Skocz do zawartości

Belgijskie drożdze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako początkujący piwowar chciałbym uwarzyć coś ze stylów belgijskich np. tripel lub saison, choć belgijskie pale ale tez wchodzi w grę. I moje pytanie

 

Jakie suche drożdże są waszym zdaniem najciekawsze - chodzi mi o typowe belgijskie fenole i estry . Sam myślałem o Fermentis Abbaye lub Mangrove Jack's M27 ewentualnie z Gozdawy Belgian Fruti Spice Ale

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem Belgijskie Pale Ale na MJ M27 (fermentacja do 27°C) i zadowolony byłem z efektów, kolegi na Fermentisach S33 było również dobre ale miało słabszy charakter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgijskie drożdże to... płynne drożdże. Jeśli cena płynnych Cie przeraża to rozważ zakup Fermentum Mobile, które są nieco tańsze, oraz zaplanuj sobie od razu 2-3 warki. Koszt zakupu podzielisz wtedy przez 2 lub trzy i wyjdzie niewiele drożej lub tyle samo co za suchary.

 

Tu masz fajną listę drożdży oraz źródeł ich pochodzenia (jeśli lubisz jakieś konkretne belgi np Chimay lub Duvel, to znajdziesz sobie odpowiednie drożdże patrząc na kolumnę Brewery). Z kolei tu znajdziesz zestawienie drożdży pod dany styl, wraz z krótkim opisem.

 

Jeśli mimo to zostaniesz przy sucharach, to po krótkim googlowaniu znajdziesz na przykład, że Fermentis T-58 pochodzi z browaru Chimay, etc. W ten sposób również będziesz mógł mniej lub bardziej świadomie spróbować dobrać sobie profil zapachowy, o ile degustowałeś już piwka z danego browaru.

 

Edit: po krótkim googlowaniu znajdziesz również, że S-33 żadnej Belgii nigdy nie widziało. Jest to szczep "wyspiarski", na którym możesz spróbować uwarzyć sobie np jakeigoś Bittera.

Edytowane przez beu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy się szykowałem do pierwszego BPA to dostałem podobne odpowiedzi co do drożdży ale i tak użyłem M27 i z efektów byłem bardzo zadowolony mimo że nie mam wielu piw komercyjnych na koncie do porównania. Zawiodłem się natomiast na płynnych, konkretnie na WLP570, dały mi zupełnie coś innego niż bym się spodziewał i więcej ich raczej nie ruszę, teraz sprawdzam WLP530.

Moim zdaniem jeżeli ktoś nie chce się pchać w płynne, niezależnie od powodów, warto wypróbować M27 ale przydało by im się więcej ciepła niż innym szczepom.

http://www.piwo.org/topic/10873-mangrove-jacks-belgian-ale-m27/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy się szykowałem do pierwszego BPA to dostałem podobne odpowiedzi co do drożdży ale i tak użyłem M27 i z efektów byłem bardzo zadowolony

Mam bardzo dobrą opinie o tych drożdżach. Należy jednak pamiętać, że są bardzo żarłoczne i lubią ciepełko. Poniżej 26 stopni można być rzeczywiście zawiedzionym z efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.