Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Aromat amarillo'15 jest lekko mówiąc niezadowalajacy, szczerze żal cokolwiek pisać na ten temat. Zobaczymy co pokaże w harcerskim w którym był mieszany z citra też z 2015 i w dużo większej dawce. W Ipa dałem 6 g/l nawet więcej niż standardowo daje do mocno chmielonych piw (4-5g/l).Natomiast w harcerskim dałem 8g/l więc powinno być lepiej, wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej o aromacie, bo w ipie w ogóle go nie ma...

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlalem harcerskie do kega i 15 butelek, (hehe jak ja dawno nie butelkowalem :D ) aromat amerykański nawet jako taki jest, na razie ciężko cokolwiek określić, czy to cytrusy czy coś innego, po nagazowaniu coś więcej będzie wiadomo...

Oczywiście wyszło metne jak nie wiem, dużo pyłu z chmielu jeszcze zawieszona, bo piwo mocno ściągające, wyklaruje się w kegu i będzie dobrze. Aaa gdybym w ślepym teście dostał to piwo powiedział bym że to 1/100 kormorana :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Amarillo słaby? W tym sezonie używałem go tylko w połączeniu z innymi wieć nie umiem jednoznacznie określić ale z Citrą i Simco daje dobry efekt.

Co konkretnie w nim słabego?

A jaka dawałes doze na 1l/piwa? Bo u mnie dopiero przy harcerskim (8g/l) czuć cokolwiek amerykańskiego, przy niższej prawie w ogóle nie byli go czuć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikujesz wode? Z mojego doswiadczenia na wodzie w Krakowie ( ujecie Rudawa ) ten sam schemat powoduje nikły a czasem genialny aromat chmielu ( na ameryce szczegolnie mocno czuc roznice )

Istotnych roznic w procesie byl brak wiec obstawiam wode - dane na stronie to wartosci sredniemiesieczne albo nawet kwartalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Amarillo słaby? W tym sezonie używałem go tylko w połączeniu z innymi wieć nie umiem jednoznacznie określić ale z Citrą i Simco daje dobry efekt.

Co konkretnie w nim słabego?

A jaka dawałes doze na 1l/piwa? Bo u mnie dopiero przy harcerskim (8g/l) czuć cokolwiek amerykańskiego, przy niższej prawie w ogóle nie byli go czuć...

 

Dawałem 2,5g/l ale w połączeniu z innymi chmielami, więc... i tak musiałbym zrobić SH, żeby cokolwiek się wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikujesz wode? Z mojego doswiadczenia na wodzie w Krakowie ( ujecie Rudawa ) ten sam schemat powoduje nikły a czasem genialny aromat chmielu ( na ameryce szczegolnie mocno czuc roznice )

Istotnych roznic w procesie byl brak wiec obstawiam wode - dane na stronie to wartosci sredniemiesieczne albo nawet kwartalne

Nie modyfikuje. Teraz mieszkam w gminie Siepraw i nie powiem wodę smakowo mamy naprawdę dobra, w gminie dowiedziałem się że woda jest kupowana od MPWiK Kraków, ale tylko tyle wiem, obstawiam że jest z dobczyc.

Rzeczywiście może powinienem zacząć modyfikować i wtedy będzie można coś powiedzieć ;) chyba kupię filtr ro , tylko na moje wybicie 100l trochę będę ta wodę filtrowal.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikujesz wode? Z mojego doswiadczenia na wodzie w Krakowie ( ujecie Rudawa ) ten sam schemat powoduje nikły a czasem genialny aromat chmielu ( na ameryce szczegolnie mocno czuc roznice )

Istotnych roznic w procesie byl brak wiec obstawiam wode - dane na stronie to wartosci sredniemiesieczne albo nawet kwartalne

Furio a chmiel miałeś z tego samego źródła? Może inna ilość drożdży, inny szczep albo warunki fermentacji?

Masz może pomysł, jeśli to woda, to jaki jej parametr mógłby na to wpływać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

01.08.2016r

#58 American Light Ale

  • Styl: NN
  • 8,5 Blg
  • 95 litrów

Zasyp:

  • 65% - Pilzneński MEP - 8,50 kg
  • 23% - Pszeniczny MEP - 3,00 kg
  • 12% - Karmelowy 30 - 1,50 kg

Zacieranie:

  • 68C | 40min
  • 72C | 15min
  • bez mash outu, silnik mieszadła chyba sie przegrzał i postanowiłem go nie przeciażać dalej...

Chmielenie:

Chmieliłem 100l brzeczki o ekstrakcie 8blg

  • 45 min - Citra'15 - 10g
  • 10 min - Citra'15 i Amarillo'15 - po 20g
  • 5 min - Citra'15 i Amarillo'15 - po 50g
  • Hop stand 15 min w 75C - Citra'15 i Amarillo'15 - po 50g

Po gotowaniu wyszło około 95 litrów 9BLG dodatkowo dolałem 5l wody z butelki, nie zmierzylem gęstości...

Fermentacja: Podzelone na 4 wiadra, zadane:

1 wiadro - s04

2 wiadro - FM 52 (gęstwa dośc stara 3 tygodniowa)

3 wiadro - Lallemand - Nottingham

4 wiadro - Lallemand - West coast

Schłodzone do 20 kilku, wrzucone do lodówki, schłodzone do 21C (w 3h) zadanie drożdzy i dalsze chłodzenie do 18C.

1 dz - 18C

2 dz - 19C

3 dz - 20C

4 dz - 21C

5 dz - 21C

6 dz - 22c

7 dz -

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzucam dwie receptury na warkę #59 APA oraz jubileuszową #60 RIS (przy warce #50 nie bylo czasu na nic specjalnego więc jest teraz :) ) APA standardowo pod siebie (12BLG) czyli lżejsza wersja IPA, natomiast stricte APA tez robie lżejszą (8-9 BLG) patrz warka #58. Tym razem przyciemnie kolor dodatkiem monachijskiego (I) zamiast carafą, Dodatkowo uzyję ciut więcej chmielu bo przy ostatniej wersji musiałem ratować sie dodatkiem chmielu do kega... Strasznie słabe te chmiele amerykańskie w tym roku...

drożdze lallemand, jeszcze nie wiem, które, ale na pewno do RIS'a pójdą Nottinghamy. Przy rozlewie na cichą warki #58 spróbuje i porównam które drożdże dają lepszy profil.

Warzenie zaplanowane na czwartek wszystko w jeden dzień, ostatnio uwinąłem się w niecałe 5h więc powinno być sprawnie. :)

 

#59 Lekka IPA

  • Styl: APA
  • 13 Blg (planowo 12)
  • 86 litrów
Zasyp:
  • 44% - Pszeniczny MEP - 7,00 kg
  • 44% - Pilzneński MEP - 7,00 kg
  • 5% - Monachijski II - 1,00 kg
  • 2% - Karmelowy 30 - 0,50 kg
  • 5% - Cukier - 1,00 kg
Zacieranie: 4 łyżeczki gipsu
  • 68C | 60min
  • 72C | 15min

Chmielenie:

 

Chmieliłem 85l brzeczki o ekstrakcie 12blg w trakcie chmielenia dolałem 10l wody

  • 45 min - citra'15 - 50g
  • 10 min - Citra'15 i Amarillo'15 - po 50g
  • 5 min - Citra'15 i Amarillo'15 - po 100g
  • Hop stand 25 min w 75C - Citra'15 i Amarillo'15 - po 100g zrezygnowałem z hop standu, mój kosz do chmielenia był już tak zapchany że zrezygnowałem z racji małej efektywności... Dodam tą ilośc dodatkowo na zimno.
  • Na zimno pójdzie po 100g citry i amarillo + po 100g citra amarillo z hop standu
Fermentacja: Gęstwa Lallemand - west coast, fermentacja w 18C

Doleję późnie 10l wody

 

 

 

 

 

 

_____________________________________

 

#60 RIS

  • Styl: Russian Imperial Stout
  • 22,5 Blg (planowane +25)
  • 23,5 litra
  • Wydajność b słaba 50% (ale nie robiłem cieniuszka stąd taki wynik)
  • 50 IBU
Zasyp: trzeba pozbyć sie lekkich nadwyżek słodów...
  • 36% - Pilzneński MEP - 4,00 kg
  • 27% - Pszeniczny MEP - 3,00 kg
  • 7,0% - Pale Chocolate Fawcet - 0,80 kg
  • 5,5% - Karmelowy 300 - 0,60 kg
  • ​5,5% - Carafa II Scecial - 0,60 kg
  • 4,5% - Brown Fawcet - 0,50 kg
  • ​4,5% - Amber Fawcet - 0,50 kg
  • ​4,5% - Karmelowy 30 - 0,50 kg
  • ​4,5% - Palony jęczmień- 0,50 kg

Zacieranie: Tak by jednak coś tych cukrów zostało, ma być słodko, ale nie ulepkowato.

  • 71C ---> 62C| 40min
  • 72C | 45min
  • mash out 78C
Ciężka filtracja, troche już zmeczony byłem i ogólnie długo to szło, pompa sie zapychała ale jakoś dało rade.

 

Tak genialnego aromatu amaretto jeszcze nie czułem, w ślepym teście powiedział bym że to likier nie brzeczka.

 

Chmielenie:

  • 45 min - amarillo + citra - w sumie 80g
Fermentacja: Gęstwa Lallemand - nottingham, zadana w 20C, chłodzenie do 16 i w takiej temperaturze fermentacja. Przynajmniej przej okres poczatkowy.

Po 12h od zadania drożdzy bardzo obfita piana. Fermentacja w pełni. (pierwszy raz robiąc mocne piwo skupiłem się na drożdżach, maksymalnie świeże, pierwszy zbiór, zebrane w ten sam dzień. No i oczywiście zadałem odmierzoną ilośc drożdzy, nie więcej nie mniej. :)

Po 2 dniach przez noc temperatura uciekła do 18C, zabiłem tylko do 17C by zbytnio nie stresować drożdży :)

3 dnia podnioslem temp do 18, piana 1cm

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem do kegów warkę American light ale wyszło spoko, najgorzej wypadły s-04, cięzko coś powiedzieć o FM 52 ale gęstwa była dość stara... natomiast Lallemand - Nottingham oraz, Lallemand - West coast bardzo spoko, zlałem też do 4 butelek 0.33l  z każdego wiadra, zrobie test porównawczy za jednym razem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo pracowity dzień dzisiaj, normalnie 9h w browarze!

 

Powstały 3 warki! W sumie w 5 wariantach. :)

  • 60l Summer Ale + dodatkowo 7l zadane dzikimi drożdżami po szampanie z bzu,
  • 30l amerykańskiej pszenicy z rabarbarem,
  • 30l pseudo pilsa + 4l prawdziwego pilsa,
#61 Summer Ale
  • Styl: NN
  • 10 Blg
  • 67 litrów
  • Wydajność b dobra 77% (ciut dłuższe wysładzanie)
  • ~20 IBU
Zasyp: Jeden zasyp na dwie warki tą i następną #62 (miałem robić dekokcję ale z tego co widzę wydajność i tak mam bardzo dobrą, a czas chyba by mnie dzisiaj dobił...)
  • 50% - Pilzneński MEP - 7,00 kg
  • 50% - Pszeniczny MEP - 7,00 kg
Zacieranie:
  • 64C | 60min
  • 72C | 15min
  • mash out 78C
Wysładzałem nie 40l wody a ponad 60l stąd wyższa wydajność. :) Dodatkowo zbiłem ph wody do wysładzania do około 5 przez dodatek 14ml kwasu mlekowego.

Chmielenie: Chmieliłem 65l o gęstości 9blg

  • 45 min - nic
  • 15 min - citra'15 - 50g
  • 5 min - citra'15 - 50g
  • 0 min - citra'15 - 75g
Fermentacja: Wyszło 67l

2x fermentor - 60l 10blg - zadane gęstwą Lallemand - West coast. Fermentacja w 17C

Szklany słój - 7l 10blg - zadane gęstwą po szampanie z bzu, fermentacja w temp pokojowej, zobaczymy jaka bedzie pogoda.

 

 

 

 

_____________________________________

 

#62 Rabarbarowe

  • Styl: American Wheat
  • 12 Blg
  • 30 litrów
  • Wydajność b dobra 77% (ciut dłuższe wysładzanie)
  • ~14 IBU (nie chciałem przegiąc z goryczką by jednak ten rabarbar był na pierwszym planie)
Zacieranie i zasyp z warki #61

 

 

Chmielenie: Chmieliłem 35l o gęstości 11blg

  • 45 min - nic
  • 25min - około 2,5 kg rabarbaru, pokrojonego w plasterki, starałem się dać jak najmniej zielonych łodyg. Gdy brzeczka doprowadziła się do wrzenia zacząłem chmielenie.
  • 20 min - citra'15 - 15g
  • 10 min - citra'15 - 15g
  • przy chłodzeniu wrzucone luzem 10g herbatki malinowej z hibiskusem, po prostu na podkręcenie koloru.
W smaku kompot rabarbarowy, jestem ciekaw co zostanie po fermentacji.

 

Fermentacja: Wyszło 30l 12blg, miałem problemy z pompą która zatkała się na amen, stąd 3 litry strat. zadane gęstwą Lallemand - West coast. Fermentacja w 17C.

 

 

 

_______________________________

 

 

 

#63 Pseudo Pils

  • Styl: Pils na drożdżach górnej fermentacji
  • 12 Blg
  • 34 litrów
  • ~23 IBU
Zasyp:
  • 90% - Pilzneński MEP - 5,40 kg
  • 10% - Monachijski I - 0,60 kg
Zacieranie: Dodatkowo zbiłem ph wody do wysładzania do około 5 przez dodatek 6ml kwasu mlekowego.
  • 65C --->62C | 60min Dolanie wrzątku i podgrzanie lekko części zacieru do 70C
  • 70C | 15min
  • mash out 78C
Chmielenie: Chmieliłem 38l o gęstości 11blg
  • 45 min - citra'15 - 30g
Nie dodawałem zadnego chmielu na aromat by maksymalnie wyczuć ewentualne estry!

 

Fermentacja: Wyszło:

Fermentor - 30l 12blg zadane gęstwą Lallemand - nottingham w ilosci 300ml (gęstwa przeplukana dość rzadka, kalkulator wyliczył 230ml, ale ze fermentacja w niskiej temp to dałem więcej. 13C przez pierwsze dwa dni później obniżenie do 12C, po tygodniu podnosze do 13, powoli będę zwiększał temperaturę

 

Słój szklany - 4l 12blg zadane jedną paczką drożdży W-34/70 (stare i przeterminowane [01.16] ale trzymane non stop w zamrażalniku, jakoś tak sie zapodziały na samym dnie) Fermentacja w lodówce ustawionej na 7C, wewnątrz sloja jest 6,5c, przy bardziej burzliwej fermentacji było 8C, później spadło do 6 i fermentacja zaczęła zwalniać więc przeniosłem do zwolnionej lodówki i ustawiłem 8C. Jak już fermentuje na tych drożdżach poniżej 9c to tak zostawię, jak bardzo spowolni to podniose do 10.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej jestem dumny z dzikich drożdży! Pięknie pracują, w zeszłym roku też fermentowałem "Ejla" na dzikich po szampanie, ale tam złapałem bakterie mlekowe, ogólnie wyszło bardzo dobrze dośc czysto. Jestem bardzo ciekaw co będzie w tym roku, generalnie sama gestwa była juz czystsza niz rok temu więc mam nadzieje że będzie smacznie i bez lacto... :)

 

IMG 20160826 105222 HDR


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem Risa z butelek do kega wypełnionego CO2 gdyż po roku zero oznak nagazowania, nasyciłem go sztucznie dwutlenkiem węgla na 1.6v oraz zabutelkowałem nalewarką przeciwciśnieniową (50 butelek 0,33 w 90min) 

 

Zabutelkowałem też Barley Wina po ponad rocznym leżakowaniu w kegu. Porzuciłem chęć chmielenia go na zimno, stwierdziłem, że taki jaki jest - jest całkiem  przyjemny i następnym razem ewentualnie bedę coś zmieniał, wyszło 65 butelek 0,2 w ponad 2,5h

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystym sumieniem moge polecić mój przepis na orzechówkę! Zabutelkowałem po ponad 13 miesięcznym leżakowaniu, wyszło mega zbalansowane, bardzo przyjemne w odbiorze, jestem bardzo zadowolony. No i działa rewelacyjnie na bół żołądka! :)

 

Generalnie na początku byłem trochę przerażony, że dałem za dużo przypraw, zwłaszcza anyżu, który zdominował całość i wyszło bardziej jak greckie OUZO... Dzisiaj jest bardzo fajne, polecam!

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.