Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Warzenie zaplanowane na środę ale już dziś wkleję recepturę, moze ktoś podsunie jakiś pomysł.

Warka robiona z myślą o mojej żonie, dla której piwo malinowe było gorzkie <sic> (700g ksylitolu na 12l piwa :D ) więc wyzwanie mam niezłe!

Piwo musi być maksymalnie słodkie beż żadnej goryczy. Zobaczymy co wyjdzie:

 

28.10.2015r

 

#36 Milk Stout

  • Styl: Stout
  • 14 Blg 
  • 20 IBU
  • ?? SRM
  • 15 litrów 

 

Zasyp:

  • 72% - Pale Ale Strzegom (mieszany z pilzneńskim, wiedeńskim oraz monachijskim - proporcje nieznane)
  • 10% - Karmelowy 30
  • 5% - Carapils
  • 5% - Brown Fawcet
  • 8% - Carafa II Special - wymoczone w 2l wody i dodane na mash out
  • Dodatkowo 500g laktozy oraz 300g ksylitolu - oczywiście na początek, wleję do kega i żona się określi czy dac więcej.

Razem 3kg

 

 

Zacieranie:

 

  • 62C - 5 min
  • podgrzanie do 71C --->65C 50min
  • podgrzanie do 71C --->68C 30min
  • mash out + 3l wody (moczona carafa w zimnej wodzie w trakcie zacierania) 

Chmielenie:

Bez chmielenia wystarczająca goryczka będzie od słodów palonych jedynie wrzucę kilka gram granulatu by złamac napięcie na początku gotowania.


Fermentacja: Gęstwa  S-04

Prawie tydzień poślizgu tak to jest jak człowiek ma urlop... :D 

Drożdże zadane 2.11.2015 Wstawione do komórki gdzie jest dość chłodno ~14C, po dwóch dniach w 14C przeniosłem do 16C (druga komórka) po kolejnych dwoch dniach przeniosłem do łazienki (20C). Jakoś po 7 dniach burzliwej podgrzałem kablem grzewczym przez około 12h (kabel umiejscowiony pod fermentorem). Po 9 dniach przelałem na cichą z wynikiem 9BLG (czyli jest dobrze ma być slodko :D )  Piwo jest klarowne jak po żelatynie więc fermentacja zmierza ku końcowi. (jedna z oznak) 

Generalnie każde piwo ktore zamierzam kegować, jest w jakimś stopniu przeze mnie zaniedbane, gdyż mam w świadomości że nawet jak nie dofermentuje piwo w fermentorze to w kegu może to zrobić. Wiem dziwne myślenie ale tak mam. Generalnie po przerzuceniu się na kegi jakbym miał więcej wad w piwach. Albo po prostu piwa z butelek próbuje po 2-3 tyg a te z kega juz po 2 dniach? :D

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka robiona z myślą o mojej żonie, dla której piwo malinowe było gorzkie

Jeżeli żona nie lubi smaku gorzkiego to nie katuj ją piwem tylko zrób jej miód pitny albo nalewkę (albo słodkie wino ewentualnie jakiegoś kwasa, tylko mimo że nie są gorzkie, słodkie też nie) ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciężki przypadek... :D Miód odpada nawet ten najsłabszy będzie za mocny, wino fakt byłoby najlepsze, ale łatwiej chyba kupić, ale i tak nie trafiłem jeszcze na TO odpowiednie. Nalewka to już w ogóle porażka - nie toleruje alkoholu. ;)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dość dobry patent na niezbyt alkoholowy i dość słodki miód.

Robisz nastaw koło 28°Blg i zadajesz US-05, one przy około 11% padają, całość zejdzie Ci pewnie do 8-10°Blg, nie jest zbyt alkoholowo a mocno deserowo, dla mnie zbyt mdłe ale czasami mam ochotę na takiego cukierka  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis na jakieś 2,5l:

1kg miodu gryczanego

1,7l wody

2g pożywki winiarskiej

pół paczki US-05

 

Miód rozpuściłem w zimnej, przegotowanej wodzie, dodałem pożywkę w małej ilości wrzątku, zrehydratyzowane drożdże, wyszło koło 29°Blg, zabutelkowałem po ok. roku, zeszło do 12,6°Blg, co daje koło 10,2% alk.

Oczywiście spece od miodów, pewnie uznaliby taki napitek za herezję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dopiero powstała warka #36. Prawie tydzień poślizgu, tak to jest jak człowiek ma urlop...  :D 

 

Ale za to w sobotę zrobiłem pierwsze wino.

Około 40l białych winogron (bardzo słodkich - ten rok im sprzyjał) przerobiłem na sok wyszło 12l soku w którym było 125,6g cukry/l.

Kwasowośc wyszła całkiem spoko bo ~10g/l więc niczego nie korygowałem zostawiłem tak jak jest.

Dodałem białego cukru 42,7g/l by po fermentacji wyszło 10-11% alko. 

Zadałem drożdże bayanus g995 (5g) oraz pożywkę (10g). Fermentuję w lodówce w 15-16C Zobaczymy co wyjdzie.

 

Korzystając z okazji że u wujka była jeszcze aronia (teraz najlepsza bo przemrożona) zrobiłem aroniówkę.

Przepis mam chyba standardowy jaki mozna znaleźć na stronach www czyli: 

  • 350szt liści wiśni
  • 1,5l aroni
  • 2 łyżki kwasku cytrynowego 
  • 1 kg cukru
  • 2 litry wody
  • 1l spirytusu

Ja miałem 6l aronii więc zrobiłem większa porcję. Z racji że w schowku mam jeszcze 70 butelek wódki po weselu zamieniłem spirytus na wódkę, zmniejszając tym samym ilość wody. :) Wyszło mi ponad 12l najlepszej nalewki jaką kiedykolwiek wymyślono! :D

Na zdrowie!

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla różnych owoców różnie się przyjmuje. Można oczywiście to wyliczyć, zbadać, ale nikomu prawie się nie chce;) I korzysta się z tabelek i danych z innych lat. Dla winogron ilość niecukrów jest najlepiej zbadana, i wynosi jeśli dobrze pamiętam 3/20 blg soku. Więc wszystko ok po mojemu. A pytałem z ciekawości, bo wiem że to popularny błąd.

 

Profik widzę szalejesz! Nalewki, wina (prawie gronowe) ;) , kiedy miody? ;)

 

A i jeszcze z ciekawości - jak pozyskiwałeś sok? Siarkowałeś? Sok z białych winogron bardzo szybko się utlenia i ciemnieje.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytałem z ciekawości, bo wiem że to popularny błąd.

 

No to trzeba być totalnym ignorantem by popełnic taki błąd. Osobiście o winie czytałem 30 min przed wyciskaniem soku i bardzo prosto znaleźć potrzebne informacje. :)

 

 

 

A i jeszcze z ciekawości - jak pozyskiwałeś sok? Siarkowałeś? Sok z białych winogron bardzo szybko się utlenia i ciemnieje.

Zacząłem od wyciskarki wolnoobrotowej, ale miażdżyła również pestki... Później próbowałem filtrować oplotem, nawet wyciagnałem hop stoppera, skończyłem na kuchennym sitku... Siarkowałem ale długo mi to szło i niestety w efekcie ściemniał. Za rok lepiej się przygotuję i jakąś prasę trzeba zmajstrować :)

 

 

 

Profik widzę szalejesz! Nalewki, wina (prawie gronowe) , kiedy miody?
 

A no coś trzeba robić, wódka lezy i się marnuje to trzeba przerobić na coś smacznego  :D Miod drogi, narazie odpuszczam :P

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.11.2015r

 

#37 APA

  • Styl: American Pale Ale
  • 10 Blg 
  • 15 litrów 

 

Zasyp:

  • 90% - pale Ale Strzegom 
  • 10% - cukier biały

 

Zacieranie:

 

  • 64C 10 min (dodatek wrzątku)
  • --->72C--->65C 90min
  • bez mashoutu

 

Chmielenie:

  • 35 min - Magnum 12% 5g 
  • 10 min - Citra+ Amarillo po 3g 
  • 5 min - cukier
  • Hop stand w 75C -30min Citra, Amarillo po 15g


Fermentacja: Gęstwa S-04

Fermentor wrzucony do lodówki, temperatura ustawiona na kontrolerze to 15C w rzeczywistości to jakies 16C

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze warki są lepsze. Można częściej zmieniać parametry. :) Receptura zmieniona o gęstość, tym razem będzie 14 BLG oraz ciut mniej goryczki, celuje w 38 IBU. Schemat chmielenia zostawiam, jest naprawde wydajny! Troszke na smak reszta na hop stand trzymana przez 30 min. Później lekkie chmielenie na zimno i z kufla aż bucha aromatem i wcale łopaty chmielu nie trzeba sypac. Zmiana jedynie symboliczna - jeszcze mniejsza sumaryczna ilosć chmielu oraz wyrzucam mosaic'a i zastąpie go większą ilością citry.

 

PS. Może się uda i dobije do 40 warek na rok działalności browaru. :D

Warzenie jutro:

10.11.2015r

 

#38 American IPA v6

  • Styl: American IPA
  • 14 Blg 
  • 36 IBU
  • 5.01 SRM
  • 15 litrów 
  • Wydajność na słodzie Malt Europ - 68% czyli w normie. Gdybym zrobil mash out byłoby pewnie powyżej 70%

 

Zasyp:

  • 94% - Pale Ale MEP - 3kg
  • 6% - cukier biały - 0,191 kg

 

Zacieranie:

 

  • 76C--->69C 30min (dolałem troszke zimnej wody)
  • 69C--->69C (Nie wiem dlaczego ale nie spadło :D ) 60min
  • bez mashoutu dolałem kilka litrów wrzątku

 

Chmielenie:

Uzyskałem 17,5l brzeczki o ekstrakcie 11 BLG, po dodaniu cukru jest 12 BLG. 

  • 40 min - Magnum (12%) + pół lyżeczki mchu
  • 10 min - Citra + Amarillo po 5g
  • Hop stand w 75C -30min Citra 20g, Amarillo 20g, Cascade 10g

Na zimno powędruje nie więcej niż 40g chmielu.


Fermentacja: gęstwa S-04 po milk stoucie. Brzeczke w ciągu 24h schłodziłem do 10C po tym czasie zadałem drożdże. Wstawilem do lodówki, niech temperatura się wyrówna do 17C, później podniosę do 18. Po 4 dniach wygląda jakby fermentacja była juz po. Teraz podnoszę temp do 23C

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jestem zakręcony :P chyba za dużo rzeczy mam na głowie i normalnie zapomniałem, że chłodzę warkę #38 w lodówce. :D 

Na szczęście mam w zwyczaju pierw chłodzic, dopiero później zadawać drożdże. Więc po 24h w lodówce brzeczka osiągła 10C po czym zadałem drożdżaki, pozwole im samoistnie ogrzać się do 17C. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie pierwszego roku działalności browaru. 

 

  • Uwarzyłem 38 warek,
  • Miałem jedną infekcje gdzie wylałem piwo w kibel, oraz dwie mikro infekcje. 
  • Ogólnie nie sądziłem, że nawarze tyle piwa w tym roku...

1. Większość warek zacierałem w garze 38l ale od około 10 piw wstecz, zacieram wszystko od razu w wiadrze fermentacyjnym na sracz wężyku. Odpada mi przerzucanie zacieru z gara do fermentora oraz czekanie na ułożenie się złoża. Mash out robię dolewając wrzątku. Oczywiście wszystko to z myślą o czasie, który kosztuje.

 

W ciągu roku powiększyłem browar o:

  • chłodnice zanurzeniową
  • hop stopper
  • sterownik pamel
  • sterownik RT-2
  • dwie lodówki
  • 10 fermentorów
  • 6 kegów pepsi
  • butle CO2
  • podwójny reduktor
  • dwa krany piwne
  • Nalewarke przeciw ciśnieniową
  • No i oczywiście najważniejsze powiększyłęm rodzinę o syna!  :P

2. W zamyśle chce zabudować kegerator w nowej lodowce i wstawić ją do pokoju.  Żona na pewno się ucieszy.  ;)

3. Na wiosnę chciałbym się przenieść na system trój stopniowy, jestem w trakcie kompletowania sprzętu potrzebnego do tego projektu. Jak na razie zakupiłem:

  • Keg 50l - jako kadz zacierna
  • keg 100l - jako kadz warzelna
  • Fałszywe dno do kega euro
  • Czakam na 2 grzałki z forumowego zamówienia

Musze dokupić: sterownik pamel (ciągle nie wiem który, a elektronik ze mnie taki jak z koziej dupy trąbka), mieszadło, zawory, nyple, mufy, spiralną chłodnice z miedzi i dwa palniki gazowe. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 


4. No dobra to teraz podsumowanie najważniejsze czyli co udalo mi sie stworzyć dobrego przez ostatnie 12 miesięcy:

#3 AIPA - pierwsze podejście na poważnie do piwa z zacieraniem. Wyszło o dziwo bardzo przyjemne, goryczka genialna (fart początkującego) - mocna i szybko znikająca. Piwo robiłem na drożdżach płynnych, oczywiście jak można się było spodziewać bez startera. Lag był dość dugo bo coś koło 72h, ale piwo i tak wyszło super.

#4 American Wheat Ale - lekka kanalizacja pojawiła się po okolo 2 miesiącachj, ale jak by nie patrzec, piwo pozytywne.

#5 Miodowe - Nie do końca tego oczekiwałem po piwie miodowym, ale chyba każdy początkujący myśli że piwo miodowe będzie słodkie i miodowe od samego miodu. Generalnie smaczne, ale jakoś nie mam ochoty go powtarzać.

#6 Malinowe - jedno z lepszych piw jakie udało mi się zrobić. Słodycz mocna ale malinowość piwa powala intensywnościa! Mam jeszcze chyba 2 butelki. 

#7 American IPA - piwo dobre, nie aż tak jak wersja #11 ale piwo i tak zajęło pierwsze miejsce w Krakowskim Konsumenckim Konkursie Piw Domowych 

#8 Szlochy Kaśki - bez wodotrysków

#9 VIP ala biedronka - Pierwsze zdziwienie, piwo słodkie mimo głębokiego odfermentowania. Ludziom smakowało, ja się na szczęście powstrzymywałem od konsumpcji.

#10 Harcerskie - genialne piwo na lato. Pomarańczowe, w smaku jak oranżada. Bardziej przypomina właśnie napój niż piwo, ale genialnie gasi pragnienie i można jeździć samochodem.  Zdecydowanie zasyp do powtórzenia. Jedyna zmiana - dużo citry!

#11 American IPA - zdecydowanie najlepsza wersja ipy w moim wykonaniu. Nic więcej, trzeba powtórzyć kiedyś. 

#12 Malinowe - tańsza wersja warki #6. Nie tak dobra i nie tak malinowa ale dla znajomych kobiet jak znalazł.

#13 RIS  - Jeszcze się układa, w butelkach ponad pół roku i zero gazu. Trzeba będzie pomyśleć o konwencjonalnym nagazowaniu... Piwo ciekawe, pomimo dodatku 160g płatków dębowych na 25l piwa.  :)

#14 Coffee Stout - gdyby nie infekcja bylby Grand Champion w Żywcu. Przed ujawnieniem się infekcji piwo było genialne pod każdym aspektem. Niczego bym w nim nie zmieniał! :)

#15 Barley Wine - Lezy w kegu do wiosny, może do jesieni, wtedy wrzuce mu chmiel na zimno i zabutelkuję z nalewarki. Wyszedł słodki, lekko utleniony, ale w pozytywnym znaczeniu. Powinno być dobrze.

#16 Żytnio Owsiany American Stout - poszedł w kanał... Ale za to nauczyłem się filtrować niefiltrowalne złoża. 

#17 Desperados - po dodaniu skórki z cytryny na cichą piwo się "zepsuło" tzn straciło wiele, nic nie zyskalo, no dobra zyskało zalegającą gorycz. Po kilku miesiącach jest lepiej. Na pewno warka do powtórzenia ale z dodatkiem cherbaty cytrynowej na 12h przed butelkowaniem, podobnie jak to było w #12 Malinowym.

#18 Lolek (Blond Ale) - Nauczyłem się nie zadawać drożdzy przed schłodzeniem piwa do temperatury w której chcę fermentować piwo - jajo przez 2 miesiące w butelce. Na szczęście fajnie się ułożyło i ostatnio spijaliśmy ostatnie butelki. Tutaj pozdrowienia dla najserdeczniejszego kolegi Huberta , ktory po prostu ubóstwia to piwo. Zdecydowaniu muszę mu uwarzyć całą warkę tylko dla niego. Goryczka wyszło mocna, szybko znikająca, aromat chmieli naprawdę cudowny. Cytryna jak się patrzy!

#19 FAH Amar - nic powalającego. Kiedyś uwarzę prawdziwą wersję FAH bnez udziwnien.

#20 Szampan z dzikiego bzu - Zdecydowanie za długo trzymałem na cichej, przez co do butelek trafiło zbyt mało drożdzy i refermentacja idzie gorzej niż w risie. :D Generalnie fajny napitek, ale nast razem użyje mniej cytryn (przepis chyba z kosmosu, 20 cytryn to przesada)

#21 Grodziskie z kwiatem Bzu - kuweta i jeszcze raz kuweta, połączenie wędzoności z bzem nie idzie w parze, ale po paru miesiącach piwo się wygładziło i wędzoność zeszła na dalszy plan i mam pszeniczne piwo z kwiatem bzu. I takie połączenie na pewno w przyszłym roku powtórzę!

#22 Scotch Ale / Wee heave - Generalnie piwo wyszło zajebiste i tyle w temacie! Czeka sobie aż dojrzeje i będzie wybitne!

#23 Pale Ale - zadane dzikimi drożdżami po szampanie stoi sobie w słojach i czeka na zbawienie... do dziś nie wymyśliłem co z tym zrobić. :D

#24 Harcerskie 2 - Jako piwo jest dobre, ale jako wakacyjny napitek nie. I tak: Jeśli chcesz lekkie słoneczne "piwko" na upalne dni powtórz wersje #10, jeśli chcesz lekkie piwo, gdzie piana pomimo balingu trzyma się naprawdę dobrze, samo piwo smakuje lepiej niż koncernowy lager - mając zarazem naprawde niewielką ilość alkoholu - spokojnie można warzyć!

#25 #26 #27 #28 #29 #30 #31 #32 #33 #34 #35#37 #38 - Szukanie najlepszej wersji chmielenia, takiego optimum dla APA oraz IPA. I chyba już wiem!  ;)

#36 Milk Stout - zbyt młode by coś powiedzieć

 

Zamkniecia sezonu jeszcze nie robię. Nowy zacznę od grudnia. 

 

No i zapomniałem oczywiście o nalewkach. Najlepsza wyszła jak na razie najmłodsza czyli aroniówka, naprawdę wypas. 

Na cichej jest jeszcze białe wino! ahoj

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na goryczkę uzywam chmielu Magnum. Cały chmiel aromatyczny dziele tak: 20% na 10 min reszta czyli 80% hop stand w 75C przez 30min.

W AIPA dodatkowo wrzucam chmiel na zimno, chociaż osobiście wole bez chmielenia na zimno (nie lubię jak mi się odbija granulatem)

Jeszcze nauczyłem się robić budżetowe, lekkie i aromatyczne ALE :P

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro kolejne dwie warki, będzie IPA z lekką modyfikacja (mniejsza ilość chmielu) oraz APA sh mosaic. Warki po 15l.

 

#39 American IPA v7

  • Styl: American IPA
  • 14 Blg 
  • 36 IBU
  • 5.01 SRM
  • 15 litrów 

 

Zasyp:

  • 91% - Pale Ale MEP - 3,3 kg
  • 9% - cukier biały - 0,33 kg

 

Zacieranie:

 

  • 73C (wsypanie słodów) spadek do 70C ---> ??C 480min
  • bez mashoutu + kilka litrów wrzątku
  • Wysładzanie wodą z kranu (musze zapisać bym nie zapomniał w piecu napalić :P )

 

Chmielenie:

 

Uzyskałem ??l brzeczki o ekstrakcie ?? BLG, po dodaniu cukru jest ?? BLG. 

  • 30 min - Magnum (12%) 39 IBU + pół lyżeczki mchu
  • 10 min - Citra + Amarillo po 5g
  • Hop stand w 75C -30min Citra 20g, Amarillo 25g, 

Na zimno powędruje nie więcej niż 40g chmielu.


Fermentacja: suchary S-04

 

 

#40 APA v9

  • Styl: APA
  • 12 Blg 
  • 9.01 SRM
  • 20 litrów 

 

Zasyp:

  • 73% - Pale Ale MEP - 2,66 kg
  • 18% - Karmelowy 30 - 0,67 kg
  • 9% - cukier biały - 0,33 kg

 

Zacieranie:

 

  • 72C (wsypanie słodów) spadek do 67C ---> 65C 90min
  • bez mashoutu + kilka litrów wrzątku
  • Wysładzanie wodą z kranu

 

Chmielenie:

 

  • 40 min - Magnum (12%) kilka granulek
  • 10 min - Mosaic 5g plus pół łyżeczki mchu
  • Hop stand w 75C - 30min Mosaic 20g


Fermentacja: Suchary s-04

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.