierałeś słody bo nie chcesz warki robić z jakiegoś przepisu" - na początku odniosłem wrażenie że wiesz co robisz, a teraz, niestety, im dalej w las tym mniej drzew. nie wiesz jak chmielić - brewtarget jest darmowym programem do komponowania receptur a na forum jest cały temat związany z pomocą w jego obsłudze. do tego masz czat na którym ktoś Ci zawsze pomoże z pytaniami "na wczoraj", o gęstwie to pewnie czytałeś w Wiki (link na górze - hasło "Pierwsza warka z procesem zacierania") gdzie informacji dość, a może nawet i za dużo :D powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50g Magnum na start to bardzo dużo. Samo 25g Ci wystarczy spokojnie, przy 20L da około 45 IBU. Warka strong ma pewnie 20-25, strzelam, nie piłem.

 

Na aromat wystarczy też pewnie połowa Lubelskiego, 50g na 0' czy tam na cichą, czy po połowie.

 

Jak wrzucisz wszystko (50+100), to nie wypijesz tego piwa.

Edytowane przez PaulCraft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka strong ma pewnie 20-25

piłem X lat temu ,o ile to piciem mona było nazwać i myślę że 15 do 20 max to raczej chyba ma

 

ale,no właśnie jest jedno ale,a w zasadzie kilka ,IBU IBU jest nie równe ,wszystko zależy od zasypu,drożdży,rodzaju chmielu ,fermentacji czasami mniejsze ibu jest odbierane mocniej jeśli nie ma kontry słodowej,a ta zależy od zacierani,użytych słodów (i nie tylko)i samej fermentacji ,nie które chmiele przy wyższym ibu dają bardzo nieprzyjemną goryczkę

aromat z tych chmieli też nie będzie powalający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do tematu - kiedyś w sklepie widziałem promocję na piwo "Warka Strąg" (zachowano oryginalną pisownię).. ale zdjęcie niestety mi gdzieś przepadło ;(

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada: rób z gotowej instrukcji, receptury, po jakiejś 10-tej warce coś zmieniaj. To, co próbujesz zrobić, nijak smakować będzie. I nie dąż do smaku koncerniaków, jak Warka Strong. Widzę, że kraftu nie posmakowałeś. Kraftowe to kilka lig wyżej niż koncerniaki. Po pół roku picia własnych piw miałem okazję napić się tyskiego - nie wiem, jak kiedykolwiek mogłem coś takiego pić. nie dałem rady dopić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co próbujesz zrobić, nijak smakować będzie.

Z gustem jest jak z dupą - każdy ma swoją. Robiłem większe karmelki i mi smakowały, ale ja takie lubię. Widać kraftu wciąż nie znam. Tylko czemu wiele koncerniaków, ze względu na swoją nijakość, jest o niebo lepsza od niektórych pożal się boże piw rzemieślniczych, bo najzwyczajniej pozbawione są jakichkolwiek wad (a przynajmniej większości) w przeciwieństwie do tych drugich. Kolega pewnie z tych, co to kalafior i maślankę uważają za "regionalność"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dodał bym od razu zwracanie uwagi na te czerwone szlaczki które wyskakują jak źle napiszesz słowo

Albo chociaż kolor.

I dodałbym od razu zwracanie uwagi na te czerwone szlaczki, które wyskakują, jak źle napiszesz słowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraftowe to kilka lig wyżej niż koncerniaki.

Taa, może 1/10 z tych piw "kraftowych" to faktycznie wyższa liga - reszta nadaje się do relagacji 3 poziomy niżej :)

Im więcej ich próbuję, tym bardziej przekonuję się do tego, co napisał wyżej kolega Jaras - zdecydowana większość takich piw jest albo nijaka, albo posiada mocno wyczuwalne wady jak diacetyl, dms, aldehyd octowy, octan etylu. Zakładam, że skoro sensorykiem nie jestem, a potrafię wyczuć tego typu rzeczy w jakimś piwie, to te wady są znaczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec zrobilem tak:

3,5kg pilznenski

1kg monachijski

0,2 karmelowy 150

Zacieranie 60min 67°C

Chmielenie 90 min ze wzgledu na odparowanie DMS

w 30 min 15g magnum

w 60 min 10g magnum

w 90 min 50g lubelski

chlodzenie do 19°C drozdze

po wysladzaniu otrzymalem 10,5 blg po chmieleniu i studzeniu 13blg i 21 litrow brzeczki drozdze jeszcze nie ruszyly ale pojawia sie piana za kilka dni zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po okolo 30 godzinach ruszyla fermentacja temperatura brzeczki 18 ladnie powoli fermentuje ale w pokoju jest dziwny zapach pierwszy raz taki czuje przy brewkitach czuc bylo raczej taki drozdzowo piwny a ten jest dosc nieprzyjemny ale gdy wacham gaz prosto z rurki czuje raczej dwutlenek wegla i chmiel czy to normalne jest to moja pierwsza warka z procesem zacierania wiec troche sie obawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.