Skocz do zawartości

Wymrażanie zacieru


Grzechu

Rekomendowane odpowiedzi

da się wymrozić ale co z tego ?

każdy z nas posiada zamrażarkę, proszę wstawic kubek piwa jak się zetnie kasza to płyn odsączyć na sitku. Jeżeli w przesączu będzie więcej alkoholu to ja już nigdy nie będę destylował.

oczywiście tak nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już wprowadziłem to całe zamieszanie wczoraj wstawiłem do zamrażarki butelkę 30 % wódki (stwierdziłem, że łatwiej będzie zaobserwować ewentualne różnice). Rano około 1/3 było zamarzniete a reszta płynna, odsączyłem i ogrzałem do temp. pokojowej i co? ... i przysłowiowe g.... Ani % więcej. Jedynie zapach jakby trochę inny ale mogło mi się wydawać. Nie wiem skąd się biorą te informacje na forach o wymrażaniu zacieru w warunkach domowych i otrzymywaniu w ten sposób wódki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest mit, ludzie nie znając podstaw fizyki powtarzają jeden za drugim i są święcie przekonani że to prawda.

Podobnie jest w z piwem kolejny mit - połowa Polaków będzie się dało pociąć zapierając się, iż piwo robi się z chmielu (a o słodzie to nie słyszeli :))

albo jeszcze lepiej mit ze spirytusem- 99 % polaków jest święcie przekonanych, że nie da się zrobić spirytusu w domu :)

 

taka nasza mentalność ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo jeszcze lepiej mit ze spirytusem- 99 % polaków jest święcie przekonanych, że nie da się zrobić spirytusu w domu :)

Tutaj się nie zgodzę :)

Nie zgodzę się także z tym, że piwa lodowe, powstałe przez wymrażanie to mit. Przynajmniej u mnie na studiach nauka o piwach lodowych była w programie. Odsyłam do literatury np. do Kunze - tego Pana raczej nie podejrzewam o nieznajomość podstaw fizyki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Więc po co browary mrożą piwo i w jaki sposób po mrożeniu uzyskują więcej alkoholu?

a robią to?

wszyscy trujecie że browary idą tylko na kasę, nie wyobrażam sobie jakby mieli mrozić całe warki po kilkaset czy kilka tys. litrów?

Może pogłoska o wymrażaniu piwa wzięła się stąd, że część browarów z tego co się orientuję obniża temperaturę piwa poniżej 0°C w celu usunięcia polifenoli i białek. Przy dobrym chłodzeniu tanków nie jest to wcale takie trudne.

Tak się składa, że dyskutowaliśmy ostatnio z Weną o możliwości wykorzystania tej metody w domu w celu pozbycia się zmętnienia na zimno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga dori ja nie twierdzę iż piwa lodowego się nie da wzmocnić poprzez wymrażanie.

 

ale wymrażanie czego ? wody z piwa ?

 

Czy Wam się coś nie pomieszało ?

 

ja jedynie twierdzę iż nie da się rozdzielić roztworu woda-etanol poprzez wymrażanie, tzn z piwa o zaw. etanolu 5 % zrobić piwo 15%.

 

Proszę doczytać, czy przypadkiem nie chodzi o wymrażanie brzeczki przed fermentacją ?

 

tak jak się otrzymuje wino lodowe !!!!!!!!!!!!!!!

 

nie mam tej pozycji więc nie sprawdzę,

 

czekam na weryfikacje bo dyskusja mnie lekko irytuje ;)

 

darkote swe piwo ze zdjęcia do jakiego % zatężyłeś ?? z 5% do 10 %? czy do 15?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę doczytać, czy przypadkiem nie chodzi o wymrażanie brzeczki przed fermentacją ?

Nie, nie chodzi o wymrażanie brzeczki, tylko piwa.

Kolega Winorobek podał linka pod którym można ściągnąć Technologię Piwa i Słodu Kunze http://www.piwo.org/forum/p11567-13-02-2009-01-51-06.html#p11567

Jeśli uda mi się jutro rozpracować skaner to wrzucę skan rozdziału o piwach lodowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już wprowadziłem to całe zamieszanie wczoraj wstawiłem do zamrażarki butelkę 30 % wódki (stwierdziłem, że łatwiej będzie zaobserwować ewentualne różnice). Rano około 1/3 było zamarzniete a reszta płynna, odsączyłem i ogrzałem do temp. pokojowej i co? ... i przysłowiowe g.... Ani % więcej. Jedynie zapach jakby trochę inny ale mogło mi się wydawać. Nie wiem skąd się biorą te informacje na forach o wymrażaniu zacieru w warunkach domowych i otrzymywaniu w ten sposób wódki.

Nie wiem w jaki sposób byłeś w stanie ocenić czy ta wódka ma wiecej % przed czy po. Nie ma co sie łudzić, że z takiej wódki otrzymasz 70% alkoholu i jak wypijesz to spadniesz z krzesła. Jeśli mierzyłeś alkoholomierzem do czystych alkoholi to w ich produkcji stosuje się metode "milimetr nie kilometr" więc subtelnych różnic w składzie nie jesteś w stanie stwierdzić.

 

to jest mit, ludzie nie znając podstaw fizyki powtarzają jeden za drugim i są święcie przekonani że to prawda.

Podobnie jest w z piwem kolejny mit - połowa Polaków będzie się dało pociąć zapierając się, iż piwo robi się z chmielu (a o słodzie to nie słyszeli )

albo jeszcze lepiej mit ze spirytusem- 99 % polaków jest święcie przekonanych, że nie da się zrobić spirytusu w domu

 

taka nasza mentalność

Napisz, jeśli wiesz, jakie to podstawy fizyki skłaniają Cie do takiego myślenia? Ja wiem conieco o chemii i z jej punktu widzenia taki proces jest jak najbardziej możliwy. Co więcej wykorzystuje się go powszechnie do rozdziału ropy, rozdziału wody od H2O2(mieszaniny jednorodne defacto). Mieszanina wody z alkoholem (jak już powiedziałeś -mieszanina jednorodna) jest możliwa do rozdzielenia (w pewnym stopniu) przez szereg metod. Od destylacji zaczynając, poprzez "suszenie" siarczanem magnezu (duża ilość może oddzielić całkowicie- kompletnie nie opłacalne ale możliwe), a na ekstrakcji z eterem i bezenem kończąc. Wymrażanie jest ostatnią, nieopłacalną, nieefektywną i najgorszą metodą. Kilka procent wiecej uzyskasz. Ale tylko kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piwa nie "wzmacniałem". Zamroziło się z powodu mojego błędu. To zdjęcie to dowód na to, że da się zamrozić wodę w piwie.

Faktem jest, że możliwe jest zwiększenie zawartości alkoholu w piwie poprzez zamrożenie i usunięcie części wody. Czy to się komuś podoba, czy nie. Dowodem może być literatura i nieliczne piwa dostępne na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cieplyl

 

Ja wiem conieco o chemii i z jej punktu widzenia taki proces jest jak najbardziej możliwy

tak ? a gdzie takich rzeczy uczyli,

 

Może ja maiłem na chemii jakieś braki programowe (piszę poważnie)

 

Nigdzie w literaturze naukowej nie spotkałem się z metodą wymrażania wody z r-ru woda etanol.

 

jeżeli to prawda to jestem w szoku i piszę list do dziekana

 

ale za nim to zrobię poczekam na dane od dori oraz sam sprawdzę doświadczalnie to całe wymrażanie

 

 

właśnie jestem na etapie wymrażania 10 % r-ru w suchym lodzie, mam aparat do oznaczania gęstości do 0,0001

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cieplyl

 

Ja wiem conieco o chemii i z jej punktu widzenia taki proces jest jak najbardziej możliwy

tak ? a gdzie takich rzeczy uczyli,

 

Może ja maiłem na chemii jakieś braki programowe (piszę poważnie)

 

Nigdzie w literaturze naukowej nie spotkałem się z metodą wymrażania wody z r-ru woda etanol.

 

jeżeli to prawda to jestem w szoku i piszę list do dziekana

 

ale za nim to zrobię poczekam na dane od dori oraz sam sprawdzę doświadczalnie to całe wymrażanie

 

 

właśnie jestem na etapie wymrażania 10 % r-ru w suchym lodzie, mam aparat do oznaczania gęstości do 0,0001

Nie spotkałeś się bo się tego po prostu nie robi (oprócz wspomnianych browarów). Napisałem, że teoretycznie jest taki proces możliwy- jednak powiem szczerze czy wyjdzie nawet przy tak dokładnej aparaturze, nie wiem. Teoria a praktyka nieraz nie idą w parze. Proponuje jednak wymrażać bardzo powoli i mieszać. To powinno dać lepszy rozdział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d- przed zamrożeniem - 0,9856

 

d- przesączu po wymrożeniu - 0,9838 g/cm3

 

d- kaszy po wymrożeniu - 0,9868

 

 

przydało by się teraz poszukać tablic do przeliczania gęstości na % i zobaczyć jaka jest różnica

Na szybko licząc: przyjmując liniową zależność gęstości wychodzi, że różnica o 1% zawartości alkoholu odpowiada różnicy w gęstości o 0,0021 g/cm3. Tak jak przypuszczałem udało się uzyskać 11% z 10%. Tak dla formalności zapytam robiłes pomiar na termostatowanym urządzeniu i z tą samą temperaturą próbki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wyciąganie wniosków jest przedwczesne. Nie znam szczegółów ale zapewne był robiony jeden pomiar na pojedyńczej próbce piwa.

Czyli poza błędem pomiaru urządzenia brak informacji co do dokładności.

Wypadałoby zrobić kilkanaście prób na różnych piwach i wywnioskować średni przyrost stężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wyciąganie wniosków jest przedwczesne. Nie znam szczegółów ale zapewne był robiony jeden pomiar na pojedyńczej próbce piwa.

Czyli poza błędem pomiaru urządzenia brak informacji co do dokładności.

Wypadałoby zrobić kilkanaście prób na różnych piwach i wywnioskować średni przyrost stężenia.

Z tego co zrozumiałem to Kolega bnp uzył mieszaniny wody i alkoholu tylko. Wiadomo, że można trochę popracować i udoskonalić tempo zamrażania, mieszanie itp, tak aby rozdział był jak najlepszy. generalnie chodziło chyba o tendencje czy da się czy nie i zostało potwierdzone, moim zdaniem, że sie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo jeszcze lepiej mit ze spirytusem- 99 % polaków jest święcie przekonanych, że nie da się zrobić spirytusu w domu ;)

To chyba tylko ci co nie pamiętają komuny i pędzenia w domu.

 

 

ja jedynie twierdzę iż nie da się rozdzielić roztworu woda-etanol poprzez wymrażanie, tzn z piwa o zaw. etanolu 5 % zrobić piwo 15%.

Nikt z nas tego nie twierdzi, ubzdurałeś sobie coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cieplyl

 

Tak dla formalności zapytam robiłes pomiar na termostatowanym urządzeniu i z tą samą temperaturą próbki?

no jasne, mam możliwośc pomiaru gęstości do 5 miejsca po przecinku ale wyniki zaokrąglałem do 4

mam możliwość pomiaru w 15 i 20 st C. Pomiary są jak najbardziej wiarygodne. Aparat wzorcowany i sprawdzany

 

@przybysh

Czyli poza błędem pomiaru urządzenia brak informacji co do dokładności.

jak kolega zrozumie to odtwarzalność metody (oczywiście nie dla piwa :smilies:) 0,0005 a powtarzalność jeszcze lepsza :)

pomiary robione był 3 krotnie :)

 

Doświadczenie polegało na tym iż 50 ml 10% r-ru alkoholu etylowego zamroziłem w suchym lodzie. Powstałą płynną kaszę odfiltrowałem w zamrażarce. Filtratu było ok 7ml. Kaszę ogrzałem i zrobiłem pomiary.

 

 

jak będę miał chwilkę to zrobie doświadczenie na piwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kolega zrozumie to odtwarzalność metody (oczywiście nie dla piwa :smilies:) 0,0005 a powtarzalność jeszcze lepsza :)

pomiary robione był 3 krotnie :)

Doświadczenie polegało na tym iż 50 ml 10% r-ru alkoholu etylowego zamroziłem w suchym lodzie. Powstałą płynną kaszę odfiltrowałem w zamrażarce. Filtratu było ok 7ml. Kaszę ogrzałem i zrobiłem pomiary.

 

Kolega rozumie to tak jak robi się pomiary doświadczeń (a przynajmniej powinno).

Napisałeś, że pomiar robiłeś 3 krotnie. Czyli 3 razy zmierzyłeś wartości czy też 3 razy powtórzyłeś proces zamrażania, oddzielania i ogrzewania i wtedy pomiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie często zgadzam się z metodami postępowania bnp w przypadku piwa, ale co do znacznego zwiększania % alkoholu w cieczy to akurat wie o czym mówi więc tu w niego nie wątpię :smilies:.

Nikt z nas nie mówi o znacznym zwiększaniu.

 

Jackson napisał w linku, który podałem, że ten browar zwiększa z 8,8 do 9,8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie często zgadzam się z metodami postępowania bnp w przypadku piwa, ale co do znacznego zwiększania % alkoholu w cieczy to akurat wie o czym mówi więc tu w niego nie wątpię :smilies:.

Jeśli eksperyment bnp powtórzymy ze 100 razy wymrażając oddzielając i znów zamrażając to z jakiegoś hektolitra otrzymamy litr spirytusu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że pomiar robiłeś 3 krotnie. Czyli 3 razy zmierzyłeś wartości czy też 3 razy powtórzyłeś proces zamrażania, oddzielania i ogrzewania i wtedy pomiar?

nie, 3 razy powtórzyłem oznaczanie gęstości, wymrażałem 1

 

@jacer

Nikt z nas nie mówi o znacznym zwiększaniu.

 

Jackson napisał w linku, który podałem, że ten browar zwiększa z 8,8 do 9,8.

i tak chyba będzie,

\

Z materiałów udostępnionych mi przez dori także można wysnuć taki wniosek

 

Kunze podaje iż "zawartość alkoholu lodowego piwa przeważnie jest nieco wyższa niż w piwie wyjściowym ..."

 

jako podsumowanie tematu stwierdzę iż częściowo (z braku wiedzy) się pomyliłem.

Częściowo bo da się uzyskać te 1-3 % ale z 5% wódki nie zrobi :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.