Skocz do zawartości

Browar Nicpoń


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, chciałem się podzielić doświadczeniami z mojej pierwszej warki (i mam nadzieje, że również z następnych).

 

Warka #1 "Przestrzelona 13 IPA"

 

 

Data warzenia 16.01.15r.

Zasyp:

1. 5 kg. Pale Ale 5,5-7,5 EBC Strzegom

2. 0,2 kg. Pszeniczny Karmelowy 100-150 EBC

Zacieranie:

Zacieranie w 15,6 l wody (oaza z biedronki). Woda podgrzana do 73­°C. Zacieranie trwało 100 min w 68°C. Po negatywnej próbie jodowej, podgrzanie do 78°C i przetrzymanie przez 10 min.

Filtracja:

Po przeniesieniu do kadzi filtracyjnej i odczekaniu 20 min, wysładzanie 12,3 l wody o temp 75-76°C. Czas wysładzania ok 120 min. Objętość po wysładzaniu 22,5 l. Ostateczna gęstość brzeczki nastawnej to 13,5° BLG.

Chmielenie:

Gotowanie przez 60 min

1. Iunga 11% AA 60 min - 20 g

2. Rakau 10,7 % AA 30 min - 25 g

3. Rakau 10,7 % AA 10 min - 20 g

4. Cascade 6,7 % AA 5 min - 30 g

Chłodzenie:

Początkowo w wannie, następnie na zimnym korytarzu przez całą noc.

Fermentacja:

Drożdże zadane 17.01.15r. ok. godz. 9:00. Drożdże suche, uwodnione, jedna saszetka Fermentis US-05. Końcowa objętość ok. 20 litrów. Drożdże pojęły pracę na następny dzień. Fermentacja burzliwa od 17.01 do 26.01, następnie zlanie na cichą i chmielenie na zimno 40 g Cascade i 10 g Rakau. Blg końcowe 3,5°.

Butelkowanie:

Po zlaniu znad osadów chmielowych wyszło ostatecznie ok 18,5 l (500 ml syrop cukrowy) piwa. Butelkowanie z użyciem 100 g białego cukru. Ostatecznie wyszło 36 butelek o objętości 500 ml.

Uwagi:

1. Podczas wsypywania słodów odpowiednio mieszać zacier aby uniknąć zbrylania.

2. Słody wsypywać do wody max. 2-3°C cieplejszej niż docelowa przerwy (łatwiej podgrzać niż schłodzić).

3. Temperaturę mierzyć po ok. 20-30 sekundach od zamieszania w celu jej wyrównania w całej objętości.

4. Zadbać o to aby gotowanie przebiegało bardziej intensywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra może spisze również wszystkie notatki jakie zrobiłem na temat mojej drugiej warki, którą był pils. Niestety w trakcie całego procesu rozchorowałem się dość mocno więc nie wiem co z tego wyjdzie (przetrzymałem piwo z osadami chmielowymi i innym syfem, który wrzuciłem do kadzi zaciernej przez 2 dni).

 

 

Warka #2 Chory Nicpoń - Pils

 

 

Data warzenia 3.02.15r.

 

Zasyp:

 

1. 4,4 kg. Pilzneński 2,5-5 EBC

2. 0,75 kg. Monachijski Typ I 12-15 EBC

 

Woda mineralna wymieszana w proporcji 50:50 z wodą destylowaną.

 

Zacieranie:

 

Dekokcja dwuwarowa. Przerwa białkowa ok 20 min ( w międzyczasie odebrane 5,8 l dekoktu). Po zagotowaniu dekoktu zawrócenie go do kadzi zaciernej, temperatura ustabilizowała się na poziomie 64-65°C, zacieranie ok 40 min. (ponowne odebranie dekoktu 5,7 l). Zawrócenie dekoktu do kadzi zaciernej i ustabilizowanie się temp. na poziomie 68-69°C (w założeniu miało być 72°C). Łączny czas zacierania wyniósł 120 min. Następnie wygrzew (poprzez tradycyjne podgrzanie na palniku) do 78°C. I przeniesienie do kadzi filtracyjnej.

 

Filtracja:

 

Wysładzanie 14 l wody o temp. 78-80°C. Czas wysładzania 150 min. Uzyskano 24 l brzeczki o ekstrakcie 14% Blg.

 

Chmielenie:

 

Objętość brzeczki uzupełniono wodą do objętości 27 l i ekstraktu 13% Blg.

 

1. Iunga 11% AA 25 g - 60 min (granulat)

2. Lubelski 4% AA 30 g - 30 min (szyszka)

3. Lubelski 4% AA 30 g - 15 min (szyszka)

4. Lubelski 4% AA 40 g - 5 min (szyszka)

 

W tracie gotowania uzupełnienie objętości brzeczki do początkowych 27 litrów. 10 min. przed końcem gotowania dodany uwodniony mech irlandzki.

 

Chłodzenie:

 

Noc w wannie, następnie cały dzień, cała noc i kolejny dzień na zimnym korytarzu aż do uzyskania temp. 7-8°C, następnie dekantacja znad osadów.

 

Fermentacja:

 

Po dekantacji pozostało 24 l 13% Blg, dolano 4 l czystej butelkowanej wody, uzyskano 28 l brzeczki 10,2% Blg. Zadano drożdżami FM Bohemska Rapsodia (FM30), z których wcześniej (poniedziałek) został przygotowany starter. Drożdże zadano 5.02 ok 18:30. Pozostawiono na dobę w temp. ok. 5°C następnie przeniesiono do temp. 8-9°C. Łączny przewidywany czas fermentacji ok 6-8 tyg. Następnie butelkowanie i przetrzymanie butelek w ok. 20°C prze 2 tyg. po czym przeniesienie ich do możliwie najniższej temperatury na ok 2-3 miesięcy.

Edytowane przez Robler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.