Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Pisałbym się na butelkę ;)

Ciekawi mnie zwłaszcza jak będzie ze smakiem chmielowym w gotowym piwie a także czy taka brzeczka jest wystarczająco stabilna mikrobiologicznie.

Spoko nie ma problemu! :)

 

A propo mojego zestawu warzelniczy żona sie śmieje że wygląda to jak wehikuł czasu.

 

IMG 20160229 215047

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawe, czy żona wie, że możemy podziwiać jej bieliznę

Do czasu aż zajrzy w notatki - nie. :D

 

Musze usprawnic odmierzanie drożdży przy ich dawkowaniu do piwa. Problem z wagą z warki #47 dał o sobie znać.

Wyszedł całkiem mocny aldehyd octowy (pierwszy raz w moim browarze) i wnioskuje że to przez zbyt mała ilosć drożdży... 

Generalnie, bez głębszego zapuszczania się w temat, aldehyd całkiem fajnie uzupełnia aromat chmielowy. :D Dopiero po głębszym "niuchnięciu" troszkę gryzie.  

Gdybym nie wiedział że to aldehyd stwierdził bym że Waimea to całkiem porządny chmiel!

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałbym się na butelkę ;)

Ciekawi mnie zwłaszcza jak będzie ze smakiem chmielowym w gotowym piwie a także czy taka brzeczka jest wystarczająco stabilna mikrobiologicznie.

 

Wg twoich wskazań brzeczka nie była na tyle stabilna mikrobiologicznie, by same drożdże zdominowały piwo. Piwo wyszło kwaśne, na szczęście kwaśne czysto cytrynowo, więc pewnie zabutelkuje jakąś część, dla samego eksperymentu. :) Następnym razem zrobię "no boil hops" na mocnej podbudowie - przynajmniej 6-7% alko, by przynajmniej w jakimś stopniu alkohol zahamował rozwój. Można też na burzliwa sypnać chmielu... temat do ogarnięcia na wolne chwile. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie myślałem ;)

 

Jak tyle warzysz, chcesz ominąć oddzielanie chmielin i masz chęć do eksperymentów , to mam inny: wlej całość po gotowaniu do fermentora, podobno nie pogarsza to piwa aż tak bardzo   ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.03.2016r 

 

#49 APA v13

  • Styl: American Light Ale
  • 9 Blg 
  • 60 litrów 

 

Zasyp:

  • 100% - Pale Ale MEP - 8,5 kg

 

Zacieranie:

 

  • 66C--->62C | 60min
  • 73C | 15min
  • 78C | mash out

Chmielenie:

 

Chmieliłem 65l brzeczki o ekstrakcie 8blg 

  • 45 min - 30g magnum 2013r (13%)
  • 10 min - Cascade 50g

 

Po gotowaniu wyszło około 60litrów 9BLG

 

Fermentacja: Drożdże M10 - 28g sucharów. Fermentacja w 19C

 

Ze zmian i eksperymentów:

Całośc poszła do fermentacji bez oddzielania chmielin. 

Do jednego kega dodam 200-300g laktozy.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie warke #23 Pale Ale na dzikich drozdzach spod szampana z bzu? Wlasnie zabutelkowalem. W szklanym sloju piwo siedzialo ponad 8 miesiecy. W tym czasie zeszlo jeszcze o 2 blg... Czyli do 0blg. ;) wyklarowalo sie idealnie, bardzo przyjemne w smaku. Jestem ciekaw co bedzie po nagazowaniu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwna sytuację  z ostatnią warką gdyż, po 9 dniach burzliwej:

  • pierwsze 4 dni z kontrolerem temperatury który zbijał temp do ustawionych 19C,
  • kolejne 5 dni na wyłączonej lodówce, tak by temperatura ustabilizowała sie do otoczenia (około 17-18C)
  • gdy fermentacja ustała, piana opadła a piwo zaczeło sie klarować, podpiąłem pas grzewczy ( b często tak robię by miec pewnosc że wszystko jest przefermentowane)
  • piwo znów zaczało fermentować, tylko tak normalnie burzliwie na 2-3cm piany... normalnie w szoku byłem jak to zobaczyłem.

Panowie co poszło nie tak? :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar działa! :)
Tak można pracować, nawet 0,5l w garze nie zostało...

IMG 20160331 185817 HDR

 

 

Jedyny minus to duża ilość chmielu, przez co hop stopper sie przytykał i przelanie po gotowaniu przez pompe trwało 60 min, trzeba będzie zamontować kosz do chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31.03.2016r 


 


#50 IPA 


  • Styl: American IPA
  • 12 Blg 
  • 70 litrów 

 


Zasyp:


  • 91,5% - Pale Ale MEP - 10,5 kg
  • 8,5 % - Cukier - 1kg

 


Zacieranie:


 


  • 66C--->72C | 15min dolanie zimnej wody
  • 67C---->66C | 60min
  • 72C | 15min
  • 78C | mash out

Chmielenie:


 


Chmieliłem XXl brzeczki o ekstrakcie 11blg 


  • 60 min - 70g magnum 2013r (13%)
  • 10 min - Cascade i Citra po 15g
  • 5 min - Cascade i Citra po 20g
  • 5 min - Waimea 25g
  • 5 min - trawa cytrynowa 25g
  • Hop stand 20 min w 75C - 100g amerykańskich chmieli (nie pamiętam już jakich)

 


Po gotowaniu wyszło około 70 litrów 12BLG


 


Fermentacja: Drożdże M10 - 48g sucharów. (miała być gęstwa ale nie wyszło) Fermentacja w 18C


 


Całość robiona na nowym sprzęcie! :) Do poprawy kosz do chmielenia.


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zmagania na placu boju! Składanie browaru zaczałem o 9 rano, o 12 zaczałem zacierać, o 21 miałem posprzątaną łazienke! ;)
 
Uzupełniam galerię!

IMG 20160331 113650 HDR

 
Kadz zacierna 50l.

IMG 20160401 110742

 

Silnik do mieszadła, dwa biegi - szybki i wolny oraz "wsteczny".

IMG 20160401 110725

 
 
Kadz warzelna 100l

IMG 20160401 110635

 
 
Hop stoper. Zero strat. :)

IMG 20160331 185817 HDR

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

08.04.2016r

#51 APA

  • Styl: APA
  • 9Blg
  • 100 litrów
  • 76% - wydajnośc

Zasyp:

  • 100% - Pilzneńskie MEP - 13 kg

Zacieranie:

  • 68C | 60min
  • 72C | 15min
  • 78C | mash out

Chmielenie:

Chmieliłem 105l brzeczki o ekstrakcie 8blg

  • 70 min - 100g Spalt Select (DE) (3,4%)
  • 5 min - Cascade 50g
  • 0 min Cascade 66g

Po gotowaniu wyszło około 95 litrów 10BLG

Fermentacja: Drożdże M10 - gęstwa. Fermentacja w 18C

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna identyczna sytuacja z drozdzami M10. Po zakonczeniu fermentacji burzliwej w warce #50, wyklarowaniu piwa, to po 2 tyg zaczyna znow delikatnie fermentowac. Na poczatku delikatne kropki piany na powierzchni piwa, po 2-3 dniach juz cała tafla pokryta pianą, zobaczymy co będzie dalej. W warce #49 miałem to samo po 2tyg miałem centymetrowa pianę ze wznowionej fermentacji. Ogólnie drodze mają tendencję do produkowania aldehydu, ale długie trzymanie piwa nad drozdzami redukuje go. Nie wspominam o zgnilych jajach wydobywajacych się z fermentora przez pierwszy tydz fermentacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz może jaki kolor mają uwodnione drożdże M10? Podzieliłem ostatnią warkę na S-04 i M10. Niestety nie zwróciłem uwagi, które gdzie wsypałem, a użyłem dwóch identycznych słoików. Jedne drożdże po uwodnieniu miały kolor szary a drugie beżowy (obstawiałem S-04, ale teraz mam wątpliwość). "Zgniłymi jajami" śmierdzi z wiadra z beżowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałbym się na butelkę ;)

Ciekawi mnie zwłaszcza jak będzie ze smakiem chmielowym w gotowym piwie a także czy taka brzeczka jest wystarczająco stabilna mikrobiologicznie.

Piwo wlasnie konczy cicha, jedno wiadro poszlo w hasiok drugie zostawiłem dla eksperymentu. Po kiszonych warzywach az takiego sladu nie ma :P za to jest kwas i to taki czysty jak z cytrynki ;) na pewno zabutelkuje wiec i sprobujesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.