Jump to content

Belgijskie drożdze


Kamil Świercz
 Share

Recommended Posts

Witam!

Jako początkujący piwowar chciałbym uwarzyć coś ze stylów belgijskich np. tripel lub saison, choć belgijskie pale ale tez wchodzi w grę. I moje pytanie

 

Jakie suche drożdże są waszym zdaniem najciekawsze - chodzi mi o typowe belgijskie fenole i estry . Sam myślałem o Fermentis Abbaye lub Mangrove Jack's M27 ewentualnie z Gozdawy Belgian Fruti Spice Ale

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Ja robiłem Belgijskie Pale Ale na MJ M27 (fermentacja do 27°C) i zadowolony byłem z efektów, kolegi na Fermentisach S33 było również dobre ale miało słabszy charakter.

Link to comment
Share on other sites

Belgijskie drożdże to... płynne drożdże. Jeśli cena płynnych Cie przeraża to rozważ zakup Fermentum Mobile, które są nieco tańsze, oraz zaplanuj sobie od razu 2-3 warki. Koszt zakupu podzielisz wtedy przez 2 lub trzy i wyjdzie niewiele drożej lub tyle samo co za suchary.

 

Tu masz fajną listę drożdży oraz źródeł ich pochodzenia (jeśli lubisz jakieś konkretne belgi np Chimay lub Duvel, to znajdziesz sobie odpowiednie drożdże patrząc na kolumnę Brewery). Z kolei tu znajdziesz zestawienie drożdży pod dany styl, wraz z krótkim opisem.

 

Jeśli mimo to zostaniesz przy sucharach, to po krótkim googlowaniu znajdziesz na przykład, że Fermentis T-58 pochodzi z browaru Chimay, etc. W ten sposób również będziesz mógł mniej lub bardziej świadomie spróbować dobrać sobie profil zapachowy, o ile degustowałeś już piwka z danego browaru.

 

Edit: po krótkim googlowaniu znajdziesz również, że S-33 żadnej Belgii nigdy nie widziało. Jest to szczep "wyspiarski", na którym możesz spróbować uwarzyć sobie np jakeigoś Bittera.

Edited by beu
Link to comment
Share on other sites

Gdy się szykowałem do pierwszego BPA to dostałem podobne odpowiedzi co do drożdży ale i tak użyłem M27 i z efektów byłem bardzo zadowolony mimo że nie mam wielu piw komercyjnych na koncie do porównania. Zawiodłem się natomiast na płynnych, konkretnie na WLP570, dały mi zupełnie coś innego niż bym się spodziewał i więcej ich raczej nie ruszę, teraz sprawdzam WLP530.

Moim zdaniem jeżeli ktoś nie chce się pchać w płynne, niezależnie od powodów, warto wypróbować M27 ale przydało by im się więcej ciepła niż innym szczepom.

http://www.piwo.org/topic/10873-mangrove-jacks-belgian-ale-m27/

Link to comment
Share on other sites

Fermentis Abbaye beznadziejne nic wspólnego z belgią nie mają

osobiście mam przeciwne doświadczenia,

ale ja się nie znam ja tylko lubię dobre piwo ;)

Link to comment
Share on other sites

Gdy się szykowałem do pierwszego BPA to dostałem podobne odpowiedzi co do drożdży ale i tak użyłem M27 i z efektów byłem bardzo zadowolony

Mam bardzo dobrą opinie o tych drożdżach. Należy jednak pamiętać, że są bardzo żarłoczne i lubią ciepełko. Poniżej 26 stopni można być rzeczywiście zawiedzionym z efektów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.