Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Doszla dostawa chmielu! Zapasy na rok zrobione!

attachicon.gifIMG_20160418_165853.jpg

Ile tego masz w sumie? ja ostatnio też konfekcjonowałem chmiel i pakowałem próżniowo. Wygląda imponująco :) czasami sie zastanawiam, czy ja jeszcze mogę się określać mianem browaru domowego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek 19.04.2016 powstała warka #52 praktycznie powielona warka nr 51 z malutkimi zmianami:

Chmielenie tylko na goryczke 20ibu

Finalnie wyszlo 10,5 blg stąd przy rozlewie doleje troszke wody.

Ponownie drozdze M10.

Dodalem tez 20g pozywki za namowa Piotra (pepek) by wyeliminować siarke przy fermentacji i jak na dzisiaj 4 dzien i jest dobrze. Mam nadzieje ze dodatek pozywki zapobiegnie tez wlekącej się fermentacji (nawet przy niskich blg) oraz nie będzie wznowionej fermentacji po 2 tyg burzliwej, tak jak w poprzednich warkach...

Pokusilem sie na wyzsza temp przy fermentacji i po schlodzeniu do 20C (tutaj musze sie pochwalić i udalo sie schlodzic chlodnica zanurzeniowa 100l w 50min) i zadaniu drozdzy zostawiłem fermentory w temp 20C, skokowo bylo 24C, teraz jest 21C, zobaczymy czy opis producenta nie klamie...

 

No i bym zapomnial, drozdze ogornie sa fajne, daja bardzo przyjemny kwaskowy finisz. :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może pomożecie...

Miałem ostatnio problem z filtracja na FD, i nie wiem w czym problem, bo już próbowałem różnej grubości srutu i dalej to samo, non stop leci mi metna brzeczka z drobinkami slodu, niezależnie jako długo spuszczam i zawracam filtrat... Z reguły czekam jakies 10 min by zloze sie ułożyło, moze powinienem dluzej odczekac? Chociaż zawsze wydawalo mi sie ze przy fd nie trzeba... Moze powinienem wyciagnac mieszadlo ramowe?

Filtrat pompuje pompa iwaki, mam zamontowane kranik (na koncu za pompa) zmniejszajacy przeplyw.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

05.05.2016r 


 


#53 APA v16


  • Styl: American Light Ale
  • 9 Blg 
  • 100 litrów 

 


Zasyp:


  • 93% - Pale Ale MEP - 12 kg
  • 7% - Karmelowy 30 - 1 kg

 


Zacieranie:


 


  • 67C | 120min
  • 72C | 15min
  • 78C | mash out

Chmielenie:


 


Pierwszy raz chmieliłem zacier, dodałem 100g cascade na 140 min zacierania


  • 60 min - nic
  • 30 min - Waimea 17% - 30g
  • Hop Stand 15 min w 70C - Waimea 17% 50g

 


Po gotowaniu wyszło około 100 litrów 9BLG


 


Fermentacja: Drożdże na odmianę US-05 dwie paczki, (porównam z M10 bo będę na świeżo z odczuciami) mocno napowietrzę bo trochę ich mało zadałem. Fermentacja w temp pokojowej (20C). Drożdże zadałem w 19,5C i schłodziłem do 17C po czym zostawiam niech sobie urośnie ile chce.


 


Dalej mam problemy z wysładzaniem na FD... 


 


EDIT:


Skokowo po 3 dniach było 24C w fermentorach, poźniej opadało stopniowo do 20C, nie zauważyłem negatywnych oznak podwyższonej temperatury.


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże M10 pomimo pożywki wznowiły fermentację (po jej wizualnym ustaniu) w warce #51. Nie wiem o co chodzi ale te drożdże chyba tak maja... 4-5 dni schodzą z 10BLG do 3, później 2 tyg spokoju i po około 18-20 dniach zaczynaja dalej fermentować. Na szczęście jestem bardzo zadowolony z próbki zlanej podczas przelewania na cichą, skokowa temp (24C) fermentacji nie dała jak na razie negatywnych skutków i piwo jest naprawdę smaczne. Wydaje mi się że przy wyższej temp finisz jak by był mniej kwaskowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.05.2016r 


 


#54 APA v16


  • Styl: American Light Ale
  • 10 Blg 
  • 100 litrów 

 


Zasyp:


  • 93% - Pale Ale MEP - 12 kg
  • 7% - Karmelowy 30 - 1 kg

 


Zacieranie:


Sprawdziłem PH zacieru po około 15 min zacierania i wyszło że ph wynosi 4 :)


Pierwszy raz użyłem gipsu piwowarskiego w ilości 2 łyżeczek, nie wiem czy będzie na plus bo nie znam składu wody. Liczę że wyczuję w smaku czy to był odpowiedni dodatek czy też nie


  • 67C | 50min
  • 72C | 15min
  • 78C | mash out

Chmielenie:


 


  • Chmielenie brzeczki przedniej - 15g Chinook 12% 
  • 60 min - nic
  • 10 min - Citra 2015 - 30g
  • Hop Stand 30 min w 75C - Citra 2015r - 70g

 


Po gotowaniu wyszło około 100 litrów 10BLG


WYdajnośc mi podskoczyła, fajnie :)


Pierwszy raz FD spisało się tak jak należy, wysładzałem od razu gdy temp osiągnęła 78C i dośc szybko bo jakoś 35 min na 40l wody do wysładzania. Nie zauważyłem takiej ilości młuta jak przy wcześniejszych warkach, było go dosłownie "kapka".


 


Fermentacja: Drożdże US-05 gęstwa z warki #53


 


12h po zadaniu drożdzy mocna fermentacja. Pobudka o 6 rano - wystrzelona pokrywa fermentowa. :)


24h - 21C


Dzień 2 - 22C


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

Warka #52 której fermentacja strasznie sie wlecze... warka #53 która idzie jutro w kegi oraz warka #54 na burzliwej ;)

 

attachicon.gifIMG_20160518_214435.jpg

Eeeee...czy to wszystko jest pełne?!

 

hehe napisał, że to 3 warki. Skoro robi po 100 litrów, to wychodzi, że chyba 12 wiader jest pełnych ;-) ROBI WRAŻENIE :good: Raz miałem w piwnicy 4 pełne wiadra i myślałem, że to za dużo  :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warka #52 której fermentacja strasznie sie wlecze... warka #53 która idzie jutro w kegi oraz warka #54 na burzliwej ;)

 

attachicon.gifIMG_20160518_214435.jpg

 

Eeeee...czy to wszystko jest pełne?!

 

 

Pełne pełne.  Zapasy na lato :)

Mam 12 kegów po pepsi więc wejdzie jak znalazł. :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam 12 kegów po pepsi więc wejdzie jak znalazł.

12 kegów tego samego piwa? Nie znudzi się?

Jakoś najbardziej smakuje mi lekka apa i o dziwo nie nudzi sie wiec spoko. Poza tym te piwa wypijaja 4 osoby to wychodzi tak jak bym mial dla siebie 20l z kazdej warki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Barley Winepo około 8 miesiącach w kegu postanowiłem go spróbować. Jest słodycz i to mocna, ale to dobrze prztynajmniej kilkadziesiat butelek piwa ma leżeć kilkanaście lat na otwarcie... Goryczka mocna kontruje słodycz. Lekkie utlenienie czuć, ale na razie w przyjemnym tonie.

 

Dzisiaj miał powstać szampan z dzikiego bzu wersja 2016 ale niestety wczoraj mocno padał deszcz i dzisiaj wszystko mokre... Później oczywiście wykorzystam dzikie drożdże do jakiegoś piwka, poprzednia wersja Pale Ale na dzikich drożdzach spod bzu byla ciekawa, w tym roku na pewno będzie powtórka.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

06.06.2016r 


 


#55 IPA 


  • Styl: American IPA
  • 12 Blg 
  • 80 litrów 

 


Zasyp:


  • 72% - Pale Ale MEP - 8,70 kg
  • 19% - Pszeniczny MEP - 2,30 kg
  • 8% - Cukier - 1kg
  • 1% - Carafa II Special - 0,20 kg

 


Zacieranie:


 


  • 67C | 60min
  • 72C | 15min
  • 78C | mash out

Chmielenie:


 


Chmieliłem XXl brzeczki o ekstrakcie ??blg 


  • 60 min - Chinook (12%) 90g
  • 20 min - Amarillo 30g
  • 5 min - Amarillo 70g
  • Hop stand 20 min w 75C - 100g Amarillo

Po gotowaniu wyszło około 80 litrów 12BLG


 


Fermentacja: Drozdże M10 70g sucharów. Fermentacja w 19C


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramy stylu się nie łapię, ale jeśli chodzi o BLG, nie wchodza mi piwa powyżej 13*plato... jakoś tak się przyzwyczaiłem do lekkich piw że teraz taka IPA 15blg to dla mnie naprawde mocne piwo...  Za mocne. 

Carafa dla przyciemnienia koloru, moczona w zimnej wodzie dodana do wysładzania (nie miałem niczego innego z wysokim EBC)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wczoraj powstała tegoroczna wersja szampana z bzu! :)

 

25l wody (kranówki)

duuużo kwiatów bzu (jakoś 1/4 fermentatora)

1,5 kg cukru

3 cytryny pokrojone w plasterki

 

 

PS: korci mnie by spróbować SH IPA na Amarillo z 2015r! ;)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #52 zakegowana! Po 2 miesiącach i jednym dniu... Drożdże M10 są naprawdę irytujące... Nie pomaga zwiększona ilość drożdży, nie pomaga pozywka, nie pomaga wyższa temp fermentacji, zawsze ale to zawsze jak z zegarkiem w ręku po dwóch tygodniach wznawia się fermentacja i wlecze się nawet do 2 miesięcy jak w tym przypadku a to przecież bardzo lekkie piwo 10blg...

 

Drożdże fermentowaly wysoko od 20C do skokowo 24C i dały w smaku b przyjemny migdał, nie wykluczam też że to z infekcji ale po tych 2 miesiącach na powierzchni piwa nic niepokojącego się nie wytworzyła więc myślę że to jednak nie to i mam nadzieję że to zasługa drozdzy...

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

29.06.2016r 


 


#57 Harcerskie 3


  • Styl: Harcerskie
  • 7 Blg 
  • 26 litrów 

 


Zasyp:


  • 50% - Żytni - 1,50 kg
  • 20% - Pszeniczny MEP - 0,60 kg
  • 20% - Pilznenski MEP- 0,60kg
  • 10% - Karmelowy 30 - 0,30 kg

 


Zacieranie:


Bez wysładzania, zacieranie w 40l wody.


 


  • 67C | 50min
  • 72C | 20min
  • 78C | mash out

Chmielenie:


 


Chmieliłem 35l brzeczki o ekstrakcie ~6blg 


  • 30 min - Amarillo 2015 - 10g
  • 10 min - Amarillo'15 i Citra'15 po 10g
  • 5 min - Amarillo'15 i Citra'15 po 10g
  • Hop stand 25 min w 75C - Amarillo'15 i Citra'15 po 75g

Po gotowaniu wyszło 26 litrów 7BLG


 


Fermentacja: Drożdże FM 52 bez startera zadane prosto z fiolki, bardzo świeże.


 


Schłodzone do 15C, fermentacja w 17C


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.